Тема уроку: Summer. Enjoying Nature. ( Літо. Краса природи)
Клас: 6
Мета: Сприяти розвитку комунікативних компетентностей;
Розвивати вміння взаємодіяти з іншими людьми
Очікувані результати: - на кінець уроку учні зможуть назвати місця відпочинку та особливості природи; виконуючи завдання, зможуть правильно вживати прийменники місця та висловлюватимуть власну думку, описуючи природні пейзажі і місця відпочинку.
Компетентності: мовленнєва, мовна, соціокультурна.
Змістові лінії: громадянська відповідальність, здоров'я і безпека, екологічна безпека.
Обладнання і матеріали: аудіовізуальні засоби, дидактичний матеріал ( тематичні малюнки, флеш-картки, картки із завданнями для парної і групової роботи)
Хід уроку:
І. Starting a lesson
Teacher greets learners, announces the topic of a lesson.
T: When you talk about summer what places/landscapes you usually think about. I have an example first.
a) Brainstorming activity ( спонукає учнів проявляти творчість і уяву,
дає можливість вільно висловлювати думки
мотиваційна складова).
Ss ideas: jungle, forest, mountain, cabin, sea, field, ocean, hotel, …
b) Have you ever been to any of these places?
(мовленнєва компет-я)
матеріалу)
2.1 Look at the photos. Do you have places like this in your country?

2.2 Listen and read about the places in photos A-D. Which place would you most like to visit? (сприйняття на слух матеріалу,
складання власних речень;
Мовленнєва компетенція)
e.g. I’d like to visit the Sahara.
2.3 Presenting vocabulary using pictures/flashcards
(beach, lake, river,desert, mountain, sea, cliff, rainforest)
(дозволяє проявити ініціативу взяти на себе
відповідальність; практика у написанні слів;
мовленнєва і мовна компетенція)
In pairs, use the letters to write words referred to landscapes. Add them to the vocabulary list, then listen and check.
Vocabulary list
1._____ cliff coast 2. ____ field forest island jungle 3._____
4. ____ ocean rainforest 5. ____ 6. _____ volcano waterfall
3. Practice stage (20 min)
3.1 Match features 1-4 with pictures A-D ( pair-work activity; мовленнєва
компет-я)
1.B 2.D 3. A 4. C
3.2 Complete the sentences with a word from the vocabulary list and write them down: ( group work; письмове завдання з
візуальними опорами для перевірки засвоєння введеного матеріалу;
мовленнєва, соціокультурна компет-я)
Ss’ answers: e.g. We think the Dnipro is a river.
3.3 In pairs look at the prepositional phrases; then read and complete the text with the correct prepositions.
( допомагає учням засвоїти вживання
прийменників)
in a forest / a field / a lake / the mountains / the sea
on a beach / an island / the coast
by a lake / a river / the sea
We had a fantastic holiday. We stayed 1.__ the north coast of Spain. We camped 2.__ a field 3.__ a small river. In the mornings we swam 4.__ the sea and mum and dad sunbathed 5. __ the beach. On hot days we spent our time 6.__the mountains.
Ss’ possible answers: 1. on, 2. in, 3.by, 4. in, 5. on, 6. in
3.4 Let’s read the text again expanding it with descriptive adjectives.
(має на меті розвивати вміння розширити
текст, використовуючи описові прикметники;
мовленнєва компетенція)
E.g.а fantastic green field, etc.
Ss’ answers: a small clean river, in the warm sea, on a lovely beach, in the beautiful mountains.
4. Production ( 7 min)
4.1 Now we’re going to work in groups. Each group is getting a set of pictures. Look back at the vocabulary list ( 2.3) and discuss:
( групова робота; спонукає учнів до
висловлення власних думок;
мовленнєва компетенція)







Ss’ answers: ( each group expresses their thoughts)
e.g. We can’t find any island near our hometown. I love staying in the mountains. I would choose to have my vocation by the waterfalls.
5. Reflection (5 min)
5.1 We are coming to the end of the lesson. Can you tell me what we’ve discussed today?
(допомагає побачити досягнення/
недоліки і узагальнити свої враження,
знання і вміння)
Ss’ answers: we’ve talked about places, nature, holiday, using prepositions, etc.
Look at the blackboard and complete the sentences:
know how to … talk about (landscapes, natural features)
Now I
can ... (use prepositions)
(express my own opinion)
(describe landscapes)
5.2 What emotions are you feeling? Why?
+ successful - bored Because I … active
proud sad emotional
happy dissatisfied bored
satisfied worked hard
Students’ evaluation (1 min)
Home assignment: write a short story about what place/landscape you would like to visit/see during your summer vacation. Present or Future Simple is possible. Use a plan: