УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ І НАУКИ СУМСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Комунальна установа Сумська спеціалізована школа
І-ІІІ ступенів №1 імені В.Стрельченка
вул. Г.Кондратьєва, буд.136, м. Суми, 40021, тел./факс (0542) 62-73-18
е-mail: sssh1-sumy@ukr.net
Код ЄДРПОУ - 21127590
Урок математики
4 клас
Учитель вищої категорії
старший учитель
Мирошниченко Світлана Іванівна
Суми 2016
Математика
4 клас
за підручником М.В. Богданович, Г.П. Лишенко
Тема. Обчислення площі прямокутника. Розв’язування задач, пов’язаних із площею прямокутника.
Мета. Вчити учнів застосовувати формулу для знаходження площі прямокутника і квадрата, аналізувати і пояснювати свої дії під час обчислення площі; закріплювати вміння розв’язувати задачі на рух; розвивати швидкі обчислювальні навички, логічне мислення, увагу, пам'ять, самостійність, пізнавальний інтерес; виховувати старанність у роботі.
Обладнання: ІКТ, опорні таблиці, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.Привітання
- Сьогодні у нас на уроці математики присутні гості, привітайтеся з ними.
Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас,
Та запрошуєм ласкаво
На урок в четвертий клас.
2. «Очікування» від уроку.
- Діти, а тепер скажіть, яким має бути наш урок?
- А якими повинні бути ви?
Урок має бути: Ми будемо:
- навчальним - активними
- загадковим - творчими
- Отже, якщо ви будете такими, то ми разом проведемо цікавий, захоплюючий, продуктивний урок.
3. Девіз уроку
- Сьогодні ми будемо працювати під девізом: (Слайд 1)
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Урок почнемо без вагання
З перевірки домашнього завдання.
- Вам вдома потрібно було розв’язати рівняння.
А) - Зачитайте рівняння, у якому невідомий компонент дорівнює 48008.
- Як називається невідомий компонент? (від’ємник)
- Як знайти від’ємник?
Б) - Зачитайте рівняння, у якому невідомий компонент дорівнює 216288.
- Як називається невідомий компонент? (ділене)
- Як знайти ділене?
Висновок.
- Ми з вами повторили правила на знаходження невідомого діленого та невідомого від’ємника.
2. Завдання №593
- Що потрібно було знайти?
- Як знайти площу? (формула на дошці) S = а • b
- Як знайти периметр прямокутника? (формула на дошці)
Р = (а + b) • 2 Р = а • 2 + b • 2
- Чому дорівнює площа прямокутника, периметр цього прямокутника?
- Яку іншу довжину і ширину може мати прямокутник з такою площею?
Висновок.
- Ми з вами перевірили домашнє завдання, всі справилися, ви, молодці, і цим самим повторили правила на знаходження площі та периметра прямокутника.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми будемо з вами продовжувати вчитися розв’язувати задачі на знаходження площі та периметра, закріплювати вміння розв’язувати задачі на рух, будемо виконувати цікаві завдання, розвиватимемо навички усних обчислень, логічне мислення, увагу, самостійність. Знання з даної теми вам знадобляться в житті у майбутньому.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Урок продовжим без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
- Виконаємо цікаві завдання з цифрами. (Слайд 2)
- Пригадаємо як потрібно писати правильно, каліграфічно ці цифри.
- Назвіть найбільше п’ятицифрове число, яке можна скласти з цих цифр.
- Запишіть його. 98420 (запис числа на дошці)
- Скільки всього сотень у цьому числі?
- Назвіть сусідів цього числа?
- Зменшіть це число у 10 разів. 9842
- Запишіть його у зошит. (запис числа на дошці)
- Утворіть із цих цифр найменше п’ятицифрове число. Назвіть його і запишіть. 20489
- Скільки всього десятків у цьому числі?
- Скільки всього одиниць тисяч?
- Збільшіть це число в 10 разів.
- Запишіть його. 204890 (запис числа на дошці)
Висновок.
Під час каліграфічної хвилинки ми з вами повторили нумерацію багатоцифрових чисел, правила множення та ділення на 10, а також пригадали правильне і каліграфічне написання цифр. Але я сподіваюся що ви будете правильно, каліграфічно писати всю класну роботу. (Слайд 3)
А тепер прийшла пора –
Є для вас цікава гра.
Гра «Зачаровані рівності» (Слайд 4)
- Вам потрібно знайти ключ для розв’язання «зачарованих» рівностей.
- Який вираз вам допоможе розпочати роботу?
- Що ви можете сказати про числа, які є відповідями цих виразів?
- Назвіть їх у порядку зростання. 90 130 150 190 240
- Яке число зайве? (90) Чому?
Висновок.
