Урок математики. 4 клас.
Тема: Письмове множення багатоцифрових чисел на круглі числа. Підготовка до розв`язування задач на пропорційне ділення. Задачі на знаходження дробу від числа.
Мета: Вчити учнів письмово множити багатоцифрові числа на круглі числа. Готувати дітей до розв` язування задач на пропорційне ділення. Закріплювати вміння учнів розв`язувати задачі на знаходження дробу від числа.
Розвивати обчислювальні навички, а також навички самостійної роботи.
Виховувати інтерес до математики, бажання вчитися.
Обладнання: Указка.
Демонстраційний матеріал: «чарівний потяг», малюнковий план уроку, опорна таблиця (алгоритм множення), ілюстрації до задачі, телевізор, цікаве завдання.
Індивідуальний матеріал: сигнальні картки (червона, жовта, зелена), картки дій (плюс, мінус, помножити, поділити), помічник з математики Логачевської С.П., картки з додатковими завданнями, планшети.
Хід уроку.
І. Привітання. Вступне слово вчителя.
Дорогі діти! Я пропоную вам провести урок математики у вигляді уявної подорожі на казковому потязі до країни Числендії. Ви згодні?
На казковому потязі
Помандруємо ми
До країни Числендії.
Цифри там чарівні
Там цікаво і затишно
Чисел море кругом
Знаки множення й ділення
Повсідались на трон.
А девізом в країні тій
Є важливі слова:
«Думай швидко і правильно
Перемога твоя!»
Пропонуються такі зупинки на станціях:
Перевірка таблиці множення на 7 у парах Діти у парах
змінного складу.
Хвилинка каліграфії.
Запишіть каліграфічно числа, визначте закономірність у розміщенні чисел у рядку і допишіть відповідно до цієї закономірності ще два числа.
1; 2; 4; 8; 16; 32; 64; 128.
Телевізор
На залізничній станції фермери завантажили 300 кг пшениці в один вагон. Скільки кг пшениці можна завантажити в 23 таких вагони?
Планшети
23 Треба 300*23, але щоб зручно виконати обчислення, можна
*300 переставити множники, тому що від перестановки співмножників добуток не змінюється.
Для того, щоб всі могли розв`язати задачу про завантаження вагонів пшеницею, на цьому уроці ми всі навчимося розв`язати приклади даного виду. А для цього повторимо розв`язання прикладів, які допоможуть нам зрозуміти приклади нового виду.
Актуалізація опорних знань.
3. Допоможе нам в цьому « Мій помічник з Помічники
математики » с. 11.
- Як множити на одиницю з нулями.
Усно: №1 (по 2 приклади з кожного стовпчика),
№2 (3 приклади),
№3 ст.12 (по 2 приклади),
№4
Вивчення нового матеріалу:
«Мій помічник» с.12 №5 (усно).
Робота з підручником №710- письмово на дошці Підручник
і в зошитах.
Використовуючи переставний і сполучний Учень
закони дії множення, знаходять добуток чисел підготовл.
виду 24*300 усно. Для цього кругле число
300 подаємо у вигляді добутку одноцифрового
числа 3 і розрядного числа 100.
24*(3*100)=
Використовуємо сполучний закон дії множення:
(24*3)*100.
Одержимо 72*100=7200.
Під час письмового множення 24 на 300 кругле число підписують під першим множником так, щоб цифра, відмінна від нуля, була підписана під останньою цифрою першого множника
23
* 300
7200
№712 записати на планшеті Планшети
478
* 600
286800
Виділення 1 варіанта.
1 етап |
2 етап |
3 етап |
1в. №6 1(ст.) с.13 |
№7 (по 2 пр. з кожного ст.) с.13 |
№ 10 с. 13 |
2в. №6 с.12 1ряд 3в. з учителем |
№6 (2 ст.)
