Урок "Множення і ділення на 10. Задачі на знаходження четвертого пропорційного"

Про матеріал
Метою уроку є формувати вміння вчитися, використовувати здобутий досвід у конкретній навчальній та життєвій ситуації, ознайомити дітей з правилом множення і ділення числа на 10; продовжити роботу по формуванню навичок усних та письмових обчислень, умінь розв’язування задач на знаходження четвертого пропорційного, розвивати мислення, уяву, математичне мовлення, виховувати інтерес до математики
Перегляд файлу

Тема. Множення і ділення на 10. Задачі на знаходження четвертого пропорційного.

Мета:

 Навчальна:   формувати вміння вчитися, використовувати здобутий досвід у  конкретній навчальній та життєвій ситуації ; ознайомити з правилом множення і ділення числа на 10; продовжити роботу по  формуванню    навичок усних та письмових обчислень, умінь розв’язування  задач на знаходження четвертого пропорційного;

 Розвивальна: розвивати, мислення, уяву, математичне мовлення, аналітичні здібності, вміння   коригувати результатами своєї діяльності ;

Виховна:   виховувати інтерес до математики , бажання піклуватися про власне здоров’я.

Обладнання:  таблиця з правилами множення і ділення на 10,ілюстративний матеріал (малюнок сніговика), методичні матеріали( надруковані правила безпеки поведінки взимку)  картка – сніжинки, демонстраційний матеріал ( модель снігової  кульки).

Тип уроку: комбінований урок.

Хід уроку 

  1.  Організація учнів до уроку
    1.           Перевірка готовності учнів до уроку.
    2.          Стимулювання пізнавальних інтересів учнів, створення позитивного мікроклімату

– Діти, девізом нашого уроку будуть такі слова:

Математика – наука, друже,

І цікава  дуже – дуже!

Вона розум розвиває,

Мислить правильно навчає!

– Як ви їх розумієте?

 – І сьогоднішній урок покаже нам, що математика потрібна нам у будь – якій життєвій ситуації, зокрема, коли прийде ось ця пора року. А яка, ви дізнаєтесь, розгадавши загадку.

 Мухи білі прилітають, на головоньки сідають,

Замітають всі доріжки  і дарують діткам сніжки.

Хто ж дарує  жартома  білі мухи?   Це … (Зима)                                                                                                                      

– На парту  до вас впала сніжинка, на аркуші паперу ви  в кінці уроку поставите собі об’єктивну оцінку за вашу роботу протягом уроку.

  1.  Контроль, корекція і закріплення знань
    1.            «Мозковий  штурм»  Доповніть речення:

– Для першої гри нам потрібно пригадати правила множення та ділення на 1, 0, 10.

– При множенні   1  на  будь –  яке число ,   отримуємо -…  (теж саме число).

– При множенні  будь – якого числа на 1 отримуємо -…   (теж саме число).

-При діленні будь – якого числа на одиницю  отримуємо -…  (теж саме число).

  При  множенні  0 на будь – яке число отримуємо…  ( 0)

-При діленні  0 на будь – яке число отримуємо…  (0)

-На  0 ділити … ( не можна).

-  При діленні числа само на себе  отримуємо…  (1 )

  Отже, які правила множення  на  нам потрібно знати?

  1.          Дидактична гра «Сніжки».

– Яка гра зі снігом була в загадці? ( Сніжки).

– Ми з вами проведемо гру, яка так і називається « Сніжки».

Умова гри : вам необхідно розв’язати  приклад, перекинути сніжку іншому в руки  для розв’язання наступного приклада, ланцюжком.   Всі повинні бути уважними та готові виправити помилку.

0 • 6                21 : 21              1 • 17                 

71 : 71            9 •  1                 34 : 0

0 • 5                930 : 0              126 : 1            

24 • 0              0 • 21                99 • 0            

  Ви, діти, молодці! Засвоїли правила які ми вивчили!

– Отже, запам’ятайте таке правило:  Грай уважно! (Картка з записом правил прикріплюється на дошку).

  1.  Повідомлення теми, і мети  завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

— Сьогодні на уроці ми розглянемо прийоми множення і ділення числа на 10, продовжимо роботу над задачами. Наше завдання засвоїти це правило, навчитися його застосовувати під час практичних вправ.

Ці знання нам необхідні для подальшого вивчення математики та у повсякденному житті.

  1. Сприймання та усвідомлення учнями нового навчального  матеріалу
    1.           Пояснення  множення і ділення числа на 10  з використанням  таблиць.
    2.          Первинне закріплення.

Робота за підручником с.92. Правила.

