Урок математики 1 клас
Тема Назви компонентів та результату дії віднімання.
Мета - ознайомити дітей із назвами компонентів та результату дії
віднімання;
- розвивати й удосконалювати обчислювальні навички;
- формувати вміння складати і розв’язувати задачі за малюнком;
- розвивати математичне мовлення, пізнавальний інтерес до навчання,
увагу, логічне мислення;
- вчити працювати в парах;
- виховувати любов до природи.
Обладнання
- картки з числовим рядом та прищепками для усного рахунку;
- індивідуальні картки;
- малюнки тварин.
Форма проведення уроку урок-подорож.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Пролунав дзвінок .
Починаємо урок.
Працюватимемо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що всі діти в нашім класі
Були просто молодці!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Повторення вивченого матеріалу.
1. Усний рахунок (картки з прищепками).
- Покажіть на картках
- Повторимо склад числа 7.
- Один з вас буде називати число, а ви покажіть йому пару, щоб разом у нас було 7.
- Якщо ми говоримо про число 7, то скільки буде пар? (6)
- Ви так гарно працювали, тому вирушаємо до лісу.
2. Зустріч з лісовичком.
Каліграфічна хвилинка.
- Впізнали, хто зустрічає нас на узліссі?
- Так. Це лісовичок. Він стежить за порядком у лісі. Лісовичок пропонує нам випробування на старанність. Напишемо каліграфічно цифру 7. Пригадаємо, як правильно пишеться цифра сім.
- Впевнена, що там у рядочку багато королев. Обведіть найкращу.
- Йдемо далі.
3. Зустріч з лисичкою. Робота в парах.
- Діти, на партах у вас смужки з частинками малюнка. На кожній смужці внизу числа. Розташуйте числа в порядку зростання і ви дізнаєтесь, кого ми зустрінемо у лісі зараз.
(Діти працюють в парах. Закінчили, піднімають руки).
- Так. Це лисичка. Послухайте, що підготувала про лисичку Дар'я.
(Лисиці дуже обережні. У разі небезпеки або погоні вони заплутують сліди, щоб ввести переслідувача в оману.)
- Дякуємо.
Саме через цю особливість лисиці присвоєно звання найхитрішого звіра. Бачили як заплутала числа, щоб ми її не впізнали.
- Лисичка питає: «Чи могли б ви ці числа записати в порядку зменшення?» (Діти пишуть у зошиті)
4. Зустріч з білочкою.
- Відгадайте загадку і дізнаєтесь, кого ми зараз зустрінемо.
Є горішки і грибочки
У дуплі на мотузочку.
З гілки плигає на гілку,
Це мала руденька … (білка).
- Де живе білочка?
- Чим живиться взимку?
- Зараз трошки про білочку розкаже Кирило.
(Білочки восени збирають жолуді, горіхи ліщини і кедрові, гриби, ховають їх в дупла дерев, у траву і мох. А взимку знаходять і їдять)
- Молодець.
Для того, щоб вижити в сильні морози, білка повинна посилено харчуватися. Бачите скільки приготувала на день.
- Давайте допоможемо білочці порахувати її запаси.
- Розв’яжіть приклади. (Приклади на дошці).
- Як по - різному можна прочитати приклад на додавання?
- Як називаються компоненти дії додавання?
- Білочка захотіла порівняти, чого в неї більше жолудів чи грибочків. Як їй це зробити? Як порівняти два числа?
- Як по – різному можна прочитати приклад на віднімання?
Фізкульт хвилинка
ІV. Ознайомлення з новим матеріалом.
1. Зустріч із совою.
- Чи знаєте ви якого птаха вважають наймудрішим?
- Так. Це сова.
Сови - одні із стародавніх птахів. Вони живуть на планеті багато років. А раз давно живуть, багато знають, то й мудрості набралися.
- Сова познайомить нас із назвами компонентів дії віднімання.
Подивіться довідничок сови.
- Число, від якого віднімають, у процесі віднімання зменшується, тому його називають зменшуване.
- Число, яке віднімають, називають від’ємник.
- А різниця – це результат дії віднімання.
- Давайте разом прочитаємо назви компонентів.
2. Робота з підручником.
- У ваших підручниках теж є такий довідничок. За потреби ви можете кожного разу до нього звертатись.
- Прочитайте напівголосно ще раз назви компонентів.
- На парті у вас є приклад на віднімання і смужки з назвами компонентів дії віднімання.
- Розкладіть біля чисел назви.
3. Зустріч з ведмедем.
- А ось перед нами великий барліг.
- А хто тут живе?
- Хто з вас розкаже, як проводить зиму ведмідь?
- Спасибі.
Спить ведмідь дуже чутливо, його легко розбудити. Тож давайте тихенько попрацюємо і розв’яжемо приклади на віднімання, які записані на картках.
- Назвіть приклад, у якому найменша (найбільша) відповідь.
- В яких прикладах однакова відповідь?
4. Визначення компонентів дії віднімання.
- Візьміть червоний олівець і підкресліть у першому стовпчику зменшуване. - У другому – синім олівцем – від’ємник.
- А у третьому стовпчику різницю обведіть кружечком.
Побажаємо ведмедику солодких снів і рушаємо далі.
V. Закріплення й узагальнення знань учнів.
2. Складання і розв’язання задачі за малюнком.
Синичок – 4, снігурів – 6.
- Так, підгодуємо пташку взимку – почуємо її спів восени.
VІ. Заключна частина
- Про що дізнались на уроці? Чому навчились?
- Назвіть компоненти у виразі 9 – 3 = 6
VІ. Рефлексія
- Ось і добігає кінця наш урок- подорож.
Вправа «Дерево»
- Якщо урок був цікавим, сподобався – прикріпити свій стікер на кроні дерева, якщо було нецікаво - внизу біля коріння.
- Молодці. Дякую вам за працю.