Урок з англійської мови в 3 класі на тему «Мій розпорядок дня»
Тема: Мій розпорядок дня.
Навчальна мета: активізувати вживання лексичних одиниць з теми «Мій розпорядок дня» у мові учнів, узагальнити знання й уміння з теми, розширити словниковий запас, тренувати учнів у читанні з метою розуміння основного змісту тексту, розвиток навичок аудіювання, повного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті, розвиток навичок говоріння (декламування віршів).
Розвиваюча мета: розвиток мовленнєвих навичок та розвиток творчих здібностей учнів шляхом впровадження інтерактивних технологій, розвиток навичок говоріння, мовлення, читання, письма, розвивати мовну здогадку та довготривалу пам'ять, мовленнєві компетенції учнів та їх зацікавленість у вивченні теми, розвивати у учнів культуру спілкування в ситуаціях, логічне мислення, вміння робити висновки та узагальнення.
Виховна мета: виховувати любов до вивчення англійської мови, повагу один до одного, пізнавальні інтереси до вивчення англійської мови.
Обладнання: підручник, текст з аудіювання, дидактичні картки.
Тип уроку: узагальнення знань.
План уроку.
1.Привітання. Фонетична зарядка.Відео привітання.
2. Повідомлення теми та мети уроку.
3. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення. Фонетична зарядка.
4. Опрацювання лексики при виконанні лексичних вправ.
5. Пісня про годинник.
6. Робота за годинником.
7. Опрацювання навичок мовлення при роботі за годинником.
8.Опрацювання вправи. Складання речення за таблицею.
9. Фізкультпауза “This is the way “.
10.Формування навичок читання.
11. Формування навичок говоріння. Діти розповідають вірш про обов’язки дня.
12. Фізкультпауза. “I am so happy”.
Хід уроку.
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1.Привітання. Фонетична зарядка.Відео привітання.
Hello! Hello! Hello! How are you?
Hello! Hello! Hello! How are you?
I am good,
I am great,
I am wonderful.
Hello! Hello! Hello! How are you?
Hello! Hello! Hello! How are you?
I am tired,
I am hungry,
I am nice so good.
Hello! Hello! Hello! How are you?
Hello! Hello! Hello! How are you?
Teacher:Goodday, children!
Iamgladtosee you.
Children: Good day, good day
Good day to you
Good day, good day
I am glad to see you.
Teacher:
Get ready for the lesson
Verywell!
Встало сонечко, усміхнулось,
Goodday, goodday,
Ми до сонечка потягнулись
Good day, good day,
Побажаємо всім здоров’я
Be health, be health
Настрій вам на цілий день
And every day, every day
Підтягнулись, порівнялись
Продзвенів дзвінок
Починаємо наш урок
Let’sstartourEnglishlesson
Take your seats, please!
2. Повідомлення теми та мети уроку.
Teacher: The topic of our lesson is “ My working day” We shall recollect lexical words on the topic. We shall read the text about our working day, we shall do listening comprehension and do many interesting tasks.
Children, answer on my questions:
1. Who is on duty today?
2. What day is it today? – Today is Monday.
3. What date is it today? – Today is 17th of December.
3. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення. Фонетична зарядка.
1. Lazy Jimmy
“Tick-tock, tick –tock”,
Said Jimmy’s clock.
Wake up, get up
And hurry up!
Your friends can’t wait.
Wash hands and face
Clean teeth, have tea.
It’s almost three!
2. The days of the week are
Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday,
Thursday, Friday and Saturday.
The first day is Sunday,
The second day is Monday,
The third day is Tuesday,
The fourth day is Wednesday,
The fifth day is Thursday,
The sixth day is Friday
And the seventh day is Saturday.
3. Nick and Andy sugar and candy
I say stop.
Nick and Andy sugar and candy
I say stand up.
Nick and Andy sugar and candy
Isayranout.
4. Основна частина уроку. Опрацювання лексики при виконанні лексичних вправ.
1. Teacher: Let’s guess words on the topic. Read and choose the translation.Let’s begin. Діти читають словосполучення і знаходять переклад.
Do morning exercises |
Лягати спати |
Get up |
Виконувати домашню роботу |
Make bed |
Допомагати батькам |
Clean teeth |
Дивитися мультики |
Brush hair |
Мити обличчя та руки |
Go to school |
Снідати |
Wash face and hands |
Йти додому |
Have breakfast |
Обідати |
Have dinner |
Застилати ліжко |
Go home |
Вставати |
Watch cartoons |
Йти до школи |
Do my homework |
Розчісуватися |
Help my parents |
Чистити зуби |
Go to bed |
Робити ранкову зарядку |
5. Діти виконують пісню “What is the time?”
6. Робота за годинником.
Teacher: Let’sspeak. Answer my questions. Опрацювання годинника.
1. What do you do at 6 o’clock? – I get up at 6 o’clock.
2. What do you do at 10 o’clock? – At 10 o’clock I have lunch.
3. What do you do at 2 o’clock? – I go home at 2 o’clock.
4. What do you do at 4 o’clock?–I do homework at 4 o’clock.
5. What do you do at 9 o’clock? – I have breakfast at 9 o’clock.
6. What do you do at 12 o’clock? – I have dinner at 12 o’clock.
7. Опрацювання навичок мовлення при роботі за годинником.
