Урок математики в 5 класі на тему "Розв'язування вправ з теми "Відсотки" в нестандартному форматі "Урок-казка"

Про матеріал
Нестандартний урок-казка з цікавими завданнями, що викликають жвавий інтерес у п'ятикласників, активізують їх пізнавальну діяльність, розвивають творчі здібності учнів
Перегляд файлу

 

Математика

5 клас

Нестандартний урок – казка

Тема: Розв’язування вправ з теми «Відсотки»

 

Мета:

  • навчальна: узагальнити і систематизувати знання учнів про відсотки: запис відсотків у вигляді дробу, запис числа у вигляді відсотків, знаходження відсотка від числа, числа за його відсотком, відсоткового відношення, удосконалити вміння визначати, до якого типу належить задача на відсотки;
  • розвивальна: розвивати вміння застосовувати знання в нових ситуаціях, обчислювальні навички, уяву, логічне, критичне та творче мислення,  комунікативні здібності учнів;
  • виховна: виховувати культуру математичної мови, позитивне ставлення до навчання, інтерес до математики, наполегливість, старанність, віру в свої сили.

 

Тип уроку:  узагальнення і систематизація знань.

 

Обладнання:  ноутбук, мультимедійний проектор, презентація до уроку, картки з завданнями.

       

 

 

 

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

Сьогодні у нас незвичайний урок:

У казку сьогодні ми зробимо крок!

Із казкою ми зустрічались не раз

І знову вона завітає до нас.

Отже, сьогодні ми потрапимо в казку і спробуємо змінити її.  Якщо ви готові до цікавої й захоплюючої участі у відомій казці, відгадайте загадку:

На базарі їх не купиш,

На дорозі не знайдеш,

Їх не зважиш на терезах

І ціни не віднайдеш.  (Знання) .

Отже, знання допоможуть нам завжди в нашому житті.  Вирушаймо в Королівство Казок. Але щоб потрапити туди, треба відкрити золотим ключиком замок від воріт Королівства Казок. Щоб отримати цей чарівний ключик, треба відповісти на запитання.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування

  1. Що таке відсоток? Як інакше називають відсотки?
  2. Як записати відсотки у вигляді числа? 5%, 17%, 300%
  3. Як записати число у вигляді відсотка? 0,09; 0,34; 1,6; 8.
  4. Що означає збільшити число на 100%?
  5. Що означає зменшити число на 50%? 
  6. Який зв’язок між найпростішими значеннями відсотків і відповідними дробами? (ціле – 100%, половина – 50%, чверть – 25%, п’ята частина – 20%, три чверті -  75%, дві п’ятих – 40%)
  7. Які є типи задач на відсотки?
  8.  Як знайти р відсотків від числа а? Навести приклад задачі, пояснити її розв’язання.
  9. Як знайти число, р% якого дорівнюють с? Пояснити на прикладі задачі.
  10.  Як знайти відсоткове відношення? Навести приклад задачі, пояснити її розв’язання.
  11.  Де застосовуються відсотки?
  12. Людям яких професій потрібно вміти розв’язувати задачі на відсотки? 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Ви навели багато прикладів, і ми переконалися, що відсотки широко застосовуються в нашому житті, і тому кожна сучасна людина повинна вміти розв’язати будь-яку задачу, пов’язану з відсотками.

 

ІV. Узагальнення і систематизація знань. Розв’язування задач.

Ми відкрили замок від Королівства Казок!

Ласкаво просимо в казку «Колобок»!

 

Біля лісу у хатині

дід і баба поживали,

І одної якось днини,

смачненького  забажали.

Баба тісто замісила

і медком підсолодила.

Колобок спекла духмяний, круглобокий та рум’яний. 

Стало дідові цікаво:

«Скільки меду ти поклала?»

Баба каже: «Не бурчи,

сядь до столу й полічи.

Маса вся – аж 300 грам,

5% меду там».

« Бабо, та ти що , жартуєш?»

«Як полічиш, то й скуштуєш!»

 

 

 

 

Задача 1. Допоможіть дідові дізнатися, яка маса меду в Колобкові.

Який тип задачі? (Задача на знаходження відсотка від числа)

Розв’язання:   5%=0,05                        

                        300*0,05=15(г) меду

Відповідь: 15 г меду.

 

Колобок був ще гарячий,

і така у нього вдача.

З підвіконня він звалився

і стежкою покотився.

Раптом Зайчик – скік та скок:

  • «Ти куди це, Колобок?»
  • «На прогулянку біжу.

Довга стежка ця?» 

 

  • «Скажу. Та не просто, а в задачі, розв’яжи, ти ж не ледачий! 

40 метрів ти пробіг

(хоч немає в тебе ніг) - 

5% це від шляху,

що до лісу йде від хати.

То якої довжини

шлях до лісу  -  сам скажи!

Скажеш – далі йди гуляй,

ні – то з’їм тебе – і край».

 

 

Задача 2. Допоможіть Колобку обчислити довжину стежки від хати до лісу.

Який тип задачі? (Задача на знаходження числа за значенням його відсотка)

Розв’язання:   5%=0,05                     

        40:0,05=800(м) довжина стежки.

Відповідь: 800 м  - довжина стежки.

Колобок знов покотився,

біля лісу зупинився.

Бачить , Білочка складає

у комору, що придбає.