  1.  Узагальнення та систематизація знань
    1.            Тренувальні вправи.  Робота в групах.
      1.    Обчислення значень  виразів

– Наступне наше завдання пов’язане з такою загадкою:

Кулі снігові катаємо

Та докупоньки складаємо.

Капелюх – відро стареньке,

Ніс морквяний, червоненький…

Вийде білий чоловік.

Як він зветься?    (Сніговик)                                                                                                                      

  І ми  зараз  ми з  вами зліпимо сніговита, обчисливши значення виразів. А допоможуть нам  вивчені правила.

7 • 10               9 • 10                  2  • 10

6  • 10              4 •  10                 3 • 10

5 • (5+5)        3 • (7+3)           9 •  (1+9)

Вирази записані на елементах сніговика.

– Зараз ви об’єднаєтесь в групи. На виконання завдання вам дається 1 хвилина.

Перевірка у формі презентації сніговиків.

– Ви справилися з завданням, бо не тільки засвоїли правило множення  і ділення числа 10, а й були дружніми.

Правило: «Грай дружно! Обирай безпечне місце для розваг!»  (Картка з записом правила прикріплюється на дошку).

  1.     Розв’язують прикладів з коментуванням  біля дошки.  № 574.

– Діти, які правила треба знати, щоб правильно розв’язувати приклади?

  1.  Формування вмінь та навичок на основі отриманих знань
    1.          Самостійно № 575.  Інструктаж щодо виконання..

Взаємоперевірка (обмін зошитами)

Фізкультхвилинка  

  1.          Гра «Хокей».

– Для того, щоб виконати наступне завдання   потрібно скласти і розв’язати задачу.

– А допоможе нам зимова гра. Відгадайте загадку.

Дві команди, як в футболі,

Та на крижаному полі,

І дорослих, і дітей

Позбирав на лід… ( Хокей )

Гра « Математичний хокей» .   (Хлопчики складають умову задачі, а дівчатка – розв’язують їх).

7 гусок — 35 кг        1 гуска — 5 кг                   7 гусок — 35 кг

 1 гуска — ?              5 гусок — ?                        5 гусок — ?

Підсумок гри.

Правило:   « Перш ніж ступити на лід, упевнись,  що він міцний.»

  1.          Розв’язування задачі.

– Прочитайте задачу та уявіть про що йде мова.

Покатають нас вони,

Але це не ковзани!

Білі, чорні, сині, рижі…

Дощечки ці звуться..   (Лижі.)

– Для катання на лижах потрібно  бути спритним та в уважним.

– Це потрібно і для наступних завдань: розв’язування задач.

  1.          Робота над розв’язуванням задачі

На змагання прибуло 4 однакові команди лижників, у яких було 32 учасники. Скільки таких команд можна утворити з 56 учасників?

– Прочитайте задачу і уявіть про кого йде мова.

– Що означає число 4?

– Що означає число 32?

– Яке запитання задачі?

– Отже, нам невідомо скільки було лижників у одній команді. Як це можна дізнатись?

-  Ми дізнались що в одній команді 8 учасників, чи можемо тепер відповісти скільки команд можна утворити з 56 учасників?

- Потрібно 56 учасників  розкласти по 8 учасників, яка дія нам допоможе?

– Чи дали відповідь на запитання задачі? – Яка відповідь?

– Діти, хто працював самостійно, підніміть руку. У кого отрималась  інша відповідь.

(При потребі працюємо над виправленням помили з поясненням)

  1.          Робота в парах (№579)

Відгадайте загадку.

У зимову веселу пору

Ми – кращі друзі дітвори.

Вивозять діти нас на гору,

А ми веземо їх з гори.  (Санки)

– На санчатах краще кататися самому, чи з друзями?  – Ось ви зараз в парі з другом по парті розважите задачу. Разом, думаю вам це вдасться зробити.

Представлення відповідей задачі.

Правило:    Не катайся на санчатах та лижах поблизу  доріг, водойм!    (Картка з записом правила прикріплюються на дошку).

  1.   Підсумок уроку
    1.          Аналіз засвоєння матеріалу.

– Які правила множення і ділення числа на 10?

– Помножте числа на 10 .  8 , 5, 3, 9, 4.

– Де ми використаємо  набуті сьогодні знання?

– Яких правил безпечного зимового відпочинку  необхідно дотримуватись? (Використовуємо картки).

  1.          Загальна оцінка роботи учнів на уроці.
  2.          Самооцінка  роботи дітей на уроці.  ( Запис  на сніжинці  та обґрунтування усно).
  1. Домашнє завдання. 

 С.93, завдання 580; 581.   Інструктаж щодо виконання.

 

docx
Додано
30 січня 2019
Переглядів
3632
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку