Урок музичного мистецтва 6кл.(Л.Кондратова) "Міфологічні та релігійні образи в мистецтві"..

Про матеріал
Учні знайомляться із технікою виконання «піцикато», називають інструменти, які складають симфонічний оркестр, називають твори в якому втілено образи міфологічних персонажів, називають прізвища композиторів, твори яких звучали; мають уявлення про відтворення в мистецтві міфологічних та релігійних образів засобами вокальної та інструментальної музики; Прищеплювати любов та зацікавленість до міфічних та релігійних образів, виховувати культуру слухання.
Перегляд файлу

Урок 55

Тема. Міфологічні та релігійні образи в мистецтві.

Мета. Формувати предметні компетентності:

Навчальна: познайомити учнів із технікою виконання «піцикато», називають інструменти, які складають симфонічний оркестр, називають твори в якому втілено образи міфологічних персонажів, називають прізвища композиторів, твори яких звучали; формувати уявлення  про відтворення в мистецтві міфологічних та релігійних образів засобами вокальної та інструментальної  музики;

Розвивальна: розвивати вокально- хорові навики, ініціативність у виконанні творчих завдань.

Виховна: прищеплювати любов та зацікавленість до міфічних та релігійних образів, виховувати культуру слухання.

Формувати  ключові компетентності Нової Української Школи:

  • Спілкування рідною/державною мовою: обговорення, аналіз музичних творів;
  • Культурна компетентність. Ознайомлення з  традиціями та епохою, що сприяє розширенню світогляду.
  • Інформаційно-цифрова компетентність: використання сучасних цифрових технологій для пізнання та творення мистецтва;
  • Компетентності ініціативності: імпровізація таночку;
  • Математична компетентність: застосування ритмічних умінь упродовж уроку;
  • Компетентність здорового життя: організація правильної співацької постави, виконання руханки, фонопедичні розспівки.

Очікувані результати: учні знають значення слова «піцикато»,    характеризують музичні образи, виражають емоції від прослуханих творів, називають використані засоби музичної виразності, виявляють старанність у виконанні вокальних творів; беруть активну участь у творчості в груповій роботі, дотримуються правил комунікації в групі;

Тип уроку: поглиблення теми, комбінований

Хід уроку

І Організаційний момент.

Музичне вітання

Вправа «Лайк-дизлайк» визначення психоемоційного настрою дітей.

ІІ Актуалізація опорних знань.

Поєднай відповідні частини

Типи симфоній

За сюжетністю                           3-частинна, 4-частинна, 5-частинна і т. д.

За формою                            Симфонія-драма, симфонія-трагедія, симфонія- 

                                        пастораль, симфонія-концерт, симфонія-ораторія тощо.

За естетичними                            Програмна, непрограмна.

 категоріями       

Розгадай ребус:

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

 Поміркуй, кого називають музами?

Сьогодні ми дізнаємося як музика розповідає про міфологічні та релігійні образи та яка ця музика за характером.

ІV Етап засвоєння  нових знань

Музика в перекладі з грецької означає «мистецтво муз». У міфах Стародавньої Греції говориться про дев’ять муз, кожна з яких сприяла розвитку певного виду мистецтва або галузі науки.

  Е.Пойнтер «Орфей і Еврідіка»

Давньогрецький міф «Орфей і Еврідіка» розповідає про талановитого юнака Орфея, який співав і грав на золотій кіфарі так, що зачаровував диких звірів, дерева, скелі, птахів, буйні вітри, морські хвилі. Своїм співом Орфей підкорив злих фурій, які пропустили його в царство тіней Аїда і допомогли побачити кохану Еврідіку. Цей міф покладено в основу відомої опери «Орфей і Еврідіка» німецького композитора Крістофа Віллібальда Ґлюка.

4.1 Сприймання  музики. К. В. Ґлюк. Мелодія з опери «Орфей і Еврідіка» (соло на флейті у супроводі симфонічного оркестру).

Про що розповіла тобі мелодія? Яким ти уявляєш Орфея? Звучання якого музичного інструмента допомогло створити його чарівний образ? Яку роль виконував симфонічний оркестр?

