Урок "Людина серед людей"

Про матеріал

Даний матеріал може бути використаний на уроці "Я і світ" або як година спілкування для учнів початкової школи. В розробці використовуються елемент відновних практик - Коло. Під час проводження Кола існують кілька правил: говорити має право лише той, хто тримає в руках Братину (мовник), або той, хто отримав особливе право від Ведучого Кола. Кожен має право передати Братину наступному, зберігши мовчання, якщо йому нема що сказати. Братина продовжує рухатися по Колу до тих пір, поки залишається людина, якій є що сказати по темі.

Перегляд файлу

Тема: Людина серед людей

Мета: - формувати у дітей поняття про життя як найвищу цінність і

               неповторність, показати  необхідність виконання правил  культурної

              поведінки;

  •  розвивати розуміння кожною дитиною своєї оригінальності і індивідуальності;
  •  виховувати вміння поважати людей, бережно ставитись до свого життя, прищеплювати бажання жити в культурному середовищі.

 

Обладнання: ІКТ, картки з прислівями, ілюстрації.

 

Хід уроку

 

І. Організація класу

 1. Гра «Бажаю вам»

Я пропоную вам розпочати урок з гри «Бажаю вам».

Слова                                       Дії

Бажаю                                   торкаючись великими пальцями

успіхів                                   вказівними

великих                                 середніми

у всьому                                безіменними

і завжди                                 мізинцями.

удачі тобі, щасти                   долонею.

(Діти дивлячись в очі один одному, доторкаються долонями, тримаючи їх на рівні грудей. Торкаються однойменними пальцями, вимовляючи слова гри.)

Сьогоднішні на  уроці ми будемо працювати за таким девізом. Прочитаємо його.

Якщо хочеш, щоб життя тобі посміхнулося,

Спочатку сам посміхнися життю.

Як ви його розумієте?

 2. Повідомлення теми і мети уроку.

На сьогоднішньому уроці ми з’ясуємо яке місце займає кожна людина серед інших людей.

 ІІ. Робота над змістом уроку.

Послухайте легенду.

  1. Слухання й обговорення легенди.

 Дуже давно в старовинному місті жив великий мудрець, слава про мудрість якого поширювалася далеко від його рідного міста. Проте був у місті чоловік, що заздрив славі мудреця. І вирішив він придумати таке - запитання, на яке той не зміг би відповісти

 Він пішов на луку, спіймав метелика і подумав "А що як я спитаю у мудреця, який метелик у моїх руках: живий чи мертвий? Якщо він скаже, що "живий", я стисну долоні і метелик помре, а коли він скаже "мертвий", я розтулю долоні і метелик злетить. Тоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший".

  Так заздрісник і зробив. Та коли він запитав мудреця про метелика, мудрець, який насправді був надзвичайно розумною людиною, відповів: "Усе в твоїх руках".

- Як ви розумієте відповідь мудреця? Доведіть свої міркування.
-Дійсно, кожен з вас повинен виховувати себе, адже багато в чому доля кожної людини залежить від неї самої. Які, на вашу думку, риси людини визначають її як особистість? (Діти називають: доброта, розум, повага до себе і до інших, працелюбність…) Давайте приберемо риси, які нам заважають у спілкуванні з людьми. І з тими рисами, що ми залишили на слайді, ви зможете залишити гарний слід.

2. Читання вірша

              Життя твоє – безцінний дар.

              Не забувай про це ніколи.

              Ти спиш під зорями стожар

              Чи з друзями ідеш до школи.

              Живеш ти в місті чи в селі,

              Подумай, як життя прожити?

              Ти слід залишиш на землі –

              То треба гарний залишити!

                                                 Л.Шевчук

        3. Бесіда вчителя.

Поведінка однієї людини привітно чи грубо сказане слово, нерідко залишає у душі іншої людини слід  

 Подивіться, будь ласка у мене в руках дві склянки з чистою водою. Склянки – це ваші душі. Нам завжди хочеться, щоб душа була чистою, прозорою, як ця вода. Але тоді трапляються випадки, коли вас образили, штовхнули, сказали грубе слово.

Подивіться, що стало з душею? (Кидаю в одну із склянок грудочку землі).

    - Що стало з водою?

 - Таке ж трапляється і з вашою душею:вона теж чорніє, стає каламутною. Бажаю, щоб ваша душа була завжди чистою. А, щоб це було так, треба поводитись, щоб не було соромно за свої вчинки. Давайте обговоримо ситуації, які можуть статися з вами.

