Математика 3 клас
Тема. Множення одноцифрового числа на двоцифрове. Складання і розв’язування задач.
Мета. Ознайомити дітей з прийомом множення одноцифрового числа на двоцифрове, користуючись переставним законом; удосконалювати обчислювальні навички; вправляти учнів у розв’язуванні задач, пов’язані з одиничною нормою; розвивати логічне мислення, пам’ять дітей; виховувати бажання робити добрі вчинки.
Обладнання: букет весняних квітів, гноми, картки на групову, парну роботу.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
1. Привітання
Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки!
Хай тупають ніжки!
Працюють голівки!
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаємо всім ми здоров’я й добра!
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. - Діти, скажіть, будь ласка, що ви розумієте під словом «добрий»?
( милосердний, щирий, сердечний, людяний, допомагати слабшим…..)
- Ви знаєте, діти, я неспроста розпочала урок словами про доброту. Сьогодні ми з вами знову зустрінемось з героями казки, які не один раз працювали з нами на різних уроках. І знову будемо їм допомагати. Як ви думаєте, хто це? Так, це наші улюблені Гноми. Вони несли в подарунок Білосніжці букет квітів. Здійнявся вітер і розкидав букет. І Гноми просять нас допомогти зібрати цей букет. Допоможемо?
А щоб зібрати цей букет ми маємо швидко і правильно множити одноцифрове число на двоцифрове, вміти обчислювати значення буквених виразів та розв’язувати задачі.
2. Очікування Діти, а що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? А щоб ваші очікування справдилися, то ми будемо працювати за таким гаслом. « Думай швидко, обчислюй усно, відповідай чітко»(На дошці)
Отож, розпочинаємо нашу роботу. Залишилася лише ваза, в якій був букет для Білосніжки. Ось вона. Сюди ми будемо ставити зібрані квіти.
IV. Усний рахунок.
1. 9х10 230:10
10х5 400:10
3х10 27х3
18х10 25х4 ……
2. Гра « Найрозумніший»
( На дошці ланцюжок виразів.)
9х7 О + 9 О : 9 О х5 О +9 О :7 О х3 О +6 О :3 О х9 О -41 О +40 О +20.
Хто розв’яже вирази – дізнається назву найбільшої квітки в світі.
А) 80 – орхідея б) 100 – титан арум в) 90 - раффлезія
Молодці, справилися з завданням, перша квіточка – у вазі Гнома.
Послухайте коротеньке повідомлення про цю квітку. (Розповідаю і показую на електронній дошці ТИТАН АРУМ)
3. Попрацюємо усно над задачами.(Задачі на логіку) Друга квіточка у вазі.
V. Каліграфічна хвилинка.
- Діти, а кому ми допомагаємо? А скільки їх у казці? От ми і напишемо каліграфічно цифру 7. Виберіть і підкресліть королеву.
З чим асоціюється у вас це число? ( Сім Гномів у казці, квітка -семицвітка, сім днів у тижні, веселка – сім кольорів, сім чудес світу…….) 3 квіточка у вазі.
VI. Математичний диктант. 4 квіточка у вазі.
VII. Робота над новим матеріалом.
1. Робота за таблицею.
На минулих уроках ми з вами вчилися множити двоцифрове число на одноцифрове. Давайте пригадаємо. Подивіться ,будь ласка, на таблицю. Поміркуйте, як можна помножити цей вираз? 4х16. (Переставити місцями числа).
То яку властивість ми застосуємо до даного прикладу?
Який висновок можна зробити? (Висновок виводять діти)
При множенні можна використовувати переставну властивість множення. (Відкриваю таблицю, читаємо висновок, розв’язуємо всі вирази з коментуванням) 5 квітка знаходить своє місце у вазі.
2. Робота за підручником.
№375,376 – усно, ланцюжком.
І знову квіточка повертається у вазу. 6.
VIII. Фізкультхвилинка. Австралійський дощ. 7.
Вчитель. Піднявся вітер. Повернімося до гостей і давайте ми їм пошлемо краплинки доброти, рясного дощику доброти, зливу доброти, бурю доброти, буря стихає, злива стихає, рясний дощик стихає, краплинки доброти падають на наших гостей, тихий шелест вітру сповіщає всіх, що доброта торжествує на землі.
ІХ. Робота над задачами.
1.На електронній дошці задача.
Гноми у дитячий садок привезли 3 сітки моркви по 19 кг у кожній, і 3 сітки буряка, по 11 кг у кожній. Скільки всього кілограмів овочів привезли Гноми у дитячий садок?
( Колективна робота над задачею)
- Записали задачу в зошит самостійно. Ще одна квіточка у вазі.8.
2.Групова робота.
- Прочитайте ще раз задачу й уважно слухаємо завдання.
Команда Веселого Гнома . Змінити запитання так, щоб задача розв’язувалася дією віднімання. ( На скільки більше…..)
Команда Кмітливого Гнома. Скласти аналогічну задачу.
Команда Мудрого Гнома. Задайте питання так, щоб задача розв’язувалася на 4 дії. ( На скільки днів вистачить овочів, якщо щоденно будуть використовувати по 3 кг?)
Молодці. Завдяки нашим старанням остання квіточка повернулася в букет.9.
Х. Підсумок уроку. Рефлексія.
Діти, подивіться , який красивий, різнокольоровий букет весняних квітів у нас вийшов. Гноми можуть подарувати ці квіти Білосніжці. Ваші очікування здійснилися? Завдяки чому?
А я дякую вам за сьогоднішню працю. Ви працювали ось так! І я вірю, що та маленька краплинка доброти, яка запала сьогодні у ваші сердечка, залишиться з вами і обов’язково переросте у велику зливу.
На цьому наш урок…..
Стукіт у двері, заходить Білосніжка. ( Семикласниця)
- Добрий день, дорогі діти! Добрий день, шановні вчителі! Я прочула про пригоду Гномів і про те, що ви, діти, допомогли скласти букет. І за ваші старання, за вашу роботу я хочу пригостити вас смаколиками.(Роздає смаколики і дітям, і гостям).
- Дякуємо тобі, Білосніжко, ось і тобі подарунок від казкових Гномів і від нас третьокласників.( Діти дають букет Білосніжці).