Teacher: You have cards. Let’s do some exercises. Діти отримують картки про годинник і виконують завдання.
Картки додаються.
8.Опрацювання вправи. Складання речення за таблицею. Teacher: Let’s do some own sentences using this table.
9. Діти виконують пісеньку (фізкультпаузу) “Thisistheway“.
Dear children, do you like to sing? Let’s sing.(Діти співають пісеньку і роблять зарядку)
This is the way we wash our face
We wash our face, wash our face
This is the way we wash our face
So early in the morning.
This is the waywe comb our hair
We comb our hair, we comb our hair
This is the way we comb our hair
So early in the morning.
This is the way we brush our teeth
We brush our teeth, we brush our teeth
This is the way we brush our teeth
So early in the morning.
This is the way we put on our clothes
We put our clothes, we put our clothes
This is the way we put on our clothes
So early in the morning.
10.Формування навичок читання.
Т.: Зараз ви прослухаєте текст і ваше завдання позначити в лівій колонці таблиці, що Едді повинен робити.
What must Eddie do? |
Eddie must |
wake up at 7 o’clock |
|
wash his face |
|
clean his teeth |
|
go to a football club on Saturday |
|
go to a chess club on Friday |
|
play with his little brother |
|
do the homework in the evening |
|
go to bed at 10 o’clock |
|
T.: Eddie is a schoolboy. He goes to school. The school starts at nine o’clock, so Eddie must get up at seven o’clock. Then he must wash his face and clean his teeth. Eddie has breakfast at 8 o’clock. Then he goes to school. Eddie comes home at 2 o’clock in the afternoon. He has dinner and then he can have a rest: he can watch cartoons, read a book or play with his little brother. But in the evening Eddie must do his homework. Eddie likes football very much and he must to go to a football on Saturday. On Sunday Eddie usually helps Daddy with his car and then they like to play chess together. Eddie must to go to bed at ten o’clock.
Т.: А тепер давайте скажемо, що повинен робити Едді?
Т.: Well, what must Eddie do?
P.: Eddie must wake up at 7 o’clock.
P.: Eddie must wash his face and clean his teeth.
P.: Eddie must do the homework in the evening.
P.: Eddie must go to a football club on Saturday.
P.: Eddie must go to bed at 10 o’clock.
11.Опрацювання лексичних вправ через навички письма.
Choose and fill in.
clean, get up, go, wash, make, have, go.
My morning.
I am always happy in the morning.
I_____ at 7 o’clock.
I _________ my bed and I ______ to the bathroom.
I ________ my teeth and ________ my face and hands.
Then I ______ my breakfast.
I ______ to school at 8 o’clock.
I like to see my friends and teachers.
12. Фізкультпауза. “I am so happy”.
Na, na, na I am so happy Oh, so happy Sing with me! Na, na, na I am so happy Oh, so happy Sing with me!
Clap, clap, clap your hands Stomp, stomp, stomp your feet, Stomp, stomp, stomp your feet, Swing, swing, swing your arms Swing, swing, swing your arms Dance everybody and sing with me! Na, na, na I am so happy Oh, so happy Sing with me! Na, na, na I am so happy Oh, so happy Sing with me!
|
2. Jump, jump, jump around, Jump, jump, jump around, Touch the sky and touch the ground Touch the sky and touch the ground Shake, shake, shake your hips Shake, shake, shake your hips I know a song and it goes like this. Na, na, na I am so happy Oh, so happy Sing with me! Na, na, na I am so happy Oh, so happy Sing with me! 3.Clap, clap, clap your hands Stomp, stomp, stomp your feet, Swing, swing, swing your arms Dance everybody and sing with me! Jump, jump, jump around, Touch the sky and touch the ground Shake, shake, shake your hips I know a song and it goes like this. Na, na, na I am so happy Oh, so happy Sing with me! Na, na, na I am so happy Oh, so happy Sing with me! |
13. Робота над аудіюванням тексту. Next task is listening.
Let’s listen about Jane’s day.
Jane is schoolgirl. She goes to school every day. She gets up at 7 o’clock. She makes her bed. She washes her face and hands. She has breakfast at half past 7 o’clock. At 8 o’clock she goes to school. When she comes back home she has dinner. After dinner Jane cleans the room and goes to the yard to play with friends. At 4 o’clock she does her homework. In the evening she and her father and mother watch TV. Jane says “Good night” and goes to bed.
14. Виконання вправи. Read and match. Look at the screen.
1. It is seven o’clock in the morning. |
It is time to have lunch. |
2. It is two o’clock in the afternoon. |
It is time to do homework. |
3. It is a quarter to four in the afternoon. |
It is time to go to bed. |
4. It is a quarter past six in the evening. |
It is time to get up. |
5. It is half past nine in the evening. |
It is time to watch TV. |
15. Опрацювання лексичних навичок. Unscramble the words.
1. cokcl ____________(clock) 5. Lohsoc ______(school)
2. rgnoinm __________(morning) 6. Necal _______( clean)
3. hetet __________(teeth) 7. Atrqure ______( quarter)
4. safberckt _________ ( breakfast) 8. Nredin _______(dinner)
16. Домашнє завдання. Впр.3 стр. 42
17. Підсумок уроку.