Тема. М. І. Цвєтаєва «Книги в червоній палітурці». Чарівний світ літератури й мистецтва у вірші. Знайомі образи з прочитаних книг (Том Сойєр, Гекльберрі Фінн та ін.)
Мета:
навчальна: ознайомити учнів із життям і творчістю поетеси;
розвивальна: показати значення книги в житті людини, розкрити чарівний світ літератури й мистецтва, зображеного у вірші М. І. Цвєтаєвої;
виховна: виховувати інтерес до пізнання, любов до книги.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: мультимедійна дошка, проектор.
Перебіг уроку
I. Мотивація навчальної діяльності.
Оголошення теми й мети уроку.
Учитель. Підбираючи епіграф до уроку, я взяла слова відомого грецького лікаря античної доби Гіппократа: «Життя коротке, мистецтво – вічне». Сьогодні на уроці ми будемо вивчати життя і творчість відомої російської поетеси М. І. Цвєтаєвої, і наприкінці уроку з`ясуємо: чому саме цей епіграф доречний до теми, яку ми будемо вивчати на уроці.
III. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
Звучить пісня на слова М. Цвєтаєвої «Мне нравится, что я больна не вами…».
Слово вчителя. - Чи сподобалася вам пісня? Чому?
Як ви вже здогадалися, що слова цієї пісні, якою захоплюється не одне покоління, належать М. І. Цвєтаєвій.
1. Мультимедійна презентація «Життя і творчість М. І. Цвєтаєвої»
(Слайд). Марина Цвєтаєва народилася 26 вересня (8 жовтня) 1892 року в Москві. (Слайд).
Батько, Іван Володимирович,- професор Московського університету, відомий філолог мистецтвознавець; став у подальшому директором Рум`янцевського музею і засновником Музею красних мистецтв. Мати, Марія Мейн, була піаністкою, ученицею Антона Рубінштейна. (Слайд).
Уже в 4 роки Цвєтаєва вміла читати, а у 8 років написала свої перші вірші не тільки російською, а й французькою, німецькою мовами. У поезії раннього періоду багато світла, тепла, юнацького гарту. Цвєтаєва хоче кохати і бути коханою, пізнати світ і відбутися в ньому. (Слайд).
Тривалий час М. Цвєтаєва з матір`ю жили в Італії, Швейцарії та Німеччині. Початкову освіту здобула в Москві, продовжила її в пансіонах Лозанни (Швейцарія). (Слайд).
1910 року поетеса власним коштом видала першу збірку віршів під назвою «Вечірній альбом», яка умовно поділялася на три частини: «Дитинство», «Любов», Тільки тіні». Вірші були зустрінуті схвально, надійшли відгуки від Брюсова, Волошина, Гумільова. (Слайд).
Улітку 1911 року М. Цвєтаєва познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком Сергієм Ефроном. 5 вересня в них народилася донька Аріадна. Марина Цвєтаєва обрала для дівчинки незвичайне ім`я з грецької міфології. «Назвала її всупереч Сергієві, який любить російські імена… друзям, які знаходять, що це салонно. Семи років я написала драму, де героїню звали Антрілією, - Від Антрілії до Аріадни.
Аріадна – адже це так відповідально! Цілую вас – через сотні роз`єднуючих років», - писала Цвєтаєва. (Слайд).
Якою ж була Марина Цвєтаєва? Вона була суперечливою, приголомшливою жінкою, поетесою, народила трьох дітей, яких безмежно любила, водночас зізнавалася в тому, що не завжди приділяла їм достатньо уваги. Не втомлювалася любити життя, борючись за кожну мить, але доля була до неї жорстокою.
Робота з текстом.
- Змалюйте ліричний образ вірша М. Цвєтаєвої, якою ви її собі уявляєте?
5. Евристична бесіда.
- Який період свого життя поетеса згадує у вірші? (Дитинство).
- Яким воно було? (Щасливим).
- Що найбільше любить поетеса? (Книги).
- Яке значення мали для Марини Цвєтаєвої книги? (Дуже велике, адже це було основою її життя в дитинстві).
- Книги для неї – це… (друзі).
- Чому вона називає їх «незрадливі»? (Тому що людина може зрадити, а книги – ні).
- Кого з літературних героїв згадує поетеса? (Тома Сойєра, Гекльберрі Фінна, Беккі, Принца і Жебрака).
- Який ще світ захоплень поетеси зображено у вірші? (Музика).
- Під музику яких композиторів любила читати Марина Цвєтаєва, та проживати долю літературних героїв, зокрема, Тома Сойєра? (Гріга, Шумана, Кюї).
- Чому, за словами поетеси, вона «переживала долю Тома»? (Нагадує характер Марини Цвєтаєвої в дитинстві та підлітковому віці).
* Інтерактивний прийом «асоціативний кущ», психологічний портрет.
- Які риси були притаманні М. Цвєтаєвій у дитинстві та підлітковому віці? (Романтичність, любов до книг, суперечливість, освіченість, спокійність, агресивність, доброта, серйозність, працьовитість, наполегливість, непосидючість, замкнутість, розбишакуватість, товариськість).
* Схарактеризуйте образ ліричного героя поезії М. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці» (Знає і любить художню літературу, музику, світову історію).
III. Закріплення знань, умінь і навичок.
А зараз я хотіла б повернутися до епіграфа нашого уроку
«Життя коротке, мистецтво – вічне».
Очікувані відповіді. Життя поетеси було не довгим, закінчилося трагічно, але її поезія навічно залишається жити.
IV. Домашнє завдання. Уміти аналізувати вірш М. Цвєтаєвої, підготуватися до уроку зв`язного мовлення.
V. Підбиття підсумків уроку.
Інтерактивний прийом « Мікрофон».