6 клас географія
Тема : Мінерали і гірські породи. Корисні копалини.
Мета: поглибити поняття ,мінерали і гірські породи,корисні копалини , з'ясувати, які уявлення мають учні про мінерали і гірські породи, з яких складається земна кора навчити розрізняти магматичні, осадові та метаморфічні гірські породи за зовнішніми ознаками, ознайомити з видами корисних копалин, виховувати почуття дбайливого ставлення до природних ресурсів нашої планети.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, карта, атлас, колекція мінералів і гірських порід.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Прийом " закінчіть речення"
Сукупність нерівностей земної поверхні....( рельєф)
До рівнин відносяться такі форми рельєфу ( низовини, височини, плоскогір'я)
Найвищими горами світу є ( г. Гімалаї з вершиною Еверест)
Рухи літосферних плит є (вертикальні і горизонтальні)
Тверда оболонка Землі (Літосфера)
Найбільша за площею низовина в світі( Амазонська)
Прийом " Третій зайвий"
Платформа, землетруси, (океан.)
Гори, (озеро ), плоскогір'я
Вулканізм, (повітря ), ядро
Мантія, астеносфера,(атмосферний тиск) Вивітрювання, ерозія., (ожеледиця).
Альпи, Апеніни,( Амазонка).
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Ідучи до школи по дорозі та на узбіччі доріг , на морському узбережжі ми можемо побачити велике різноманіття гірських порід і мінералів. Звичайно ми інколи навіть і не здогадувалися де вони взялися і як утворилися.Просто брали камінчик до рук і кидали його у далечінь. І ніколи ми не здогадувалися, як і де вони тут з'явилися і яке мають утворення. І сьогодні ми з вами дізнаємося, що таке мінерали і гірські породи,яку користь вони приносять людству.
А девізом нашого уроку я взяла слова: " Хто шукає, той завжди знайде" ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Отже, тема нашого уроку "Мінерали і гірські породи. Корисні копалини" Що ж таке мінерали та гірські породи? Пригадайте з п'ятого класу. Вчитель. Мінерали - це природні речовини з відносно однорідним хімічним складом.
Гірські породи - складні природні сполуки ,які утворені породоутворювальними мінералами. За походженням гірські породи поділяють на осадові, магматичні і метаморфічніі.
Осадові гірські породи — природні агрегати мінералів, що утворилися на поверхні літосфери внаслідок вивітрювання та перевідкладення давніших осадів різного походження; випадіння речовин із розчинів; нагромадження решток рослинних і тваринних організмів та продуктів їхньої життєдіяльності.( вугілля,нафта, природний газ).
Магматичні гірські породи – це ті породи, які утворюються безпосередньо з розплавленої маси силікатного складу, магми, після її охолодження і застигання.(граніт, базальт, пемза, вулканічний торф.)
Метаморфічні породи (перетворення з одних гірських порід на інші) утворюються шляхом дії високих температур і тиску на раніше сформовані гірські породи: (глинисті сланці, філіти, гнейси, кварцити ). Діти , перед вами на партах лежать колекції гірських порід, давайте розглянемо і спробуємо за ознаками розпізнати чим відрізняються один від одного гірські породи?
Називаємо і записуємо ознаки в зошит : кольором, густиною, розчинністю, агрегатним станом, горючістю і де використовуються.
Корисні копалини - гірські породи і мінерали, які використовуються людиною у господарській діяльності.
Які корисні копалини ви знаєте? Діти дають відповіді.
Залежно від застосування розрізняють паливні, рудні й нерудні корисні копалини.
До паливних належать вугілля, нафта, природний газ, торф,горючі сланці. Наведіть приклади де ми використовуємо паливні корисні копалини? Діти пригадують і наводять безліч прикладів.
Рудні корисні копалини з них виготовляють метали та їхні сплави - це залізні, марганцеві, цинкові, олов'яні руди.
Які галузі промисловості використовують метали?
До нерудних корисних копалин відносять хімічну і будівельну сировину, кам'яна і калійна сіль, сірка, вапняк, граніт, пісок, глина, напівдорогоцінне каміння.
Пригадайте, які ви знаєте види мінеральних добрив?
Щорічно із земних надр видобувають мільйони тонн корисних копалин. І на сьогодні постає проблема їх ощадливого використання. Як правило, із родовищ корисних копалин видобувають тільки один корисний компонент, а решта гірських порід складається у відходи ( терикони,відвали). Внаслідок розробки родовищ корисних копалин порушуються родючі землі, тому необхідною є рекультивація порушених земель - їхнє відновлення для використання в інших напрямках господарської діяльності.
ІV. Підсумок уроку
Якими корисними копалинами користується людина в зимово- осінній період?
Якими корисними копалинами найкраще забезпеченна Україна?
На які групи поділяються корисні копалини?
Які корисні копалини видобувають в нашій місцевості?
Наведіть приклади дорогоцінних металів.
V.Домашнє завдання.