Мета: поглибити знання учнів про Херсонщину, сторінки історії та видатних людей краю, архітектурні та історичні пам’ятники, природну скарбницю; розвивати мовлення учнів, творчу уяву, мислення, сприяти формуванню історичної пам’яті, вихованню патріотизму.
Обладнання до уроку: карта та герб Херсонської області, герб, фото видів Херсонщини, презентація «Херсонщина», додаток «Цікаві факти про Херсонщину».
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація знань учнів
Південна краса України,
Смаглява моя сторона,
Земля, до якої ми линем
У цілому світі одна.
М.І. Братан
Діти, про що йде мова у вірші?
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
.
ІV. Засвоєння знань
(Якір, хлібні колосся, циркуль, дубовий вінець, корона.)
Херсонська область – наймолодша область південної України, утворена в 1944 році. На території області (площа 28,5 тис. км2, 18 районів, 259 сільських рад, 698 населених пунктів. Населення області становить 1078,2 тис. осіб (на 01.01.2013 р.).
В області 19 великих і малих річок, і найбільш розгалужена зрошувальна система в Європі площею понад 400 га. Херсонські землі складають половину зрошувальних земель держави.
На родючих ґрунтах вирощують :зернові, зернобобові, технічні культури, овочі, баштанні. Займаються виноградарством, садівництвом і тваринництвом.
- Херсонщина є найбільшим виробником овочів в Україні. 13 % овочів і баштанних культур в Україні вирощують сааме на полях нашої області.
На Херсонщині збирається рекордний урожай помідорів – 110 т з одного гектара (це в 6 разів перевищує врожайність томатів по Україні і в 1,5 рази врожайність томатів у Каліфорнії, кліматичні умови в якій вважаються ідеальними для їх вирощування).
Новий рекорд України установив найбільший кавун вагою 25 кг 100 г, крім того вага найбільшої дині склала 9 кг 200 г та гарбуза – більше 40 кг (фестиваль «Український кавун – солодке диво», м. Гола Пристань, 2013 рік).
3.Робота з картою Херсонською області
(Відповіді учнів про відпочинок улітку.)
Особливої своєрідності Херсонській області надають заповідні куточки, відомі на весь світ, зокрема два з трьох в Україні біосферних заповідники – Асканія-Нова та Чорноморський, та три національних парки – Азово-Сиваський, Олешківські піски та Джарилгач.
Мабуть, неможливо відшукати мешканця нашої області, котрий хоч раз не побував у відомому на всю Європу заповіднику Асканія-Нова.
“Асканія-Нова” – найбільший в Європі біосферний степовий заповідник. Його екосистема – еталон природи сухого ковильно-типчакового степу. Знаходиться на території Чаплинського району Херсонської області.
Започаткований поміщиком Фридрихом Фальц-Фейном на власних землях, як приватний степовий заповідник. Складався з зоопарку, цілинних степових ділянок, ботанічного саду та природничо-історичного музею.
Тут можна побачити ковили, типчак, ірис, червоний та жовтий тюльпани. Колекція фауни тут складається з завезених з різних куточків земної кулі та акліматизованих, екзотичних для українських степів, видів.
4. Гра « Впізнай та назви»
Ілюстрації тварин, що проживають у заповіднику.
5. Вікторина «Моє рідне місто»
V. Підведення підсумків уроку
(Іван Куліш – письменник, на честь якого названо театр в м. Херсоні).
Я гадаю, що ми теж як і автор рядків, якими розпочали урок будемо все життя линути до нашої Батьківщини. Будемо сумлінно навчатися та славити нашу Херсонщину.
1