- Ми з вами розшифрували «зачаровані» рівності і цим самим розвивали обчислювальні навички, логічне мислення, а також повторили нумерацію чисел. (Слайд 5)
Фізкультхвилинка для очей
V. Вивчення нового матеріалу.
- А зараз ми з вами будемо безпосередньо працювати над темою нашого уроку. Будемо розв’язувати задачі на знаходження площі.
- Що потрібно знайти?
- Як знайти площу?
- Чому дорівнює площа прямокутників? (Слайд 7)
2. Робота з підручником. Практичне завдання №594
- Що потрібно зробити?
- Що нам для цього потрібно?
- Як знайти площу прямокутника, периметр прямокутника?
- Накресліть самостійно прямокутник у зошиті.
- Запишіть розв’язання у зошиті.
- Подібне завдання ви виконаєте вдома (№489)
3. Робота з підручником. №595
- Що потрібно зробити? (Слайд 8)
1 ряд знаходить площу жовтого прямокутника.
2 ряд знаходить площу рожевого прямокутника.
3 ряд знаходить площу блакитного прямокутника.
- Хто швидко справиться зі своїм завданням, то може додатково обчислити площу всього великого прямокутника.
Перевірка.
- Хто знайшов площу всього прямокутника? Як знайшли?
- А хто знає, як можна по іншому знайти площу всього прямокутника?
Висновок.
- Площу всього прямокутника можна знайти, зробивши вимірювання і помноживши довжину на ширину, або площу менших прямокутників додати. Такі задачі нам будуть зустрічатися на наступних уроках, де потрібно буде знаходити площу саду, городу і т. д.
- Скільки всього прямокутників зображено на малюнку? (5) (Слайд 8)
Фізкультхвилинка (Слайд 9)
А зараз зробимо зупинку
І проведем фізкультхвилинку.
Встали рівно біля парт
Починаємо наш старт.
Руки вгору, руки вниз,
Подивились пильно скрізь.
Головою покрутили,
Потім разом всі присіли.
Піднялись, понагинались,
І здоровими зостались.
VІ. Розвиток математичних знань.
Важливі поняття для нас –
Швидкість, відстань, час.
Всі знають у нас назубок –
Між ними існує зв'язок.
Про нього слід пам’ятати,
Щоб правильно і швидко
Задачі розв’язати.
- Давайте пригадаємо, як знайти швидкість (формула на дошці), час (формула на дошці), відстань (формула на дошці).
- Чому дорівнює швидкість гепарда?
- Що цікавого ви знаєте про швидкість гепарда?
- Чому дорівнює час крокодила?
- Що цікавого ви знаєте про крокодила?
- Чому дорівнює відстань, яку пропливла гігантська акула? (Слайд 11)
2. Робота з підручником. № 597
- Знання про знаходження швидкості, часу, відстані нам знадобляться при розв’язанні задачі.
- Складіть задачу за таблицею.
(робота над задачею)
- Діти, хто з вас знає як записати розв’язання задачі виразом, той самостійно записує розв’язання у зошит.
Перевірка. 48 : (180 : 60) = 16 км/год
Висновок.
- Ми з вами повторили правила на знаходження швидкості, часу, відстані, використовували їх при розв’язанні складеної задачі. А також дізналися цікаве про тварин.
3. Самостійна робота
Робота з підручником. №599 (Розв’язання виразів на сумісні дії.)
- Щоб знайти значень виразів, потрібно пригадати правила на порядок дій.
1 група – останній вираз
2 група – третій вираз
Перевірка.
Висновок.
- При обчисленні виразів повторили порядок дій, розвивали обчислювальні навички, самостійність, уважність.
- Вдома ви розв’яжете всі інші приклади №599.
4. Робота в парах (картки на парті) (Слайд 1)
Підходить кінець уроку вже в нас
А втоми я не бачу у вас.
Горить у очах лише вогник пізнання
Тож маю для вас ще цікаве завдання.
Завдання на логічне мислення
- Розгляньте малюнки і оберіть правильну відповідь.
Яка фігура має площу 10 см2
Висновок.
- Ви добре засвоїли знання про площу, вмієте визначати площу прямокутника.
VІІ. Підсумок уроку.
Зробимо останній крок
Підсумуємо урок.
- Що нового ви дізналися і навчилися на уроці?
- Так як знайти площу прямокутника?
- Якими одиницями вимірювання ми сьогодні визначали площу прямокутника?
- Чи необхідні нам у житті знання про вимірювання площі?
- Коли ми використовуємо ці знання? Доведіть.
- Дійсно, у звичайному житті ми зустрічаємося з поняттям «площа» (Слайд 13, 14, 15, 16,17)
- Площа великих ділянок вимірюється в інших одиницях. Про це більше детальніше ми будемо говорити на наступному уроці.
- Отже, ми сьогодні на уроці: (Слайд 18)