Треба 800 горіхів

(взимку їсти, не для втіхи),

Білка вже їх 200 має

і у Колобка питає:

  • «Колобок, веселий друже!
  • Ти у відсотках, кажуть, дужий.

Знати точно я бажаю:

це ж який відсоток маю

я горіхів? Підкажи!

Точну відповідь скажи».

Отже, задача 3. Діти! Допоможіть Колобку обчислити , який відсоток горіхів вже має Білочка.

Розв’язання:    200:800·100%=25%.              

Відповідь: 25% горіхів є у Білочки.

 

Фізкультхвилинка

Раз, два, всі присіли,

потім вгору підлетіли.

Три, чотири – нахилились,

Із струмочка гарно вмились

П’ять, шість – усі веселі,

 

Летимо на каруселі.

Сім, вісім – в поїзд сіли,

Ніжками затупотіли.

Дев’ять, десять – відпочили –

І за парти дружно сіли.

 

Ось вже в лісі Колобок.

Кущик, деревце, пеньок,

Зеленіє скрізь трава,

а в дуплі сидить Сова:

  • «Стій , кругленький, не котись,
  • маю 5 задач, дивись!

Ти їх швидко розв’яжи,

а тоді собі біжи!»

Треба виручить дружка,

веселого Колобка.

Рятівних бригад аж п’ять,

доведеться сформувать. 

Інтерактивна вправа «Акваріум»

Клас поділяється на « акваріуми», робота в «акваріумах»

Тож задачі ви тримайте, розв’язувати починайте!

Час даремно не марнуйте, розв’язали – то звітуйте!

Задачі від Сови

1.Їжачок назбирав 200 яблук. Собі залишив 35% усіх яблук, а решту віддав зайченятам. Скільки яблук їжачок віддав зайченятам?

1) 35%=0,35  200*0,35=70(ябл.)         2) 200-70=130(ябл.)

 

2. Дюймовочка сплела віночок з лісових квітів. У вінку було 15 дзвіночків, що становило 30% усіх квітів, а решта – ромашки. Скільки ромашок у вінку?

1) 30%=0,3   15:0,3=50(к) у вінку        2) 50-15=35(к.) ромашок

 

3. На лісовій грядці зайчик посадив 45 морквин. 9 морквин він уже з’їв. Який відсоток морквин залишилося на грядці зайчика?

1) 45:100=0,45(м.) ст.1%; 2) 9:0,45=20(%) ; 3) 100%-20%=80% залишилося.

 

4. У ведмедика на пасіці 120 вуликів. 6 вуликів ще без бджіл, а в решті живуть працьовиті бджоли. Скільки відсотків вуликів з бджолами?

1)120:100=1,2(в.) ст. 1%;   2) 6:1,2=5(%) ;   3) 100%-5%=95%

 

5. На галявині росла суниця. 94% її встигло дозріти. Голодний вовк з’їв 4кг суниці. Скільки незрілої суниці з’їв вовк? 

1) 94%=0,94  4*0,94=3,76(кг) зрілої; 2) 4-3,76=0,24(кг) незрілої

 

Покотився Колобок

із долини на горбок.

Раптом бачить: йде Лисиця,

Вовка – братика сестриця.

Облизнулася: - «Юначе!

Ти куди так швидко скачеш?

В торбі в мене є задачі,

не розв’яжеш – то заплачеш».

 

Діти! Знову виручатимемо Колобка. Ці задачі підвищеної складності.

Задачі від Лисиці

  1. Позавчора Лисиця купила в Лісовій крамниці банку згущеного молока за 8 грн. Учора ціна молока піднялася на 5%. А сьогодні знизилася на 5% . За яку ціну сьогодні Лисичка купила те саме молоко?
  1. 5%=0,05    8*0,05=0,4 (грн) на стільки піднялася ціна вчора
  2. 8+0,4=8,4(грн) коштувала банка молока вчора
  3. 8,4*0,05=0,42(грн) на стільки знизилася ціна сьогодні
  4. 8,4- 0,42=7,98(грн) ціна молока сьогодні .

 

  1. На галявині 18 зайченят і білченят. Скільки зайчат і білченят гралося на галявині, якщо кількість зайчат становить 80% від кількості білченят? 

Нехай на галявині гралося х білченят, тоді зайченят було 0,8х. Їх загальна кількість (х+0,8х), що за умовою становить 18. Складемо рівняння: х+0,8х=18

Розв’яжемо його: 1,8х=18,

                                х=18:1,8

                                 х=10

10·0,8=8 (зайченят)

Відповідь: гралося 10 білченят, 8 зайченят.

Діти! Ви так гарно постарались

що й Лисиця здивувалась,

Відпустила Колобка,

вам подяка ось яка.

V. Підсумки уроку

Оцінювання учнів.

Вправа «Закінчи речення»

  • На уроці я дізнався…
  • Мені було цікаво…
  • Мені найбільше запам’яталося…

 

VІ. Домашнє завдання

Повторити теоретичний матеріал з теми «Відсотки».

Розв’язати задачі:

  1. Площа поля дорівнює 240 га. Пшеницею засіяли 35% поля. Скільки гектарів засіяли пшеницею?
  2. На автостоянці стояло 25 червоних автомобілів, що становило 25% всіх автомобілів, що стояли на стоянці. Скільки автомобілів стояло на стоянці?
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Лисиченко Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Шевченко Майя
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Сухарська Марія
    Дуже дякую. Надзвичайно цікаво.
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
23 лютого 2020
Переглядів
1679
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку