«Математика – це двері і ключ до всіх наук». Без математичних знань людина не може сформуватися як гармонійна особистість. Тому давайте продовжимо з вами засвоювати математику, кожен день, добуваючи нові і нові знання, які допоможуть вам у вивченні інших предметів, як фізика, хімія, а також в нашій практичній повсякденній діяльності.
Метою цього уроку є узагальнення та систематизація знань учнів із теми «Множення та ділення натуральних чисел»; узагальнення вмінь розв'язувати задачі, що передбачають виконання множення та ділення натуральних чисел.
УРОК
Тема уроку: «Множення та ділення натуральних чисел» (5 клас)
Мета уроку:
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Обладнання: підручник, картки з тестовими завданнями.
Підручник: Істер О.С. Математика: підруч. для 5‑го кл. загальноосвіт. навч. закл./ О.С. Істер. – К.: Генеза, 2013. – 368 с.
Хід уроку:
1. Організаційний етап.
(Учитель перевіряє готовність учнів до уроку, налаштовує їх на роботу).
Добрий день! Сьогоднішній урок я б хотіла почати зі слів відомого математика «Математика – це двері і ключ до всіх наук». Без математичних знань людина не може сформуватися як гармонійна особистість. Тому давайте продовжимо з вами засвоювати математику, кожен день, добуваючи нові і нові знання, які допоможуть вам у вивченні інших предметів, як фізика, хімія, а також в нашій практичній повсякденній діяльності.
А ось вивчення математики нам буде дуже важко освоювати без уміння швидко і вірно рахувати, тому почнемо урок з усного рахунку. Якщо ви правильно порахуєте запропоновані мною приклади, ви дізнаєтеся тему уроку.
1. |
2 ∙ 36 ∙ 5 = |
Н |
360 |
7. |
25 ∙ 8 = |
Ж |
100 |
2. |
25 ∙ 2 = |
А |
50 |
8. |
200 : 50 = |
Л |
4 |
3. |
540 : 9 = |
І |
60 |
9. |
400 : 10 = |
Т |
40 |
4. |
104 : 2 = |
О |
52 |
10. |
4 ∙ 5 ∙ 13 = |
Д |
260 |
5. |
40 ∙ 8 = |
М |
320 |
11. |
2 ∙ 15 ∙ 5 = |
Я |
150 |
6. |
100 : 4 = |
Е |
25 |
||||
Відповіді:
320 |
360 |
52 |
100 |
25 |
360 |
360 |
150 |
|
40 |
50 |
|
260 |
60 |
4 |
25 |
360 |
360 |
150 |
м |
н |
о |
ж |
е |
н |
н |
я |
т |
а |
д |
і |
л |
е |
н |
н |
я |
2. Перевірка домашнього завдання.
Перевірка завдання, заданого за підручником. («Знайди помилку»)
Завдання для перевірки знань № 2, завдання 2-4 (стор. 68)
2. Подайте у вигляді добутку степінь:
1) 174 = 17 ∙ 4 = 68 2) p5 = p∙5 = 5p
3. Виконай ділення з остачею:
1) 17 : 5 = 2 (ост.3) 2) 19 : 3 = 1 (ост.6)
- 15 3 - 18 6
2 1
3. Узагальнення та систематизація знань.
Множення натуральних чисел
Запитання для усного опитування:
1. Що означає помножити число а на число b?
2. Назвіть компоненти дії множення.
3. Що означає збільшити число а в b разів?
4. Чому дорівнює добуток двох чисел, якщо один із множників дорівнює: а) 0; б) 1?
5. Сформулюйте переставну властивість множення.
6. Сформулюйте сполучну властивість множення.
7. Сформулюйте розподільну властивість множення.
8. Що називають степенем натурального числа?
9. Як називають числа а і n у виразі аn?
Завдання для письмового розв’язування:
а) 4 ∙ 13 ∙ 25; б) 125 ∙ 17 ∙ 8;
в) 405 ∙ 82 + 405 ∙ 18; г) 497 ∙ 38 – 487 ∙ 38.
а) 5m ∙ 20, якщо m = 178; б) 22х + 98х, якщо х = 7.
а) 608 ∙ 76 + 25; б) 5419 – 103.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться,
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти знову сядьте.
Ділення натуральних чисел
Запитання для усного опитування:
1. Що означає поділити число а на число b?
2. Назвіть компоненти дії ділення.
3. Що означає зменшити число а в к разів?
4. Чому дорівнює частка, якщо:
а) ділене дорівнює дільнику;
б) ділене - будь-яке число, а дільник дорівнює одиниці;
в) ділене дорівнює нулю, а дільник - будь-яке натуральне число?
5. Як зміниться частка, якщо:
а) ділене збільшити (зменшити) в декілька разів, а дільник залишити без змін;
б) ділене залишити без змін, а дільник збільшити (зменшити) в декілька разів;
в) ділене і дільник помножити (поділити) на одне й те саме число?
6. Як пов'язані між собою ділене, дільник, неповна частка й остача?
Завдання для письмового розв’язування:
а) 30 602 : 143; б) 716 103 : 951.
а) 789 : 37; б) 768 : 24.
Індивідуальне завдання:
Для слабких учнів: Для сильних учнів:
а) х2, якщо х = 3, 14, 16; а) х2 – 8, якщо х = 3, 9, 21;
б) х3, якщо х = 3, 5, 10. б) 5х3 + 1, якщо х = 2, 3, 7.
5. Підведення підсумків уроку. Рефлексія.
Заздалегідь заготовлені сигнальні карти зеленого, червоного і синього кольору для кожного учня.
Запитання для учнів:
- Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?
- Відзначте, з яким настроєм ви сьогодні працювали?
Зелений. Мені було все зрозуміло
Синій. Невеликі недоліки, є, над чим працювати
Червоний. Були невдачі, але я все подолаю.
6. Домашнє завдання.
Усно: повторити параграф 5-9, підготуватися до контрольної роботи.
Письмово: виконати завдання домашньої самостійної роботи №2 (стор. 67)