Коваленко Людмила Анатоліївна
учитель початкових класів
КУ Сумська загальноосвітня школа
I-III ступенів №22 ім. І. Гольченка
Сумської міської ради
Конспект уроку української мови
4 клас
Тема уроку: Мар’яна Савка «Пташка у раю гніздечко мостила…». Вимова і написання дієслів на –ся, (-сь).
Мета:
перевірити знання ,вміння,навички учнів,
знаходити дієслова серед інших слів, розрізняти їх за часовими формами;
ознайомити зі зворотними формами дієслова
вчити правильно вимовляти, записувати й уживати у мовленні такі дієслівні форми
збагачувати словниковий запас учнів;
формувати мовленнєві навички, орфографічну пильність, чуття мови;
розвивати образне мислення, зв’язне мовлення;
збагачувати емоційний досвід учнів;
розвивати творчі здібності у учнів;
розвивати зорову, слухову увагу,пам’ять, мислення, уміння аналізувати, робити висновки;
Тип уроку: засвоєння навичок і умінь
Перебіг уроку
I. Організація класу до уроку (Слайд 2)
На уроці рідну мову
Зараз будемо вивчать.
Розберемо кожне слово,
Щоб її нам краще знать.
Бо вона така чарівна,
Мелодійно так звучить.
Поміж мовами царівна,
Як без неї в світі жить!
II. Повторення вивченого матеріалу
- Діти, а яку тему ми з вами вивчаємо протягом останніх 17 уроків?
– Давайте складемо «кластер» і згадаємо все, що ви знаєте про дієслово
(Слайд 3,4 )
- Тепер попрацюємо в парі.
|
Число |
Особа |
Час |
Рід |
Самооцінювання |
Перевірка |
Працює |
|
|
|
|
|
|
Підемо |
|
|
|
|
|
|
Записав |
|
|
|
|
|
|
- Попрацюйте зі словами разом із сусідом. Визначте число, особу, час та рід ( якщо він є) у дієсловах.
- Оцініть свою роботу.
- Перевіримо, чи правильно ви впоралися із завданням (Слайд 5)
III. Очікувані результати
- Що сьогодні будемо робити на уроці, запитаєте ви?
- А відповідь також ви дасте самі. Вам потрібно усно дібрати дієслова , які б починалися кожною із даних букв. (Відповіді учнів)
- Сьогодні на уроці ми будемо .. (Слайд 6,7)
Д – діяти, думати
І – імітувати
Є – єднатися
С – слухати
Л – не лінуватися
О – оволодівати
В – вчити, відповідати
О – освоювати
IV. Підготовка до вивчення теми
- Попрацюємо з віршем ( Слайд 8)
- Я прошу вас знайти і назвати усі дієслова, які є у вірші.
- Спробуйте визначити час цих дієслів.
- Молодці, вони стоять в теперішньому часі.
- А тепер подумайте, що у них особливого, чим вони ще схожі між собою?
- Вірно. Усі дієслова закінчуються на -ся.
V. Оголошення теми.
- Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про вимову і правопис дієслів на –ся, -сь.
VI. Вивчення нового матеріалу
1. Робота в зошиті
- Розгорніть зошит. Запишіть дату
Чотирнадцяте березня
Класна робота
У ус міх єть ся усміхається
Сонечко нам усміхається.
2. Пояснення нового матеріалу
- Прочитайте вірш (Слайд 9)
- Пропоную вам знайти в цьому вірші дієслова і розподілити їх у дві колонки за питаннями що робить? що робити? (Слайд 10,11)
Що робить? |
Що робити? |
Сміється |
Працювати |
Вдається |
Вчитися |
Уміє |
Відпочивати |
- Чи помітили ви, що до деяких дієслів приєдналася часточка -ся.
- Подивімося, як практично утворюються зворотні дієслова.
Миєш ( Що?) перець, грушу
- Дія переходить на інший об’єкт.
Миєш себе
- Від займенника СЕБЕ утворилася часточка -ся.
