Механічний рух населення. Українська діаспора. Міграційна політика
В.А.Кузик,
учитель географії Сербичанського НВК
Сокирянського району
Мета: сформувати в учнів систему знань про причини і види міграцій; визначити основні напрямки міграційних потоків у світі та Україні; розкрити особливості розселення українців у світі; продовжувати формувати навички роботи зі статистичними показниками, картами атласу та контурними картами; виховувати свідомого громадянина України, повагу та почуття духовної єдності з українцями діаспори, толерантне ставлення до іммігрантів та тимчасово переміщених осіб на території України.
Обладнання: атлас, політична карта світу, карта адміністративно- територіального устрою України.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни: механічний рух, міграція, еміграція, імміграція, сальдо міграції, діаспора, міграційна політика.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання. Налаштування учнів на урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Бесіда за запитаннями.
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Людство постійно перебуває в русі. Причина переміщення давніх людей було насамперед добровільне чи вимушене освоєння незаселених територій. Останнє могло відбуватися через зміни клімату, умов ведення господарства, довгострокові військові конфлікти.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Механічний рух — це переміщення людей через кордони регіону, яке пов'язано зі зміною їх місця проживання.
Проте механічний рух або міграція має глибші наслідки, ніж просто скорочення чи збільшення чисельності населення. У результаті переміщення змінюється також і структура населення на території як прибуття, так і вибуття мігрантів.
Причини міграції можуть бути економічні, національні, політичні, екологічні тощо. Найбільш типовими причинами міграції є:
Одні причини міграції мають груповий і масовий характер, інші — індивідуальний. Існують також причини типові і особливі, об'єктивні і суб'єктивні. Неоднакові причини міграції в різних регіонах, по-різному співвідносяться економічні і соціальні причини міграції.
Особливе місце серед причин міграції населення займає якість навколишнього середовища, яка є важливою умовою, що визначає якість життя і стан здоров'я людей. Численні дослідження підтверджують тісний кореляційний зв'язок захворюваності із забрудненням природного оточення і вплив останнього на територіальні переміщення населення.
Класифікація міграцій
Джерелом інформації про механічний рух населення є дані поточного обліку. Дані державної статистики дозволяють дослідити, з одного боку, міграційні процеси, а з іншого — сукупності мігрантів. Міграційні процеси кількісно характеризуються обсягом міграції, її інтенсивністю, розміром та напрямом міграційних потоків. До загальних абсолютних показників обсягу міграції належать: валова міграція та сальдо міграції.
Валова міграція (ВМ) є сумою чисельності прибулих (П) та вибулих (В) і характеризує обсяг міграційних потоків за рік.
ВМ = П + В
Сальдо міграції (СМ) характеризує зміну чисельності населення країни за рахунок механічного руху (різниця між кількістю іммігрантів та емігрантів)
СМ = І – Е
Сьогодні понад 230млн осіб проживають за межами країн свого народження, більшість з них – у розвинутих країнах Західної Європи, Північної Америки, в Австралії. Майже кожний сьомий мешканець цих регіонів народився поза їх межами. Це результат активних міграційних процесів, що зумовлені переважно соціально-економічними причинами.
Робота з підручником (ст.249), картою «Механічний рух населення світу» та контурними картами.
Завдання 1. Визначити напрями основних міграційних потоків у світі та нанести їх на контурну карту.
Завдання 2. Назвіть регіони України за обсягом прийнятих внутрішньопереміщених осіб, виокремивши групи з великою, середньою та малою їх кількістю.
Чималих масштабів набуває нелегальна міграція. Це спільна проблема для країн переселення мігрантів та транзитних країн. До них належить і Україна, через територію якої прямують до Європи численні мігранти з країн колишнього СРСР і Азії.
Тривала еміграція українців сприяла формуванню української діаспори в багатьох країнах світу.
Діаспора – це розселення людей за межами своєї батьківщини.
За різними оцінками, кількість осіб українського походження, які проживають за межами України, становить від 10 до 20млн осіб.
Розрізняють східну (у країнах колишнього СРСР) та західну (у країнах Європи та Західної півкулі). У східній діаспорі проживає близько 5млн осіб (найбільше – в Росії, Казахстані, Молдові, Білорусі), у західній – майже стільки ж (найбільше – у США, Канаді, Бразилії).
Завдання 3. Позначити на контурній карті світу країни з численною українською діаспорою, виділивши різними кольорами західну та східну діаспору.
Міграційна політика – це комплекс законодавчих, організаційних та економічних заходів, спрямованих на регулювання в’їзду в країну та виїзду з країни населення.
Політика держави в галузі міграції населення і трудових ресурсів включає два напрямки: імміграційний, що регулює прийняття іноземних громадян, та еміграційний, який регулює порядок виїзду громадян з країни і забезпечує захист прав емігрантів за кордоном.
В Україні поки що немає цілісної державної політики щодо іммігрантів, хоча її законодавче оформлення вкрай необхідне. Адже територія країни зазнає відчутного припливу іноземних громадян, у тому числі транзитних мігрантів, кількість яких з кожним роком зростає.
V. Закріплення одержаних знань та вмінь
Завдання 4. Визначте вид міграцій:
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Оцінювання учнів.
VІІІ. Домашнє завдання.