Урок Металургійні руди. Загальні методи добування металів.

Про матеріал

Хімія 10 клас Урок 29

Тема: Металургійні руди. Загальні методи добування металів

Мета: Навчити учнів розпізнавати руди металів за хімічною формулою;

продовжувати розвивати вміння писати хімічні реакції, що лежать в основі добування металів, робити самостійні висновки;

виховувати бережливе ставлення до природних ресурсів.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І.Мендєлєєва, електрохімічний ряд напруг металів, роздатковий матеріал.

Базові поняття: Метали, руди, металургія.

Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.

Перегляд файлу

Урок 29

 

Тема:   Металургійні руди. Загальні методи добування металів                 

Мета:  Навчити учнів розпізнавати руди металів за хімічною формулою; 

            продовжувати розвивати вміння писати хімічні реакції, що лежать в основі добування металів, робити самостійні висновки;

            виховувати  бережливе ставлення до природних ресурсів.

Обладнання:  Періодична система хімічних елементів Д.І.Мендєлєєва,  електрохімічний ряд напруг металів, роздатковий матеріал.

Базові поняття:   Метали, руди, металургія.

Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.             

 

ХІД УРОКУ

 

І. Організаційний момент

ІІ. Психологічне налаштування (намалювати свій настрій).

ІІІ. Актуалізація опорних знань

  Першими металами, які почали використовувати люди, були золото, срібло, мідь. Їх знаходили у чистому вигляді і тому називали самородними. Ці метали хімічно пасивні і досить стійкі щодо речовин навколишнього середовища. Активних металів на Землі немає. Чому?

 Щоб дати відповідь на це запитання давайте напишемо хімічні рівняння

- Написати рівняння взаємодії:

    а) Zn,             б) Al,            в )Fe

1. З киснем;

                        2Zn+O2=2 ZnO;

2. З сіркою;

                           2Al+3S=Al2S3

3. З хлоридною кислотою;

                           Fe+2HCl= FeCl2+H2

  Отже, активні метали в природі зустрічаються у вигляді оксидів, або солей, тому що вони легко окиснюються. Для практичного користування людству потрібні ж чисті метали. Щоб їх добути нам необхідно знати природні сполуки, до складу яких входять метали і способи їх добування. Це і є темою нашого сьогоднішнього уроку.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

  Природні сполуки (мінерали), а також їх суміші, придатні для промислового добування металів, називають рудами. 

  Найважливішими рудами є оксидні і сульфатні.  Пропонуємо учням розглянути таблицю (роздавальний матеріал)

 Металургійні руди.

  Оксиднi руди

Сульфiднi руди

Формула

основного

компонента

Назва

вiдповiдного

мiнералу

Формула

основного

компонента

Назва

вiдповiдного

мiнералу

А1203nН20

Боксит

ZnS

Сфалерит

Fe203

Гематит

Cu2S

Халькозин

Mn02

Пiролюзит

PbS

Галенiт

Ті02

Рутил

MoS2

Молiбденiт

Метали в природі перебувають у зв’язаному стані і щоб добути їх потріно знати про металургію.

  Металургія – галузь промисловості, яка добуває метали з їх руд.

Самостійна робота з роздавальним матеріалом.

Учні читають текст та вносять рівняння реакцій у таблицю:                   

Форми iснування металiв у рудах

Способи добування металiв. Рiвняння реакцiй

Вiдновники

Оксидна

а) вiдновлення коксом

кокс

 

 

б) вiдновлення карбон (II) оксидом

карбон (II) оксид

 

 

в) вiдновлення воднем

водень

 

 

г) вiдновлення iншим металом (металотермiя, якщо алюмiнiем — алюмiнотермiя)

алюмiнiй

Сульфiдна

1 етап — випалювання руд

кокс

 

 

II етап — вiдновлення коксом

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Після закінчення самостійної роботи проводимо обговорення вивченого матеріалу:

  • Що використовують як відновник металургії?;
  • Чим відрізняється відновлення з оксидних і сульфатних руд?;
  • Які метали добувають електролізом?;
  • Поясніть, що таке пірометалургія, гідрометалургія, електрометалургія.

ІV. Узагальнення та систематизація знань

  Бесіда

• Назвіть форми існування металів в природі.

• Назвіть відновники, що застосовують у промисловості.

• Узагальніть способи добування металів.

• Розвязати задачу. Знайдіть кількість речовини в 1 кг гематиту.

V. Домашнє завдання  

С.Р. Скласти тест для перевірки навчальних досягнень  свого друга з даної теми.

Д.Р.Задача. Якщо вважати , що гора  на 35 %  складається з червоного залізняку , то скільки заліза можна виділити з 1т каменю ?

Якій кількості речовини це відповідає ?  

В.Р.Задача. Який об’єм карбон (ІІ) оксиду утвориться у результаті окиснення вуглецю кількістю речовини 2,5 моль ?  

VІ. Рефлексія «Наряди ялинку».

 

docx
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
12 квітня 2018
Переглядів
1687
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку