Українська література, 5 клас
Тема уроку: Микола Вінграновський «Сіроманець». Дивовижний світ дитини
Мета уроку: продовжити знайомити учнів із змістом повісті; дослідити різні світи – світ людей і тварин; розвивати вміння характеризувати образ Сашка; розвивати культуру зв’язного мовлення, вміння висловлювати власну думку, коментувати епізоди повісті; виховувати бережливе ставлення до природи, вірність у дружбі.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: портрет М.Вінграновського, виставка його книжок, фотографії вовків, мультимедійні засоби.
Життя таке коротке.
Поспішайте творити добро.
О.Довженко
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Пригадайте зміст прочитаної вдома повісті. Виконайте вправу «Так – ні»:
№ з/п |
Твердження |
ТАК |
НІ |
1 |
Сіроманець був старою немічною твартною. |
|
|
2 |
З голоду вовк напав на Василя Чепіжного. |
|
|
3 |
Сашко мріяв, щоб Сіроманця забрали до звіринця. |
|
|
4 |
Сіроманець сховався на військовому полігоні. |
|
|
5 |
Під час вибуху вовк тимчасово оглух. |
|
|
6 |
Сіроманця знайшов Андрійко Лях. |
|
|
7 |
Андрійко заволік вовка в гараж. |
|
|
8 |
Сіроманець урятував хлопчика під час заметілі. |
|
|
9 |
Чепіжний побачив фото вовка в газеті, приїхав і забрав його. |
|
|
10 |
Сашко вирішив повести Сіроманця до Одеси, в офтальмологічну клініку. |
|
|
11 |
Вовк в Одесі напав на місцевих собак. |
|
|
12 |
Сіроманець прийшов у Сашкове село. |
|
|
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
4.1. Перегляньте відеофрагмент повісті https://www.youtube.com/watch?v=jUUSVsYhvVw.
Дайте відповіді на запитання:
- Що з побаченого ти запам’ятала/запам’ятав?
- Що тебе вразило?
4.2. Словникова робота.
Відтвори словничок, скориставшись довідкою:
Довідка: ватин, фокстер’єр, сорокопуд, Джомолунгма (Еверест), марсельська черепиця, Гіндукуш, сокирки, оренбурзький платок.
4.3. Робота із текстом повісті.
- Прочитайте вислови. Запишіть, кому належать ці вислови. Перекажіть ситуації, які демонструють фрази.
«Оце так да…Але як же так, щоб отак добровільно, сам? Сіроманець здохне, а не прийде… Може, це його брат? Треба буде поїхати та подивитися». |
|
«Аби-то я знала… Узимку приводили до батька сліпого бичка…» |
|
«Тільки не вари манної каші, ми її не любимо».
|
|
«Зараз ми тебе приберемо по-городському. А реп’яхів! А соломи! Ну, хто в такому костюмі тебе вчив приїжджати в Одесу?» |
|
«Приходьте після обіду… У нас – обід. Тридцять перша кімната. |
|
4.4. Виконайте завдання.
- Поміркуйте, хто є головним героєм повісті. Обґрунтуйте свою відповідь.
- Пригадайте персонажів прочитаних творів.
- Під ілюстраціями напишіть автора та назву творів.
______________________________________
______________________________________
______________________________________
- Заповніть таблицю. Порівняйте образи Сашка (М.Вінграновський «Сіроманець»), Олеся (Г.Тютюнник «Дивак») та братів-підберезників (Є.Гуцало «Лось»).
|
Сашко |
Олесь |
Брати-підберезники |
Індивідуальні риси |
|
|
|
Спільні риси
|
|
|
|
4.5. Робота в парах.
- Виконай завдання разом із сусідою по парті. Заповни анкету Сашка.
Портрет (опишіть, яким ти його уявляєш) |
|
Батьки (ставлення хлопчика до них) |
|
Друзі |
|
Характер (назвіть рису й наведіть приклад із твору, як ця ознака проявляється) |
|
Поведінка в надзвичайних ситуаціях |
|
Ставлення (твоє як читача) |
|
- Послухайте відповіді однокласників. Підсумуйте, які проблеми порушує автор у творі.
V. Підсумуй.
- Виконайте вправу «Мікрофон». Продовжіть речення.
VІ. Оцінювання.
VІІ. Домашнє завдання. Напишіть, як би тобі хотілося завершити повість «Сіроманець».