       4. Обговорення ситуацій.

- Як ви вчините і чому, коли...

а) при вас хтось втішається з чужої біди;

б) при вас хтось каже: він мені ніколи не співчував, то і я йому не буду;

в) ваша сестричка занедужала;

г) ви поснідали на лісовій галявині і вже збираєтеся йти додому;
ґ)  в автобус зайшла літня жінка;

д) уже 10 година вечора, а вам хочеться послухати музику?

   З цим завдання ви впоралися, а тепер давайте відпочинемо.

      5.Фізхвилинка

І великим,                                            

І малим,                                                

І старим,                                                  

І молодим                                               

Треба знати, треба знати,

Треба знати:

Щоб у світі добре жить,

Один одного любіть.

Ну, а старших

Треба всім нам шанувати.

Місце в транспорті звільніть,

Щось нести допоможіть.

Та на грубощі не зважуйтесь ніколи.

І від добрих справ дідусь

Усміхнеться в сивий вус.

І серденько у бабусі не заколе.

Добрими будемо, друзі, зростати.

Знову сідаємо тихо за парти.

6. Робота в парах.

Картка 1.

Продовжіть речення:

Я – людина, тому що …

Якби не було навколо людей, я …

Людина народжується для …

Людині для життя потрібно …

( Учні по черзі читають початок речення і говорять своє продовження.)

Картка 2.

Характеристика людини

 Якою повинна бути людина серед інших людей

               байдужа                                   заздрісна

               вихована                                  привітна

               жадібна                                    хвалькувата

               тактовна                                   чемна

               порядна                                    неохайна

               безтурботна                             гостинна

               боязка                                       доброзичлива

               щира                                         гостинна

               добра                                        співчутлива

 

Давайте перевіримо як ви виконали завдання.

 7. Вправа «В країні мультиплікації»

Про дружбу і товаришування знято багато мультфільмів. Назвіть їх. ( «Жив був пес», «Чебурашка і крокодил Гена», «Чіп і Дейл»).

8. Робота в Колі. Вправа «З ким я дружу».

Але перш ніж розпочати Коло, пригадаємо правила Кола.

Гра «Доповни речення»

Братина завжди рухається… ( по колу.)

Говорити має право лише той, … ( хто тримає в руках Братину, або той, хто отримав особливе право від Ведучого Кола.)

Кожен має право передати … ( Братину наступному, зберігши мовчання, якщо йому нема що сказати.)

Братина продовжує рухатися по Колу до тих пір, … ( поки залишається людина, якій є що сказати по темі.)

 

Я думаю, що кожну справу легше виконувати разом із товаришами, з однокласниками, з близькими людьми.

Закінчіть речення. Я дружу з …, до …

 

9. Робота в групах.

1 група.

Підбери спільнокореневі слова до слова друг.

Визначте частини мови спільнокореневих слів.

Складіть речення зі словом друг.

          2 група.

Назви протилежність ( підбери антоніми ).

Злий – добрий, поганий – хороший, ворог – друг, ненависть – любов, скупий – щедрий, горе – радість, ледачий – працьовитий, нечемний – ввічливий, приниження – повага.

          3 група.

«Казкові друзі».

Розкажіть, що повинні зробити герої казок, щоб подружитися.

Казки : «Лисичка та Журавель», «Лисичка -  кума», «Леопольд і мишенята», «Троє поросят».

         4 група.

Розмістіть слова так, щоб утворилось прислів’я, прочитайте їх.

Слово – не стріла, а глибше ранить.

Від теплого слова і лід розмерзається.

Гостре словечко коле сердечко.

Шабля ранить голову, а слово душу.

Слово чемне кожному приємне.

Як ти до людей, так і вони до тебе.

Будь ввічливим – і матимеш багато друзів.

 Яке з цих прислівїв найбільше підходить до нашого уроку? Чому?

       ІІІ. Підсумок уроку.

     Як же ми повинні відноситися до людей? Давайте напишемо на аркушах свої побажання і прикрасимо наше дерево дружби.

           Дерево дружби.

Щоб бути гарним другом потрібно…

Прочитайте свої побажання.

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.5
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Сорокіна Ірина Сергіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Балашова Елена
    Загальна:
    4.3
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
7 квітня 2018
Переглядів
8156
Оцінка розробки
4.7 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку