РОЗРОБКА УРОКІВ
6 КЛАС
Об’єкт проєктно-технологічної діяльності:
«ЛЯЛЬКА - ЗЕРНОВУШКА»
(4 години)
Технологія обробки текстильних матеріалів ручним способом
(шви: «вперед голкою», «назад голкою»)
Тема. Виготовлення «Ляльки-зерновушки»
Мета:
*формування предметних компетентностей:
*проєктно-технологічної: забезпечення наступності засвоєння знань й закріплення практичних вмінь здобувачів освіти щодо вибору та втілення ідей, виконання технологічних операцій відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення;
ознайомити з технологічними процесами оздоблення виробів з текстилю;
формувати вміння застосування знання, уміння та особистий досвід у предметно-перетворювальній діяльності методом біоформ;
*формування ключових компетентностей:
*уміння вчитися: формувати вміння шукати, розуміти, аналізувати, робити висновки, висловлювати свою думку шляхом ефективного керування інтернет ресурсами та інформаційними потоками;
*соціально-громадська: усвідомлення цінності трудової діяльності;
відповідальність, пошанування думок інших людей.
*загальнокультурної: спираючись на культурні традиції залучати до творчості та розвивати здатність здобувачів освіти творчої уяви та розширення можливостей самовираження, формувати особисті смаки щодо мистецьких вподобань;
*комунікативної: розвивати навички товариської співпраці в команді, толерантність.
*спілкування рідною мовою: розвиток умінь обговорювати послідовність поетапної роботи виконання виробу;
*математична компетентність: розвиток уміння раціонально (майже безвідходно) здійснювати розмічення деталей виробу за допомогою математичних розрахунків;
*компетентність у цифрових технологіях: розвиток умінь використовувати цифрові технології щодо пошуку інформації про вироби-аналоги.
*здоров’язбережувальної: формувати звичку дбайливо ставитися до власного здоров’я та здоров’я інших людей, а саме: дотримання санітарно-гігієнічних вимог, правил безпечної праці, організації робочого місця та усвідомлення необхідності саме такої навчально-пізнавальної та проєктної діяльності.
Очікувані результати:
*знаннєві: здобувачі освіти добирають необхідний матеріал та інструменти стосовно запланованого виробу з текстилю; розуміють роль природних матеріалів, як важливого екологічного ресурсу та використовують метод біоформ; розуміє необхідність дотримання правил безпечної праці;
розрізняють, вибирають інструменти та пристосування для обробки конструкційних матеріалів;
*діяльнісні: здобувачі освіти дотримуються послідовності виконання проєктної діяльності (допомога – інструкційні картки); застосовують метод фантазування та біоформ при виготовленні об’єкту проєктно-технологічної діяльності; виконують ескіз виробу; добирають інструменти та матеріали; визначають необхідну кількість матеріалу для майбутнього виготовлення вибраного виробу;
*ціннісні: роблять висновки щодо необхідності економного використання конструкційних матеріалів, цінності конструкційних матеріалів природного походження; усвідомлює важливість дотримання безпечних прийомів праці.
Обладнання, матеріали та наочність: готові вироби
Основні поняття: лялька, тканина, наповнювач (синтепон).
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
ВСТУПНА ЧАСТИНА
1.Організаційний момент
*Перевірка присутності учнів, підготовленості їх до уроку, наявність робочого одягу.
2.Актуалізація опорних знань
Бесіда (спиратись на життєвий досвід здобувачів освіти)
-Якими іграшками в гралися у дитинстві?
-З яких матеріалів були виготовлені ваші ляльки?
-А чи хотіли б ви самі виготовити ляльку?
3.Вивчення нового матеріалу (з його подальшим закріпленням).
ОСНОВНА ЧАСТИНА
ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ПОНЯТЬ І СПОСОБІВ ДІЙ
-Ознайомлення з поняттям «лялька», «тканина», «наповнювач».
*Гра «Цікавинки»
Здобувачі освіти отримують картки з певною інформацією. Повідомляють присутнім.
Картка №1
Картка №2
Картка №3
Картка №4
Картка №5
Картка №6
Картка №7
Картка №8
Практична діяльність здобувачів освіти
-Перед початком роботи повторити правила використання та техніку безпеки щодо голок, шпильок, ножиць.
Виготовлення «Ляльки-зерновушки»
Кінцевий результат виготовлення виробу
Необхідні матеріали й інструменти
Інструкційна карта
Послідовність дій |
Ілюстрація |
1.Дібрати необхідні інструменти та матеріали: тканина, нитки для шиття, пряжа, ножиці, простий олівець, маленькі намистини, синтепон, посуд різного діаметру
|
|
2.На основу кольорової тканини прикладіть тарілку діаметром 18 см, обведіть олівцем, виріжте. На основу білої тканини покладіть тарілку діаметром 13 см, обведіть олівцем, виріжте.
|
|
3.За бажанням можна виготовити шаблони з такими діаметрами як тарілки (або використати циркуль) |
|
4. Зразки вирізаних заготовок тулуба та голови |
|
5. Зразок прошивання по крайчику вирізаних заготовок швом «уперед голкою». |
|
6.Виготовлення голови. По крайчику маленької вирізаної деталі (діаметром 13 см) прошити швом «уперед голкою»
|
|
7. Виготовлення голови. Взявшись за кінчики нитки підтягнути тканину так, щоб діаметр основи зменшився у двічі |
|
8. Виготовлення голови. Заповнити наповнювачем – синтепоном. |
|
9. Виготовлення голови. Отвір зашити так, щоб не деформувати округлість голови. |
|
10. Так само як і голову, виготовляємо тулуб майбутньої ляльки (зразки деталей). |
|
11. Формування основи ляльки. З’єднуємо голову й тулуб голкою швом «назад голкою» (додаток №2) або клей-пістолетом. |
|
12.Для виготовлення волосся необхідно взяти картон довжиною 20 см, пряжу й ножиці. |
|
13.Залежно від товщини пряжі намотати 25-35 обертів навколо картону. |
|
14.Знятий пучечок пряжі прошити по серединці швом «назад голкою» |
|
15.На прошитий шов нанести клей і приклеїти до голови ляльки (трішки зачекати, щоб клей схватився) |
|
16.Звисаючі петлі пряжі (волосся ляльки) розріжте ножицями |
|
17.Відріжте 2 однакових відрізи з атласної стрічки |
|
18.Розділіть волоссячко ляльки на дві частини та зав’яжіть бантики |
|
19.Приклейте оченята (маленькі намистини). За бажанням можна прикрасити мереживом. |
|
20.Готовий виріб |
|
4. Закріплення нових знань і умінь
Здобувачі працюють в парах
Завдання: оцінити якість виготовлення виробу (обґрунтувати та дати доцільні поради)
5.Підсумки уроків. Рефлексія
Прийом «Самоаналіз»
(пропонується підкреслити відповіді)
На занятті я працювала |
пасивно |
активно |
Власною діяльністю я |
незадоволена |
задоволена |
Заняття здалось мені |
тривалим |
коротким |
На заняття я |
втомилась |
не втомилась |
Мій настрій |
погіршився |
покращився |
6.Домашнє завданняе
Підготувати міні-доповідь про раритетну ляльку.
Додаток №1
Схема прошивання шва «вперед голкою»
Додаток №2
Схема прошивання шва «назад голкою»
Готові вироби здобувачів освіти