Урок математики у 3 класі
Тема: Закріплення вивчених випадків табличного множення та ділення.
Розв’язування рівнянь.
Задачі на спосіб зведення до одиниці (другий вид).
Мета: Вправляти учнів у засвоєнні вивчених випадків табличного
множення та ділення; закріпити вміння розв’язувати рівняння
на знаходження невідомих компонентів арифметичних дій;
вдосконалювати уміння розв’язувати задачі на спосіб зведення
до одиниці; вчити учнів узагальнювати результат своєї дії;
бути ініціативним; вчити аргументовано відстоювати свою точку
зору; вчити працювати в групах, співпрацювати та керувати
людьми, дотримуючись чесної гри.
Розвивати швидкість математичних обчислень, математичні
здібності; пам'ять, мислення, уміння аналізувати, порівнювати,
узагальнювати, робити висновки; мовлення, збагачувати словник
учнів; увагу, уяву, естетичні смаки, охайність, акуратність,
каліграфічне письмо.
Виховувати повагу до людей праці, дружні стосунки, колективізм,
бажання допомогти іншим, заохочувати до співробітництва;
інтерес до предмету, бажання навчатися.
Обладнання: підручник «Математика 3 клас» ( авт. М. Богданович),
картки для гри «Чарівна четвірка»,
«рукавички» з рівнянням для кожного учня, «умсики»,
зображення будинків, «Будинок математичних знань»,
«Ділова економічна гра» для учнів, мікрофон.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань;
ділова економічна гра.
Хід уроку
/ Мотивація навчання школярів.
1.1.Організаційний момент.
Усміхнемось сонечку:
Усміхнемось квіточці :
Усміхнемось друзям, зичим їм тепла!
Гостям усміхаємось, зичим їм добра!
(пісенька виконується під музичний супровід)
1.2. Оголошення теми і мети уроку.
а). психологічний настрій уроку, рефлексія.
- Яким ви хочете бачити наш урок?
- Що для цього треба?
- З яким настроєм будемо працювати на уроці?
34
б). етап проектування, план уроку.
1. Увага! Абсолютна тиша: ознайомлення з правилами ділової економічної гри.
2. Усний рахунок.
3. Каліграфічна хвилинка.
4. Бліцопитування. Математичний диктант.
5. Практикум. Перевірка результатів арифметичних дій, виправлення помилок.
6. Працюємо в групах. Гра «Чарівна четвірка».
7. Фізкультхвилинка.
8. Завдання «Вищий пілотаж». Розв’язати задачу.
9. Розв’язування рівнянь. Гра «Пошук партнера».
10. Робота з геометричним матеріалом. Робота в групах.
11. Аукціон запитань.
12. Підсумок уроку. Оцінювання.
13. Гра «Веселий мікрофон».
14. Подарунок від Цариці Математики.
Девіз нашого уроку: «Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилина не втратилась марно»
// Виконання практичних завдань на повторення
й закріплення основних умінь та навичок.
2.1.Увага! Абсолютна тиша: правила ділової економічної гри.
У нашій країні успішно розвивається підприємницька діяльність. Щоб стати успішним підприємцем потрібно бути розумним, ощадливим, працьовитим, економним, наполегливим. Всього цього треба вчитись змалку, тому пропоную вам погратися в ділову економічну гру.
Ви будете в ролі підприємців – людей, які заснували власну справу з метою отримання прибутку.
Дохід – це грошові надходження, які отримують люди.
Прибуток – це різниця між доходами і затратами.
Але, щоб отримати прибуток, спочатку обов’язково потрібно вкласти в якусь справу гроші. Це і є затрати.
Кожен з вас за допомогою своїх знань буде поповнювати свій бюджет (суму всіх прибутків), але може і втрачати його, якщо буде неуважним і припускатиметься помилок.
У кінці уроку ми визначимо найкращих підприємців.
У кожного на парті є каса, в якій є гроші – умсики. За правильні відповіді ви будете брати з каси умсики, за неправильні – повертати їх. Кожен з вас одночасно буде і касиром, видаватиме гроші своєму другові, який сидить з вами за партою, або перевірятиме, чи правильно він віддав гроші у касу за неправильну відповідь. Підприємці завжди пов’язані з банком. Тому я буду в ролі головного банку, у мене будуть два помічники – головні економісти ( на кожному ряду вибирається один учень). 35
У них ви зможете 10 зароблених умсиків обміняти на право власності на нерухомість, тобто будинок. Щоб мати будинок, потрібно дуже багато працювати кожному. Банкір також виплачує премії за активну роботу на уроці, збирає штрафи за неправильні відповіді.
Домовляємось з вами дотримуватись чесної гри.
3
2.2. Усний рахунок.
а). Підприємці повинні бути кмітливими. Тому перевіримо, чи зможете ви стати підприємцями за допомогою розв’язання логічних завдань.
Якщо 5 , то 25 Якщо 8 , то 16 Якщо 5, то 50
Якщо 6 ,то … Якщо 4 , то … Якщо 3, то…
Якщо 7, то … Якщо 5 , то … Якщо 2 , то…
Якщо 8 , то … Якщо 9 , то … Якщо 9 ,то …
б). Підприємці повинні добре знати таблицю множення та ділення, щоб швидко рахувати свої прибутки.
Гра «Мікрофон»
(Учні один одному задають приклади на вивчені випадки табличного
множення та ділення).
2.3. Каліграфічна хвилинка.
Урок продовжимо без зупинки
з каліграфічної хвилинки.
Зошит швидко розгортайте,
Ручку правильно тримайте,
За осанкою всі стежте,
З чистотою ви дружіть,
На відмінно напишіть. ( записати у зошит число, класна робота).
- Підприємець перераховує свої прибутки в одне і теж саме число місяця. Яке саме?
Це число є першим парним одноцифровим на початку кожного місяця.
А оце ось цифра 2,
В неї кругла голова,
довгий хвіст, зігнута шийка.
Ось така, як бачиш двійка.
( написання рядка цифри 2)
2.4. Математичний диктант.
Підприємець повинен швидко рахувати та правильно вести всі записи,
пов’язані з підприємницькою діяльністю.
36
(Повторення назви компонентів арифметичних дій)
Суму чисел 3 і 4 збільшити у 9 разів. 63
Різницю чисел 25 і 19 збільшити у 8 разів. 48
Ділене 72, дільник 8, знайти частку. 9
Добуток чисел 7 і 4 збільшити на частку чисел 42 і 7. 34
Добуток чисел 7 і 7 зменшити на частку чисел 54 і 6. 40
У скільки разів число 32 більше за число 8? у 4 рази
На скільки число 8 менше за число 32? на 24
У скільки разів частка чисел 18 і 6 менша, ніж частка чисел 42 і 7? у 2 рази
Взаємоперевірка та оцінювання.
2.5. Перевірка результатів арифметичних дій, виправлення помилок.
Вам надійшли рахунки, які потрібно перевірити( на дошці записані приклади, учні приклад переписують, роблять за партою, потім перевіряють результат, коментуючи розв’язання).
/ ряд 7 * 5 + 8 * 3 = 59 // ряд 7 * 5 – 8 * 4 = 3
(36 – 4) : 8 = 3 8 * 9 – 42 = 72
31 – 24 + 35 : 7 = 5 64 – 24 : 8 = 61
24 : 4 * 9 = 54 45 : 9 + 64 : 8 = 5
2.6. Гра «Чарівна четвірка». Робота в групах.
Вам необхідно зробити розрахунки.
Дуже часто одній людині буває не під силу відкрити підприємство, тому люди об’єднуються в групи, кожен учасник вкладає певну суму грошей. І якщо всі разом успішно працюють, допомагаючи один одному, то отримують хороші прибутки всі учасники.
У кожної групи є картка із завданням. Розв’язавши приклади, ви зможете прочитати слово, а якщо всі слова об'єднаємо, то прочитаємо прислів’я, яке є девізом всіх людей, а особливо для підприємців
(додаток 1).
37
2.7. Фізкультхвилинка.
Підприємці, хоч і дуже зайняті люди, але їм теж потрібен час на відпочинок,
і вони його знаходять.
(Під музичний супровід діти виконують вправи)
Розбудило сонечко нас з тобою,
Повело нас сонечко за собою.
Хлопчики й дівчатка я і ти
Робимо зарядку раз-два-три.
Раз-два-три, раз-два-три
Робимо зарядку раз-два-три.
Ручками до сонечка потягнулись,
Весело всі сонечку усміхнулись.
Плещемо в долоні я і ти
Прокидайтесь соні раз-два-три.
Раз-два-три, раз-два-три
Прокидайтесь соні раз-два-три.
2.8. Розв’язування задачі.
- Розумні, культурні і багаті підприємці досить часто займаються благодійністю.
- Кого ви знаєте з успішних бізнесменів у нашому селі?
У нашому селі зовсім недавно відкрився дитячий садок, куди були закуплені іграшки.
Розв’яжемо про це задачу.
Задача
Для дитячого садка «Сонечко» на 72 гривні було закуплено
8 однакових ляльок.
Скільки ведмедиків по такій самій ціні можна купити на 45 гривень?
(Учні розв’язують задачу, коментуючи дії)
Чи правильно складено вираз до задачі: 45 : ( 72 : 8)
Змінити запитання задачі так, щоб шукане число було 45.
2.9. Розв’язування рівнянь. Гра «Пошук партнера».
Підприємці, починаючи свою діяльність ще багато чого не знають, зустрічаються з багатьма труднощами. Їм потрібно багато читати,
38
вчитись, радитись із спеціалістами, щоб успішно розв’язувати завдання, які стоять перед ними.
Ви зараз також знайдете вихід із ситуації, якщо знайдете розв'язки рівнянь.
У кожного з вас є рукавичка, на якій записане рівняння. Розв’язавши рівняння, ви повинні знайти іншого підприємця з цією самою проблемою, тобто з такою самою рукавичкою, але на іншу руку, тобто свою пару, свого компаньйона по бізнесу, порадитись з ним щодо вирішення цієї проблеми і подати «сигнал».
1 пара Х * 8 = 72 4 * Х = 36
2 пара Х + 5 = 23 7 + Х = 25
3 пара Х : 8 = 4 Х – 8 = 24
4 пара 56 : Х = 8 42 : Х = 6
5 пара 15 – Х = 7 29 – Х = 21
6 пара Х + 5 = 20 3 * Х = 12
7 пара Х * 7 = 21 24 : Х = 8
8 пара 35 : Х = 7 6 * Х = 30
2.10.Робота з геометричним матеріалом. Робота в групах.
Хто з підприємців успішно працює, той заробить багато грошей і зможе побудувати свій
будинок ( показ будинку).
Цей будинок прямокутної форми. Довжина будинку 9 м, ширина 8 м.
Знайти периметр будинку.
Будинок потрібно поділити на кімнати.
Двома прямими лініями поділити цей будинок на:
1 група: чотири трикутники
2 група: два трикутники і два прямокутники
3 група: три трикутники і чотирикутник
4 група: чотири чотирикутники
2.11. Аукціон запитань.
Підприємці дуже ризиковані люди. Вони вкладають гроші в бізнес і отримують прибуток, але можуть і втратити свої кошти. Пропоную вам «купити» запитання.
39
Всі бажаючі повинні заплатити умсик. Якщо правильно розв’яжете завдання, то отримаєте 3 умсики. Якщо підприємці, які не купували це запитання, але знають правильну відповідь, то вони зможуть отримати лише 1 умсик.
- Хто підготував з учнів завдання для аукціону.
Несли по три буряки. Короїдів поїдав.
А ви їм допоможіть – Щогодини вісім їв.
Буряки ті полічіть. (12) Скільки знищив шкідників? (32)
3. Білка моркву посадила,
Штук шістнадцять там вродило.
П’ять зайців по три зірвали.
Скільки білочці дісталось. (1)
конверті виявитися в 2 рази більше грошей, ніж в іншому?
(Може, якщо один конверт лежить всередині іншого)
(Оскільки 6 олівців дорожчі за 7 лінійок, то один олівець дорожчий за одну лінійку, тому 7 олівців дорожчі за 8 лінійок)
/// Підсумок уроку. Оцінювання.
3.1. Підрахунок зароблених грошей – умсиків, будинків у кожного учня.
Оцінювання роботи учнів на уроці.
3.2. Гра «Мікрофон».
Чи сподобався вам урок? Чи справдились ваші сподівання?
3.3.Подарунок від Цариці Математики.
Всі ви гарно працювали на уроці і побудували свій будинок математичних знань (показ казкового будинку). Цариця Математика задоволена вашими знаннями і бажає вам успіхів у навчанні. Цей будинок залишається нам для вивчення математики на наступних уроках. Щоб ви більше дізналися про бізнес, партнерство,
Цариця Математика робить вам подарунок, дарує вам «Ділову економічну гру».
40
І хоч сьогодні ми грали у дорослу гру, зазирнули у майбутнє: стали бізнесменами, але всі ми родом з дитинства. І скільки б років кому з нас не було ми часто зазираємо в своє дитинство. Тому пропонуємо для наших гостей послухати пісню «Дитинство» у виконання учнів 3 класу.