Автор: Кондратьєва М. Ю., вчитель математики
Бахмутська ЗОШ I-III ступенів №18 ім. Дмитра Чернявського
Тема уроку: Математика 5 клас. Множення натуральних чисел. Урок відкриттів.
Мета уроку: на підставі знань правил множення чисел та властивостей множення формувати навички мислення, що приводять до математичних відкриттів. Диагностувати та розвивати увагу, вміння узагальнювати, робити висновки, аргументувати. Вдосконалювати обчислювальні навички. Виховувати цікавість до пізнання, до пошуку «красивих» методів розв’язування завдань. Формувати прагнення до продуктивної творчої діяльності .
Хід уроку:
I. Організаціний етап
II. Етап перевірки домашнього завдання.
- що означає помножити число а на число в?
- які властивості множення вам відомі?
- для чого потрібні властивості?
- яку властивість потрібно застосувати під час виконання
№1
9а + 3а + 8а = 20а =20 * 72 = 1440
№2
v t s
вранці 5 км/год 3год ? км
ввечері 5 км/год 4год
Розв’язання.
1 спосіб. 5 * 3 + 5 * 4 = 35 (км)
2 спосіб. (3 + 4) * 5 = 35 (км)
Відповідь: 35 км.
Який спосіб більш раціональний?
III. Етап підготовки учнів до активного сприйняття нового матеріалу.
- кому з вас подобається розв’язувати задачі?
- кому цікава математика?
- хто вважає, що він добре розв’язує задачі?
Щоб навчитись розв’язувати важкі задачі, необхідні тренування. Математику так потрібно вчити, щоб вміти застосовувати математичні правила та закони для розв’язання будь-яких задач та практичних завдань. А чи всі можуть цьому навчитися ? Може для цього потрібні особливі здібності? Які? Чи можна їх развинути? Виявляється, можна. По-перше, потрібно бути дуже уважним. Перевіримо рівень вашої уваги.
14 |
5 |
31 |
27 |
37 |
40 |
34 |
23 |
1 |
20 |
19 |
16 |
32 |
13 |
33 |
2 |
6 |
8 |
25 |
9 |
12 |
26 |
36 |
28 |
39 |
Таблиця Шульте визначає розподіл уваги та
динамику працездатності
Знайти всі числа від 1 до 40 та виписати пропущені
(1,5 хв)
Пропущені: 3, 4, 7, 10, 11, 15, 17, 18, 21, 22, 24, 29, 30, 35, 38.
0-3 - дуже низький
IV Етап сприйняття нового материалу.
Спробуємо потренувати увагу.
1. Подивиться уважно та скажіть : чи вірна рівність?
5+ 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 9 + 9 + 9 + 9 + 9
Поясніть рівність або « доведіть» її.
2. Спираючись на вашу увагу, спробуємо навчитись усно множити великі парні числа на 5.
12 * 5 =60
22 * 5 = 110 починаючи з другого прикладу, хто помітив закономірність?
46 * 5 = 230
62 * 5 = 310
Висновок: 5- це половина 10, тобто число потрібно помножити на 10 та поділити навпіл.
4666 * 5 = 2330 648 * 5 =3240
1248 * 5 = 6240 326 * 5 = 1630
Ви зробили маленьке відткриття. Відкрили своє правило.
3. Набагато складніше побачити правило (вдастивість) в буквеному запису.
При яких значеннях букв рівності будут правильні?
а * b = 1 а : b = 1
а * b = 0 а : b =0
а * 1 = а а : 1 = а
а * b = а а : b = а
4. Якщо бути дуже уважним, то за 1 хв можна обчислити суму
1 +2 + 3 + 4 + … + 95 + 96 + 97 + 98 + 99 +100 = ?
(Розповідь про Карла Гауса).
= ( 1 + 100 ) + ( 2 + 99 ) + ( 3 + 98) + …+ (50 + 51) = 101 * 50 =5050
Фізхвилинка. Пальцовий рахунок. Вчимося множити на 9.
5. А тепер пропоную приклад, в якому немає букв і майже немає цифр. Спробуйте расшифрувати запис.
99 99
*. . * 11
_____ _____
. . 99
+ . . + 99
______ ______
. . . . 1089
6. Записати потрібну дїю:
27 □ 9 □ 3= 729
27 □ 9 □ 3 = 1
27 □ 9 □ 3 = 54
27 □ 9 □ 3 = 9
7. НЕ виконуючи множення, порівняти добутки та сказати, який добуток більше та на скільки?
245 * 47 або 245 * 45
8. 2 десятки помножили на 3 десятки. Скільки отримаємо десятків?
(60 десятків)
9. 60 аркушів книги мають товщину 1см. Яка товщина всієї книги, якщо в ній 240 сторінок? (2 см)
10. Сума трьох чисел дорівнює їх добутку. Ці числа різні та однозначні. Знайти ці числа.
( 1 + 2 + 3 = 1* 2 * 3 )
А ще математику можно вивчати весело. (Розповідь про книгу Г. Остера «Весела математика»
11. Хлопчик Микола прийшов на день нарождення до друга Петра та приніс торт вагою 2 кг 500 г. Під час дня нарождення Микола з’їв 40 цукерок по 10 г, 10 яблук по
100 г, 12 бутербродів по 110 г. На скільки більшою стала вага Миколи по дорозі додому, якщо свій торт він забрав з собою?
40 * 10 = 400 (г) – цукерки
10 * 100 = 1000 (г) – яблука
12 * 110 = 1320 ( г ) – бутерброди
400 + 1000 + 2500 + 1320 = 5220 (г)
Відповідь. На 5220 г.
V. Етап інформації про домашнє завдання.
2 2 2 2 2 = 10
1 2 3 4 5 = 40
2. Зробити декілька множень на 11 та отримати правило множення на11
VI. Підсумок уроку:
Що потрібно для того , щоб на уроках робити відкриття?