Тема уроку. Одержуємо частину цілого
Мета уроку. Формувати поняття про дріб з чисельником 1, удосконалювати обчислювальні навички табличного множення та ділення ; закріпити поняття про чисельник, знаменник, вміння читати дроби, називати чисельник і знаменник, пояснювати значення знаменника і чисельника; знаходити значення виразів, які містять іменовані числа; формувати вміння розв’язувати складені задачі, розвивати логічне мислення.
Хід уроку
І.Організація класу
Ось дзвінок сигнал нам дав. Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо, Урок скоріше починаймо!
ІІ.Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
На попередніх уроках ви познайомилися із половиною, третиною, чвертю та іншими частинами. Сьогодні ви продовжите одержувати частини шляхом поділу цілого на кілька рівних частин, познайомитесь з іншими частинами…Цікаво, що з числами такого виду були знайомі ще наші далекі предки. Папіруси, знайдені у Єгипті, свідчать, що стародавні єгиптяни ще 4 тисячі років тому мали десяткову систему числення, користувалися частинами 1 /2 , 1/ 3 , 1/ 4 , 3/ 4 , 1/ 6 і 1 /8 , які пізніше назвали єгипетськими. Єгипетські дроби продовжували використовуватися спочатку в Стародавн Греції, а потім і математиками усього світу. Максим Плануд, грецький монах, вчений, математик, у XIII столітті ввів назви «чисельника» і «знаменника». А всебічно дослідив єгипетські дроби відомий математик XIII століття Фібоначчі. Саме з такими дробами ми працюємо сьогодні .
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Усна лічба
Пригадайте, як знайти невідомий множник? Добуток?
2. Усне опитування
Які числа називаються натуральними?
Назвіть найменше натуральне число.
Чому число 0 не є натуральним?
Чи можна назвати найбільше натуральне число?
Які арифметичні дії з числами ви знаєте?
Чи завжди можна виконати дію ділення так, щоб результат був натуральним числом?
Як називається одна з двох рівних частин цілого?
Як одержати половину? Скільки половин у цілому?
Що більше половина чи ціле?
У скільки разів більше (менше)? Як записати половину?
Що означає у дробі цифра під рискою? Як називається це число?
Що означає у дробі цифра над рискою? Як називається це число?
3. Колективна робота
ІV. Формування вмінь і навичок.
1. Завдання № 1 виконуємо з коментарем.
Уважно розгляньте малюнки. Що в них спільне? Що відмінне?
Отже, восьмикутник поділено на різну кількість рівних частин. Що можна сказати про кількість зафарбованих частин? Уважно розгляньте малюнки, назвіть найбільшу частину, найменшу частину восьмикутника.
2. Завдання № 2 виконуємо з коментарем
Рамками обведено певну кількість кружків — ціле.
Скільки кружків у кожній групі? Отже, величина цілого — це 12 кружків. Скільки кружків зафарбовано на першому малюнку? на другому малюнку? на третьому малюнку? Треба дізнатися, яку частину цілого зафарбували, якщо в кожному випадку зафарбували одну з рівних частин цілого.
3. Завдання №3 учні виконують самостійно
Прочитайте кожен дріб. Назвіть чисельник; знаменник. На що вказує знаменник? На скільки рівних частин має бути розділене ціле? Що означає чисельник? Скільки таких частин треба зафарбувати?
VI. Руханка
Ви вже втомилися, тому давайте трішки потанцюємо.
VII. Закріплення вивченого
1. Читання дробів
Прочитайте записи. Зверніть увагу, що спочатку читаємо число над рискою: «одна», а потім — число під рискою у називному відмінку: одна третя піци; одна друга морозива…
2. Удосканалення вміння розв’язувати задачі
Прочитайте задачу. Давайте складемо короткий запис у вигляді таблиці.
|
По 1 професії |
По 2 професії |
Усього дітей |
Дівчата |
15 д. |
? |
17 д. |
Хлопці |
? |
?, стільки ж |
19 д. |
Що достатньо знати, щоб відповісти на запитання задачі «Скільки хлопців обрали собі по одній професії?
Якою арифметичною дією відповімо на запитання задачі?
Чи можемо відразу відповісти на запитання задачі? А що ми про це знаємо?
Отже, достатньо дізнатися про те, скільки дівчат обрали по дві професії. Що достатньо знати, щоб відповісти на це запитання? Якою арифметичною дією відповімо на це запитання?
Чи можемо відразу відповісти на запитання задачі?
Отже, план розв’язування. Першою дією дізнаємося, скільки дівчат обрали собі по дві професії, хлопців було стільки ж.
Другою дією дізнаємося про те, скільки хлопців обрали собі по одній професії. Самостійно запишіть розв’язання і відповідь задачі.
3. Самостійна робота
Зараз розв’яжіть вирази з іменованими числами.
4. Розвиток логічного мислення Задача з папірусу Ахмеса.
Розділіть 7 хлібин між 8 людьми порівну. Кожну хлібину позначаємо кругом
Відповідь.
Кожна людина одержала 1/2+1/4+1/8
VIII. Домашнє завдання
Підручник с.81 №5 знайти і записати яку частину цілого використали, №8 розв'язати задачу.
IX. Рефлексія
Які числа ми продовжили вивчати сьогодні на уроці?
Що таке половина? третина? чверть? п’ята? сьома? десята частини?
Скільки половин у цілому? третин? четвертин? сьомих? п’ятнадцятих частин?
Що більше: ціле чи його частина?
У скільки разів ціле більше за дев’яту частину?
У скільки разів восьма частина менша від цілого?
Як записуються частини?
Що означає число, записане у дробі над рискою? Як воно називається?
Як називається число, записане у дробі під рискою? Що воно позначає?