Управління освіти Чернівецької міської ради
Чернівецька загальноосвітня школа I-III ступенів
технологічного профілю № 33
Урок на тему
«Додавання і віднімання вивчених видів.
Складені задачі на 2 - 4 дії, які
є комбінацією вивчених простих задач»
Класовод 3-А класу
Джус-Лазоренко О.Є.
Чернівці 2018
Урок математики у 3 класі
Тема. Додавання і віднімання вивчених видів. Складені задачі на 2 - 4 дії, які
є комбінацією вивчених простих задач
Мета. Удосконалювати навички додавання і віднімання вивчених видів у
межах 1000. Формувати вміння розв'язувати задачі, складати за
коротким записом. Поглибити знання про Чернівці, відомі
архітектурні пам'ятки. Розвивати логічне мислення, увагу, інтерес до
історії рідного міста.
Обладнання: Математика: підруч. для 3 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Ф.М.
Рівкінд, Л. В. Оляницька. – К.: Видавничий дім «Освіта»,
2013. – 192 с. Презентація до уроку.
Хід роботи
1. Організаційний момент
Всі почули вже дзвінок,
Він покликав на урок,
Будем працювать старанно,
Щоб почули у кінці,
Що у 3 - А класі –
Учні просто молодці.
2. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні нас чекає подорож нашим містом, визначними місцями і
пам'ятками і ми будемо їх пов'язувати з числами і цифрами. Дізнаємось про
7 чудес міста.
2.1. Вправа «Очікування»
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку ?
- Що хочете дізнатися ? (Відповіді учнів)
- Щоб справдились наші очікування ми будемо:
У – уявляти
Р – розв’язувати (задачі, рівняння)
О – обчислювати (вирази)
К – каліграфічно писати
Отож, Сядьте діти всі рівненько,
Усміхніться всі гарненько
Настрій в подорож візьмемо
Й мандрувати розпочнемо.
3. Актуалізація опорних знань
3.1. Каліграфічна хвилинка
- У жовтні ми святкувати День міста, першу письмову згадку про наше місто.
С-1 - Скільки років нашому місту ? ( 610 )
С-2 - Запишемо цифру 610. Що ми знаємо про число 610 ?
( Трьохцифрове, три розряди, всього 610 одиниць, 61 десяток, 6
сотень; 0 одиниць першого розряду, 1 одиниця другого розряду, 6
одиниць третього розряду, це число кругле, сусіди числа 609,611)
4. Робота над темою уроку
4.1. Математичний диктант
Знайдіть суму чисел, які ви написати. ( 1000 )
С-3 - Приблизно 1000 м, тобто 1 км має вул. Ольги Кобилянської. Були на вулиці ?
Що можемо сказати ?
(Пішохідна вулиця)
(Колись вона називалась Панська)
Пригадаймо, ми недавно вивчали 1км=1000м
4.2 Дії з іменовами числами. Поставити замість пропусків числа
200 м + □ м = 1 км
1 км - □ м = 100 м
640 м + □ м = 1000 м
1 км – □ м = 500 м
4.3 Розв’язати і скласти задачу за коротким записом. Підручник с. 63 № 403
С-4 - А тепер підемо погуляти в парк.
- Чиє ім’я носить тепер парк ?
(Парк ім. Т.Шевченка)
Беріз – 170 д.
Лип - ?, на 60 д. більше ?
Каштанів - ?, на 120 менше
1) 170 + 60 = 230 (д.) – лип.
2) 230 – 120 = 110 (д.) – каштанів
3) 170 + 230 +110= 510 (д.)
Відповідь: 510 дерев росте у парку.
( На скільки більше лип, ніж каштанів ? (230 – 110= 120 (д.))
4.4 Розв’язування рівнянь
- А яке перше чудо міста Чернівців ?
С-5 Колишня резиденція митрополитів. Тепер Чернівецький національний
університет ім. Ю.Федьковича.
С-6 Захоплення викликає черепиця на дахах, вигравання сонця на куполах,
стильна брама-портал, стіни схожі на фортецю.
Резиденція будувалась за старовинними технологіями з природних матеріалів і високоякісного піску та вапна.
У будівельний розчин додавались курячі або гусячі яйця. Є багато зал.
С-7 Це Мармурова зала. Ми розв’яжемо рівняння і дізнаємось її висоту.
х+90=80+30 80+х=50+50
х+90= 110 80+х=100
х=110-90 х=100-80
х=20 х=20
20+90=80+30 80+20=50+50
110=110 100=100
Фізкультхвилинка
4.5 Самостійна робота із взаємоперевіркою № 403 (по 4 приклади в стовпчик)
С-8 Друге чудо Чернівців – музично-драматичний театр ім. О.Кобилянської. Історія його будівництва давня і цікава.
4.6 Робота з геометричним матеріалом
С-9 Третє чудо нашого міста будинок-корабель. Знаємо, є багато легенд історії будівництва цієї споруди.
Периметр прямокутника 24 см. Ширина прямокутника – 4 см. Знайти довжину прямокутника, накреслити цей прямокутник.
Р – 24 см 1) 4+4=8 (см) – сума довжин
сторін
Ширина – 4 см 2) 24-8=16 (см) – сума довжин
інших сторін
Довжина - ? 3) 16:2=8 (см)
Відповідь: 8 см довжина сторони.
С-10 4.7 Четверте чудо – Миколаївська церква – найдавніший дерев’яний храм.
Споруджена ця церква на поч. 17 ст. Але в 1992 році ця церква потерпіла від пожежі. Згоріло 70%, хоча пожежники приїхали за 5 хв. Церкву звичайно відбудували і 4 грудня 1996 р. освятили для богослужінь.
Розв’язування задач з логічним навантаженням
- Сестра старша від брата на 5 років. На скільки років вона буде старша від нього через6 років ? (на 5)
- У павука 4 пари ніг (8 ніг). А в мухи 2 пари (4 ноги). На скільки більше ніг у павука, ніж у двох мух ? (порівно)
- Було 3 сестри. У кожної по одному брату. Скільки дітей у сім’ї ? (4)
- Тимофій запитав у Юлі: «Скільки тобі років ?». Юля відповіла: «Якщо ти додаси до найбільшого одноцифрового числа найменше двоцифрове число, то дізнаєшся. Скільки років Юлі ? (9+10=19 (р.))
- Двоє батьків і двоє синів спіймали 3 зайців, а дісталося кожному по 1 зайцю. Як це могло статися ? (Дідусь, батько, син)
С-11 4.8 П’яте чудо – Органний зал (колишня вірменська церква)
С-12 4.9 Шосте чудо – римо-католицький костел «Пречисте Серце Ісуса»
5. Підсумок уроку та оцінювання
Ви добре впоралися з усіма завданнями. Наша подорож закінчилася. Я сподіваюся, що вам вона сподобалася.
Поділіться своїми враженнями від уроку, закінчивши фразу.
Я дізналася…
Я запам’ятала…
6. Домашнє завдання
Ось і пролунав дзвінок –
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі !