Урок математики для 3 класу
Тема. Додавання і віднімання вивчених видів. Задачі на знаходження трьох чисел за їх сумою та сумами двох доданків.
Мета: створити умови для узагальнення і систематизації вміння учнів розв'язувати приклади і задачі на вивчені випадки арифметичних дій; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі на знаходження трьох чисел за їх сумою та сумами двох доданків; розвивати мислення; виховувати інтерес до предмета.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Очікування дітей.
2. Загадка.
- Відгадавши загадку, ви дізнаєтеся хто до нас завітав на урок.
Листя стало золотим,
На полях туман,як дим.
Сірий дощик накрапає,
Сумом землю огортає,
У вирій пташки відлітають,
І листочки опадають.
У туманах вся, у росах
Хто вона золотокоса?
( осінь)
- Тож до нас на урок завітала чарівниця осінь, яка підготувала для вас завдання і корисну інформацію. Будьте уважні і активні.
Девіз уроку:
Міркуй точно,
Відповідай чітко,
Записуй правильно і швидко.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
-- Виконавши наступні завдання, ви прослухаєте легенду про осінь.
1. Хвилинка каліграфії
340 330 320 310…(300 290 280 270 260 )
- встановіть закономірність і продовжіть рядок.
2. Робота з розрядною таблицею.
- Скільки усього у числах сотень, десятків, одиниць?
-- назвіть найбільше, найменше число.
3. Розкладіть числа на розрядні доданки ( показую на картках)
4. Усна лічба. Гра «Чарівний ланцюжок» (с. 61, завдання 391)
— Розв’яжіть чарівний ланцюжок.
— На якій глибині живе морський скат? (790 м)
( діти слухають легенду про осінь)
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ. Мотивація навчальної діяльності.
— Сьогодні на уроці ми закріпимо вивчений матеріал, вдосконалимо свої вміння і навички обчислень. Як ви думаєте, де можуть знадобитися нам ці знання?
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Виконавши правильно задачу 392 , ви дізнаєтеся від чарівниці осені чому опадає листя з дерев.
1. Розв'язування задачі за планом (с. 62, завдання 392)
Аналіз умови задачі за запитаннями вчителя та планом
-- Скільки вантажівка привезла дерев? (230)
--. Скільки дерев посадили на одному боці дороги? (140)
-- Скільки дерев залишилося у вантажівці ? (30)
-- Що запитується у задачі?
План.
1. Скільки всього дерев (230)
2. Скільки посадили на одному боці ? (140)
3. Скільки дерев залишиться посадити після посадки на одному боці дороги? 1) (230 - 140 = 90 (д.) – залишиться посадити)
4.Скільки ще залишилося у вантажівці дерев ? (30)
5.Скільки дерев посадили на іншому боці дороги?
2) (90 - 30 = 60 (д.))
(Відповідь: 60 дерев посадили на іншому боці дороги.
( Тож слухаємо від осені чарівниці повідомлення чому опадає листя з дерев.)
2. Розв’язування задачі (с. 62, завдання 394) (усно)
Розв’язавши задачі, ви дізнаєтеся про користь опалого листя.
— Чим цікава ця задача? ( це задача у непрямій формі)
(300 - 280 = 20 (яєць))
3. Робота над задачею (с. 62, завдання 393)
— Чому дорівнює маса самця орангутанга? (250 кг)
— Чому дорівнює маса самки? (80кг)
— Яким є запитання задачі?
(250 - 80 = 170 (кг)) ( учень коментує запис задачі)
Відповідь: на 170 кг маса самця більша.
4. Творча робота над задачею (усно)
— Складіть обернену задачу, в якій можна знайти масу самця орангутанга.
(Маса самки 80 кг, це на 170 кг менше, ніж маса самця орангутанга. Чому дорівнює маса самця орангутанга?)
(80+170=250 (кг)
( Слухаємо про користь опалого листя)
V. Фізкультхвилинка
5. Самостійна робота (с. 62, завдання 396) 1 в. – 1 ст., 2 в. -2стовпчик
730 - 320 + 200 = 610 360+ 270 - 440= 190
810 + 130 - 250 = 690 980-630 + 260 = 610
6. Робота над задачею (с. 62, завдання 395)
Якщо правильно виконаєте це завдання , отримаєте корисну інформацію від їжачка хитрячка.
— Складіть задачу за коротким записом.
— Розв’яжіть задачу з поясненням.
Розв’язання
1) 970 - 750 = 220 (пт.) — індиків;
2) 970 - 310 = 660 (пт.) — курей;
3) 310 - 220 = 90 (пт.) — гусей.
Відповідь: 660 курей; 90 гусей; 220 індиків.
( Слухаємо інформацію від їжачка)
7. Робота над задачею 397.
-- Яку форму має город діда Трохима ?
-- Чому дорівнює периметр города ?
-- Чому дорівнює його ширина?
-- Що треба знайти ?
-- Яка сторона города вам відома ?
-- Чому дорівнює сума двох відомих сторін ?( 7+7 = 14 (м)
-- Як знайти суму двох інших сторін городу ? (34-14=20 (м)
-- Як знайти довжину городу діда Трохима ? (20: 2= 10 (м)
8. Практична робота. 9 с. 62, завдання 398)
-- Скільки стане кутів, якщо відрізати у трикутника 1 кут ? (4)
--Як називається така фігура ?
-- Скільки стане кутів, якщо відрізати 2 кути ?(5)
-- Як називається така фігура ?
-- Скільки стане кутів, якщо відрізати 3 кути ?(6)
-- Як називається така фігура ?
VI. Підсумок УРОКУ
Гра «Доповни речення»
-- Мені вдалося…
--Мені було легко…
--Мені сподобалося…
--Виникали труднощі…
VII. Домашнє завдання
С. 62, завдання 399 – 1 в, 400 –2 в.