Proiect didactic la citire
Tema:”Mama” Grigore Vieru
Amihalachioae L.I.
Tema: "Mama". Grigore Vieru
Scopul:
-familiarizarea elevilor cu tema lecţiei, de a învăţa elevii să evidenţieze binele din celelalte activităţi,
- formarea deprinderilor de a reproduce conţinutul celor citite;
-de a dezvolta deprinderea de a citi conştient şi expresiv poezia,
-de a dezvolta gândirea logică, atenţia, exprimarea corectă,
-de a contribui la îmbogăţirea vocabularului elevilor;
-de a educa sentimentul bunătăţii, prieteniei şi dragostea faţă de mamă,
mediului înconjurător.
Materiale didactice şi ilustrative:
- fişe, proverbe, tabla digitală.
Tipul lecţiei: combinată.
Desfăşurarea lecţiei:
I. Salutarea oaspeţilor
Clopoțelul a sunat
Noi în clasă am intrat
Clasa a 3 – a ne numim
Şi citirea noi iubim
Pe oaspeți îi salutăm
Și în bănci ne așezăm.
1.2 Cuvântul introductiv al învăţătorului.
Astăzi avem o lecţie neobişnuită de citire, avem mulţi oaspeţi aşteptaţi şi de aceea trebuie să demonstrăm că vom lucra:operativ,intensiv,vom citi conştient şi expresiv.
II. Verificarea temei de acasă.
Elevi fiţi cu toţii atenţi şi ascultaţi o ghicitoare.
2.1. Ghicitoare
Sub pădure grămădită
Şade lumea învelită;
Ziua de soare fugită,
Noaptea de lună pitită.
(Casa)
-Elevi da ce ştiţi voi despre casă?
2.2. Recitarea poeziei:”Bine e la noi acasă”
2.3Compunerea „Familia mea”
2.4 Demonstrarea desenelor
Bravo elevi.Iar acum fiţi cu toţii atenţi şi ascultăm o ghicitoare:
2.5Ghicitoare
Ne iubeşte,ne răsfaţă
Zi de zi ne dă povaţă
De sigur,v-aţi dat seama
Nu e alta decât...
(Mama)
III. Studierea temei noi.
Anunţarea temei noi.
3.2. Convorbire introductivă.
Elevi,noi astăzi la lecţie vom învăţa poezia”Mama” scrisă de Grigore Vieru.
3.3. Bibliografia lui Grigore Vieru
Grigore Vieru s-a născut la 14 februarie 1935 în satul Pererâta judeţul Moldova,într-o familie de plugari români a lui Pavel şi Eudochia Vieru.A absolvit şcoala de 7 clase din satul natal.După care a început să scrie foarte multe poezii şi una dintre ele o vom învăţa astăzi la lecţie.Grigore Vieru a murit în anul 2009 la 16 ianuarie.
3.4. Citirea model de către învăţător
3.5.Lucrul asupra cuvintelor noi.
Zile cărunte-fire de păr alb în cap
Daltă- unealtă cu capăt ascuţit pentru a ciopli lemnul
3.6.Citirea în lănţişor.
Elevii citesc pe rând poezia.
3.7. Minuta de înviorare.
Bate vântul crengile,se-nvârtesc moriştele
Rândunica pe de subt zboară,iar eu trag zmeul de sfoară.
Mama la plăcinte face,bunicuţa lână toarce,
O fetiţă dă la pui,iar eu în copac mă sui.
3.8. Lucrul în grup
Elevi, la voi pe bancă sunt plicurile cu însărcinări,voi din cuvintele amestecate trebuie să formaţi proverbe.
3.9. Verificarea lucrului în grup
3.10 Analiza poeziei
3.11 Jocul „Păianjenul”
IV.Consolidarea materialului
Cântecul ”Mama”
4.1.Sfaturi pentru elevi
4.2 Rebus
4.3Generalizarea lecţiei.
Noi am:
- am făcut cunoştință cu poezie:
”Mama” de Grigore Vieru
- am însușit proverbe
- am ghicit ghicitori
-am lucrat în grup
-rebus
V.Tema pentru acasă
De memorizat poezia ”Mama”.
`