- Вона приєднується до дієслова «миєш» і утворюється зворотнє дієслово «миєшся».
- Купаєш (кого?) песика, котика. Дія переходить на іншу особу.
- Купаєш себе. Від займенника СЕБЕ утворилася часточка –ся. Вона приєднується до дієслова і вказує на дію, яка повертається на самого себе «купаєшся».
- Ось так утворюються зворотні дієслова.
- В чому ще особливість таких дієслів? У тому, що їх правопис і вимова суттєво відрізняються.
Фізкультхвилинка (Слайд 12)
- Попрацюємо з таблицею.
- Часточка -ся, коли приєднується до закінчення в дієслові утворюється збіг двох приголосних (шс). У вимові – це подовжений один звук. Запам’ятайте: пишемо – збираєшся; вимовляємо – збираєся.
( по таблиці 1)
- Попрацюємо ще з однією таблицею. Що відбувається з цими дієсловами в 3-й особі однини і множини (таблиця 2, с.46)
- Часточка -ся знову приєднується до дієслова і зустрічається ще з одним м’яким приголосним (ть). В такому випадку –ТЬСЯ вимовляємо, як -ЦЯ.
- Проговоримо ці слова (таблиця)
- Запам’ятайте: у дієсловах на –ться – пишуть м’який знак; на –шся – не пишуть м’якого знака (Слайд 13)
- Зробимо висновок (Слайд 14)
- У підручнику це правило на с.46
- Прочитайте його.
- Проведемо розподільний диктант.
- Усі запропоновані слова вам треба об’єднати у дві групи і записати відповідно у дві колонки (Слайд 15)
- У першу колонку записуєте дієслова, дія яких спрямована на самого виконавця.
- У другу колонку, записуєте дієслова, дія яких спрямована на іншу особу ( 4 хв)
- А зараз перевірте свою роботу і на полях оцініть її: (Слайд 16)
«Все правильно» ++
3-4 помилки +
Більше 4 помилок v
- У часточки -ся є сестричка -сь. Вона приходить на допомогу, щоб не порушувати принцип мелозвучності. А що це таке?
- Милозвучність – це коли чергуються голосний звук з приголосним.
- Коли ж тоді, яку часточку вживати?
- Запам’ятайте: частка -сь, вживається у слові, якщо далі йде слово, яке починається на голосний ( Наприклад: збиравсь у школу).
- Часточка -ся у дієслові буде вживатися тоді, коли наступне слово починається на приголосний ( Наприклад: розпочинається завтра).
Фізкультхвилинка для очей (Слайд 17)
VII. Закріплення матеріалу
1. Тренувальна вправа (Слайд 18)
- Попрацюємо усно і виконаємо таку вправу. Добре поміркуйте і скажіть, де вкінці дієслів потрібно ставити м’який знак, а де літеру я.
(Відповіді учнів)
2. Робота з підручником (Впр.92, с.46)
- Прочитайте вірш ( самостійно, вголос)
- Про що йде мова у вірші?
- Ознаки, якої пори року описує поетеса? (Весна)
- Доведіть рядками з вірша.
- Знайдіть речення, у якому є звертання. Зачитайте.
- Вдома вправлятися у виразному читанні вірша. Звернути увагу на читання слів з дієсловами на –ся, -сь.
VIII. Підсумок уроку (Слайд 19)
- Сьогодні я дізнався /дізналася ….
- Мені сподобалося ….
- Запам’яталося ….
- Найважче було….
- Я хотів би/хотіла б….
- Оцініть свою роботу на уроці за допомогою LEGO цеглинок (Слайд 20)
IX.Рефлексія «Квітка Побажань»
- Ось і добігає кінця наш урок. Ви славно попрацювали!
- Зараз знайдіть на своїх партах маленькі квіточки. Давайте з вами запишемо на їх пелюстках бажання і дамо їй назву Квітка Бажань. Ми прикріпимо ці квіточки на нашій галявині і нехай вони проростають та здійснюють всі ваші побажання.