Тема. Знаходження частини від числа. Таблиця множення і ділення числа 10.
Мета: ознайомити учнів з правилом множення і ділення числа на 10, з ознакою подільності числа на 10; удосконалювати вміння знаходити частину від числа, розв'язувати задачі, складати задачу за даними таблиці; формувати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати охайність при роботі з зошитом.
Обладнання: ноутбук, мультимедійна презентація, кольорові цеглинки LEGO, підручник, робочий зошит, роздатковий матеріал, дошка для гри у шахи.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: математична.
Очікувані результати: учень/учениця
-
знає правило множення і ділення числа на 10;
-
використовує ознаку подільності числа на 10;
-
вміє знаходити частину від числа;
-
розв'язує задачі;
-
складає задачу за даними таблиці;
-
застосовує обчислювальні навички;
-
проявляє охайність при роботі з зошитом.
Хід уроку
-
Організація класу до уроку
Створення позитивного психологічного клімату класу.
Демонстрація навчальної презентації.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
Розшифруйте анаграму. МАРЯРОК (ЯРМАРОК)
-
Куди відправимося сьогодні?
-
Що таке ярмарок?(це торг, який улаштовують регулярно в певну пору рок в певному місці для продажу й купівлі товару)
— Сьогодні в нас ярмарок, але не звичайний, а математичний.
Нас чекає багато цікавого. Ми будемо знаходити частину від чисел, складемо і вивчимо таблички ділення і множення на 10, ознайомимося з правилом множення і ділення числа на 10, з ознакою подільності числа на 10; удосконалимо уміння розв’язувати приклади і задачі, повторимо геометричний матеріал.
-
Актуалізація опорних знань учнів
Усний рахунок
-
На ярмарку кожен щось купує і продає, тому нам потрібно вміти здійснювати різні обчислення.
-
Гра «Чарівна куля» (опитування табличок множення і ділення)
-
Гра «Допоможи покупцям зібрати розсипані яблука до кошиків» (на кошиках цифри 8 і 9, на яблуках відповіді таблиць на 8 і 9)
-
Гра «Знайди ділене» (презентація)
-
Робота в зошиті
Каліграфічна хвилинка.
-
Біля крамниці ми знайшли гаманець.
-
Які купюри в ньому?(50 і 20грн). Де ж господар?
-
Що можете сказати про числа 20 і 50, які вони? (парні, двоцифрові, круглі, діляться на 2 і 5)
Математичний диктант
● множник 9 і 2. Обчисли добуток.
● перший множник 9, добуток 27. Чому дорівнює другий множник?
●різницю чисел 15 і 10 помножити на 5
● знайди частку чисел 36 і 9
● ділене 54, дільник 9. Знайдіть частку.
● число 8 збільшити у 3 рази
● число 72 зменшити у 9 разів
● у скільки разів 45 більше за 9?
-
Вивчення нового матеріалу
-
Площа ярмарку
Площа ярмарку нагадує геометричну фігуру. Яку? (прямокутник). Діти в парах чи групах знаходять периметри даних прямокутників і здійснюють взаємоперевірку.
-
Крамниця «Паляниця»
Ярмарок багатий на пухкі паляниці, солодкі пироги і солодощі. №400, шукаємо частини числа 36
-
Складання таблиці множення і ділення на 10 (с. 70, № 401).
-
Які вирази на множення склали із прикладів на додавання числа 10?
-
Продовжте складати таблицю множення числа 10.
-
Які частки склали із добутків?
-
Продовжте складати таблицю ділення на 10.
-
Ознайомлення із правилом раціонального множення і ділення на 10.
-
Яку властивість можна застосувати до випадків множення і ділення числа на 10? (Щоб помножити число на 10, достатньо до нього праворуч приписати один нуль. Щоб поділити число на 10, достатньо від нього праворуч відкинути один нуль.)
Ознайомлення учнів із правилом множення і ділення числа на 10, ознакою подільності на 10
-
Гра «Цікаві перегони з ЛЕГО»
Приклади на закріплення таблиць множення і ділення на 10.
-
Забава «Ярмаркова жердина»
Найулюбленіша забава на ярмарку- жердина з призом. (№402, розв’язати приклади і скласти ЛЕГОвежу за ключем)
-
Турнір з шашок на ярмарку.
Цікаві факти про шашки
-
Ігри, подібні до шашкової, існували ще 1600 року до нашої ери у Стародавньому Єгипті.
-
Уміння гри в шашки було важливою складовою лицарського виховання.
-
За давньогрецькою легендою, гру в шашки придумав бог Гермес. За іншою версією, шашки винайшли під час осади Трої, яка тривала 10 років.
-
Для якої гри використовують таку дошку?
-
Як швидко обчислити кількість клітинок на цій дошці?
(8-8 = 64.)
-
Чим відрізняється дошка для міжнародної гри в шашки?
Розгляньте малюнок у підручнику (с. 71, № 404).
-
Скільки клітинок на кожній стороні дошки? (10.)
-
Обчисліть кількість клітинок на цій дошці дією множення.
(10*10=100.)
-
Скільки темних і скільки світлих клітинок на цій дошці?
(по 50.)
Фізкультхвилинка
-
Математичні вареники
1) Колективне розв'язування задач № 405,406.
-
Що відомо про ціну ручки?
-
Якою дією знайдемо ціну ручки? (90 :10 = 9.)
-
Скільки всього гривень коштують пенал і ручка? (90 + 9 = 99.)
-
Скільки гривень коштує один бублик? (7 гривень.)
-
Скільки гривень коштують 10 таких бубликів? (7 грн -10= 70 грн.)
2) Складання задачі за даними таблиці (с. 71, № 407).
-
Який товар купували? (Йогурт і сік.)
-
Скільки коштує йогурт? (10 грн.) Сік? (6 грн.)
-
Скільки стаканчиків йогурту купили? (3.) Скільки паків соку купили? (10.)
-
Яке запитання можна поставити до умови задачі? (Яка вартість усієї покупки?)
-
Як обчислити вартість трьох стаканчиків йогурту? (10-3 = ЗО.)
-
Як обчислити вартість 10 паків соку? (6 -10 = 60.)
-
Складіть вираз для розв’язання задачі. (10• 3 + 6 • 10 = 90.)
-
Робота в групах.
Розв’язування задач на зведення до одиниці на картках, перевірка.
-
«Лавка математичних прислів’їв»
-
Допомога Оленці. – А хто це так плаче? Це дівчинка Оленка. Це вона загубила гаманець на ярмарку. Не плач. Ми тобі віддамо знахідку.
У Оленки 70 грн. Гра «Чи зможе вона купити…?» якою буде решта.
-
Підсумок уроку
-
Рефлексія
Сьогодні я дізнався(лася) про...
Було цікаво...
Я повторив(ла)...
Мені було складно...
Тепер я зможу...
-
Пояснення домашнього завдання (с. 77, №408,409)
-
Вправа «Емоційна ромашка». Самоаналіз цеглинками LEGO.