Додаваннятрицифрових чисел способом округлення
Мета: ознайомити учнів з додаванням трицифрових чисел способом округлення; формувати вміння розв'язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати увагу, математичне мовлення; виховувати старанність.
Додавання трицифрових чисел способом округлення
Мета: ознайомити учнів з додаванням трицифрових чисел способом округлення; формувати вміння розв’язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати увагу, математичне мовлення; виховувати старанність.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення (с. 110, завдання 714)
— Складіть вирази.
— Порівняйте, як змінюється сума внаслідок збільшення (зменшення) одного з доданків на кілька одиниць.
Висновок: при збільшенні одного з доданків сума теж збільшиться; при зменшенні одного з доданків сума зменшиться.
3. Гра «Допоможіть Незнайкові»
— Виправте помилки в обчисленнях.
540 – 360 = 180 240 – 170 = 160 340 – 270 = 70
720 + 90 = 830 580 + 240 = 810 780 – 590 = 180
920 – 290 = 630 540 – 250 = 290 650 + 220 = 870
4. Робота за картками індивідуального контролю
Картка 1
Розв’яжіть задачу.
Першого дня крокодил пролив 140 сльозинок, а другого дня — на 120 сльозинок менше. Скільки сльозинок пролив крокодил за два дні?
Картка 2
Розв’яжіть задачу.
Котигорошко вів щоденник добрих справ. На першій сторінці щоденника він записав 218 добрих справ, на другій — на 105 добрих справ більше. Скільки добрих справ виконав Котигорошко за два дні?
III. Повідомлення теми уроку
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися додавати способом округлення.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовча робота
1) Упишіть пропущені знаки і числа.
299 + ... = 300 598 + ... = 600 755 + ... = 800
197 + ... = 200 364 + ... = 400 866 + ... = 900
2) С. 111, завдання 715.
— Знайдіть значення першого виразу письмово.
— Використайте результат, щоб знайти значення інших виразів.
576 + 298 = 874 576 + 297 = 873 585 + 288 = 873
575 + 399 = 974 575 + 398 = 973 575 + 278 = 853
2. Пояснення нового матеріалу
— Щоб округлити будь-яке число до найближчого круглого числа, треба пам’ятати такі правила.
У разі збільшення доданка зменшуй другий доданок на додане число.
Наприклад: 299 + 475.
Міркуйте так:
— Округляю 299. Найближче кругле число — 300. Щоб отримати 300, потрібно 299 збільшити на 1.
299 + 1 = 300
Зменшую другий доданок на додане число: 475 – 1 = 474. Додаю 300 + 474 = 774.
Можна зменшувати не другий доданок, а результат.
299 + 475 = (300 + 475) – 1 = 775 – 1 = 774
У разі зменшення доданка збільшуй другий доданок на додане число.
Наприклад: 203 + 545.
Міркуйте так:
— Зменшую число 203 до найближчого круглого числа. 203 – 3 = 200.
Другий доданок збільшую на число, на яке зменшила число 203: 545 + 3 = 548.
Додаю 200 + 548 = 748.
3. Первинне закріплення (с. 111, завдання 716)
— Знайдіть значення виразів способом округлення за зразком.
Учні розв’язують приклади з коментуванням біля дошки.
398 + 264 = 400 + (264 – 2) = 400 + 262 = 662
546 + 206 = 550 + (206 – 4) = 550 + 202 = 752
494 + 306 = 500 + (306 – 6) = 500 + 300 = 800
689 + 127 = 690 + (127 – 1) = 690 + 126 = 816
434 + 208 = (434 – 2) + 210 = 432 + 210 = 642
259 + 496 = (259 – 4) + 500 = 255 + 500 = 755
Фізкультхвилинка
V. Розвиток математичних знань
1. Робота над задачею (с. 111, завдання 717)
— Розгляньте задачу, яка містить буквене дане.
Аналіз задачі за питаннями вчителя. Складання виразу до задачі.
Розв’язання: 4 · а + b.
— Поясніть про що дізналися кожною дією.
Відповідь: всього 4 · а + b груш.
— Розв’яжіть цю задачу, якщо а = 6; b = 8.
2. Робота над задачею (с. 111, завдання 718)
— Скільки місць у залі театру?
— Скільки квитків продано у партер?
— Скільки квитків продано до амфітеатру?
— Скільки квитків продано на балкон?
— Прочитайте головне питання задачі.
— Чи можемо відразу дати відповідь на запитання задачі?
— Чому?
— Якою дією дізнаємось скільки квитків продано у партер, до амфітеатру, на балкон?
— Якою дією дізнаємось скільки квитків залишилось?
— Розв’яжіть задачу самостійно.
Перевірка вчителем виконаної роботи.
Розв’язання
1) 295 + 228 + 76 = 599 (квитків) — продали
2) 980 – 599 = 381 (квиток)
Відповідь: залишилося продати 381 квиток.
3. Творча робота над задачею
— Змініть питання в задачі 718 так, щоб у розв’язанні додалася ще одна дія. (На скільки більше квитків продали, ніж залишилося?)
4. Завдання з логічним навантаженням (с. 112, завдання 719)
VI. Підсумок уроку
— Закінчіть ланцюжки міркувань.
602 + 244 = 600 + (... + ...) = ... + ... = ...
483 + 315 = 490 + (... + ...) = ... + ... = ...
VII. Домашнє завдання
С. 112, завдання 720; 721.