Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України.
Управління освіти Шосткінської міської ради.
Урок з теми: Число і цифра 0.
Послідовність чисел від 0 до 10.
Підготувала вчитель
початкових класів
ШЗШ І-ІІІ ст. №4
Макаренко Ірина Миколаївна
Шостка
Тема. Число і цифра 0.Послідовність чисел від 0 до 10.
Мета. Ознайомити учнів із числом нуль, його утворенням і місцем у числовому ряді. Вправляти у порівнянні чисел, написанні цифри 0, відніманні рівних чисел. Розвивати уважність. Виховувати пізнавальний інтерес учнів, самостійність.
Обладнання: предметні картинки (Буратіно, ігри), зошити на друкованій основі.
Хід уроку
І. Актуалізація опірних знань.
1. Девіз уроку: Щоб водити машини
й на комп’ютері грати,
треба добре для цього
математику знати.
2. Усний рахунок ігри «Засели будинок», «Влучно 10 в ціль», «Ялиночка»;
Гра «Влучно в ціль».
До картону ниткою прикріплені п’ять кружечків із цифрами 1, 2, 3, 4, 5, зі зворотного боку на кружечках відповідно – цифри: 9, 8, 7, 6, 5. Перевертаючи кружечок, перевіряємо правильність відповідей.
3.Математичний диктант.
1) Запишіть число, яке передує числу 2;
2) Запишіть число, яке при лічбі стоїть між числами 3 і 5;
3) Запишіть число, наступне за числом 5;
4) Запишіть найбільше одноцифрове число;
5) Запишіть суму чисел 9 і 1.
ІІ. Робота над новим матеріалом.
1. Логічне завдання
- Буратіно поклав у курточку 5 монет. У курточці 2 кишені – ліва і права.
Скільки монет може бути в кожній кишені. (2 і 3, 1 і 4, усі в одній кишені, а друга – порожня)
Нуль означає «ніскільки», «ніщо».
Фізкультхвилинка.
2. Вчитель демонструє картку 0, читає вірш.
- Нуль дуже схожий
На буквочку «О»;
Він означає –
«Ніскільки», «ніщо».
3. Письмо цифри 0 у зошитах.
- Так що означає цифра 0? (Ніскільки, ніщо).
4. Гра «Будь уважний».
5.Закріплення матеріалу.
а) Робота в зошитах на друкованій основі, с. 35, завд.№1.
- При дорозі – три кульбабки
У пухнастих білих шапках.
Налетів вітерець,
Шапки здув, пустунець!
- Скільки ще кульбабок у пухнастих
шапочках? (Жодної).
б) Завдання №2, коментовано.
4 – 4 = 0 2 – 2 = 0 3 – 3 = 0
в) Завдання №4, в зошитах самостійно. Вставити пропущені знаки. Перевірка. Робота в парах.
1 * 2 2 * 3 2 * 3 3 * 4 4 * 5
10 * 0 10 * 9 10 * 0 9 * 8 9 * 1
г) Робота з підручником , с. 47, №2 (Ланцюжок)
Порівняй числа в кожній парі за зразком.
2 > 0 3 і 2 1 і 0 0 і 5
Обчислити значення виразів. (усно)
4 – 2 (=2) 3 – 3 (=0) 5 – 5 (=0) 4 – 3 (=1)
- Так що ж позначає число 0? (ніскільки, ніщо)
- Що залишиться від числа, якщо відняти таке саме число? (0)
- Чи може 0 бути більше любого числа, які ми вчили? (Ні, він менше,тому що 0, це «ніскільки»)
д) Складання рівності за віршем.
- Було у Галини
Сім ягід малини.
Шість вона з’їла,
Одну загубила.
- Порахуйте, скільки в дівчинки залишилось ягід. Викладіть стільки паличок, скільки ягід було спочатку.
- Що треба зробити далі? (Відкласти 6, які вона з'їла.)
- А далі? (Одну загубила, тож треба відкласти 1.)
- Що залишилося? (Нічого, жодної ягоди.)
- Яка цифра позначає «нічого»? (0).
ІІІ. Підсумок уроку.
- Десь сорока два смачненькі
Бублички дістала.
Трійко діточок маленьких
Ними частувала:
— Це тобі один, ти слухняний син!
— Це тобі один, ти розумний син!
— Третій сину, розбишако,
Ледацюго, забіяко!
Ти одержиш нулика —
Дірочку від бублика!