№6 (2 ряд) с.12 з учителем |
№7 (по 4, 5 прикладів) с.13 |
Перевірка 1хв |
23*40 23*400 Виділення 2 варіанта (планшети) |
№6 (3 стовпчика) с.13
Перев. 1, 2, 3 варіанти |
Спільне завдання
№713
1 варіант: 1 рядок Самооцінювання
2 варіант: 2 рядок
28 345
*60 * 600 506 * 50 – 1500 = 23800
1680 207000
506 25300
* 50 -1500
25300 23800
87 4107
*400 *90 20000 – 173 * 80 = 13840
34800 369630
173
*80
13840
3. Станція «Уважна» Учень
Фізхвилинка на увагу.
Живі фігури:
4. Станція «Задачна». Підручник
Читання задачі №715 учнями.
Аналіз умови задачі у вигляді діалогу.
Вчитель: Про що йдеться в задачі?
Учень: Про поросят, які збирали жолуді?
З`ясуйте про які величини йдеться у задачі?
У задачі є такі величини: кількість мішків, загальна маса всіх мішків, маса 1 мішка, яку нам треба визначити.
Яка величина є однаковою?
Однакова величина – це маса мішка жолудів.
Запишемо задачу у вигляді таблиці. На дошці
|
Маса 1 мішка |
К-сть мішків |
Заг. маса |
Ніф – Ніф |
Однакова ? кг |
1 |
300 кг |
Наф – Наф |
1 |
||
Нуф - Нуф |
3 |
За коротким записом поясніть числа задачі. Учні повторяють умову.
Нам необхідно знайти однакову величину – масу 1 мішка жолудів. Як?
Треба знайти 2 числових значення:
1. загальну масу мішків з жолудями, яку зібрали поросята (300 кг),
2. загальне значення кількості мішків (невідомо).
Яку арифметичну дію слід виконати на це запитання?
Дію ділення, тому що, щоб знайти масу одного мішка, треба загальну масу розділити на загальну кількість мішків.
Чи можемо відповісти на це запитання відразу?
Ні, не можна, тому що ми не знаємо загальну кількість мішків, які зібрали всі поросята.
Що потрібно знати, щоб знайти загальну кількість мішків?
Треба кількість мішків додати.
Складіть план розв`язання задачі.
Першою дією ми дізнаємося про загальну кількість мішків, що зібрали поросята.
Другою дією ми відповімо за запитання задачі – знайдемо масу жолудів в 1 мішку.
Схема
2) :
1) + +
Запишіть розв`язок з поясненням в зошити.
1) 1 + 1 + 3 = 5 (м) – зібрали поросята;
2) 300 : 5 = 60 (кг) – маса 1 мішка.
Складіть обернену задачу до даної так, щоб невидимою була загальна маса мішків з жолудями, яку зібрали поросята.
Троє поросят збирали жолуді в однакові мішки. Ніф – Ніф і Наф – Наф зібрали по 1 мішку жолудів, а Нуф – Нуф 3 мішки. Маса 1 мішка з жолудями 60 кг. Скільки кілограм жолудів у всіх мішках ?
№716 4800 / 100 * 3 = 144 к = 1 грн. 44 к.
4800 – 144 = 4656 к = 46 грн. 56 к.
Великі числа.
Про деякі великі числа всі, безумовно, чули, Учень
але є й такі, що трапляються дуже рідко,
навіть у математиці.
Мільярд або більон – 1.000.000.000.
Трильйон – 1.000.000.000.000.
Квадрильйон – 1.000.000.000.000.000.
Квантильон – 1.000.000.000.000.000.000.
Секстильйон – 1.000.000.000.000.000.000.000.
Септильйон – 1.000.000.000.000.000.000.000.000.
Робота
Ось ми і досягли країни Числендії ! в групах
Естафета груп.
Замість відповідей учні записують букви, які відповідають
цьому числу на циферблаті годинника.
Відповідь: м о л о д ц і.
324 : 54 = 168:28 =
144 : 12 = 96:8 =
800 : 80 = 200:20 =
126 : 14 = 117:13 =
171 : 57 = 186:62 =
96 : 12 = 200:25 =
98 : 14 = 91:13 =
Підсумок уроку.
Чому ми навчились, подорожуючі до країни Числендії?
Що вам найбільше сподобалось?
Ви молодці?
Д/з №717, 718.
Придумати подібну задачу до задачі
№717 з іншими числовими даними.