Мелодія з опери «Орфей і Еврідіка» стала настільки популярною, що отримала друге життя у різних варіаціях.

4.2 Сприймання  музики. К. В. Ґлюк «Мелодія» (соло скрипки і фортепіано).

Розгляньте твір давньоримського мистецтва. Які мотиви відомої легенди втілені у ньому? Обговоріть, чи можна озвучити цю мозаїку музикою К. В. Ґлюка. Створіть акварельними фарбами на папері образ, який навіяла музика.

Звірі слухають музику Орфея. Давньоримська мозаїка з Палермо

 

У музиці та образотворчому мистецтві ми часто зустрічаємо образ Діви Марії. Її чарівна краса приваблювала багатьох митців.

Долаючи всі перешкоди та межі,

Злітає мелодія-мрія,

І серце німіє від щирої меси

«Аве, Маріє!»

Аве, Маріє!.. І чесною жінкою,

І чистою матір’ю Божою

Життя на Землі розправляєш обжинками

Над нашими болями.

Бо час промине і за щемними муками

Зросте колискова надія,

Проллється над світом мелодія музики

«Аве, Маріє!»

Леонід Терехович

   Дж. Страцца. Діва Марія

Образ Діви Марії був популярним в усі часи.

Славетний В. А. Моцарт написав канон під назвою «Ave, Maria», Й. Брамс — хорал, К. Сен-Санс — пісню, Ф. Ліст — духовну пісню, а ще є пісня в мюзиклі «Нотрдам-де-Парі» та інші.

4.3 Сприймання  музики. Ф. Шуберт. «Ave, Maria» (у виконанні симфонічного оркерстру).

Шуберт  Франц (1797-1828), австрійський композитор. Творець романтичнтх пісень і балад, вокального циклу, фортепіанної мініатюри, симфонії, інструментального ансамблю. Пісенність пронизує твори всіх жанрів. Автор близько 600 пісень.

Опиши образ Діви Марії, створений відомим композитором. Які слова можна підібрати до звучання мелодії? Зверни увагу, що мелодію виконують скрипки під супровід оркестру, а інколи її підхоплюють духові інструменти. Незмінним залишається акомпанемент, виконаний скрипками на піцикато.

Піцикато — прийом гри на смичкових струнних інструментах щипком, тобто зачіпаючи струну пальцем.

Заспівай вокалізом на звук «а-а-а» мелодію твору під фонограмний запис симфонічного оркестру.

«Третя пісня Еллен» — відомий твір Франца Шуберта, який став популярним під назвою «Ave, Maria». Цей мініатюрний шедевр австрійського композитора протягом ось уже майже двох століть лунає по всьому світу. Композитор зумів висловити у короткій формі надзвичайну глибину і ліризм почуттів.

 Знайди в інтернет-джерелах інші види виконання відомого твору. Який із них, на твою думку, звучить найкраще?

4.4 Сприймання музики Ф. Шуберт. «Ave, Maria» (у виконанні Лучано Паваротті).

• Порівняй вокальну версію твору з інструментальною. Яка з них більше тобі сподобалася? Поясни, чому.

Лучано Паваротті

4.5 Руханка

4.6 Гра «Упізнай музичний інструмент»

Пригадаймо разом, які музичні інструменти входять до складу симфонічного оркестру.

Об'єднайтеся у чотири групи: струнно-смичкові, ударні, дерев'яно-духові, мідно-духові інструменти. Кожна група по черзі формулює запитання про «свої» інструменти, а всі інші мають їх відгадати. Кожна правильна відповідь — 1 бал. Виграє група, яка набере найбільше балів.

4.7 Вокально-хорова робота

- розспівки https://www.youtube.com/watch?v=4h5TunZzA4s&t=2s

- виконуємо «Козацьку пісню» (слова і музика А. Мігай). https://www.youtube.com/watch?v=LP8hU_YEP50

Заспівайте пісню під ритмічний акомпанемент без музики — а капелла, а тоді спробуйте виконати її вокалізом — без слів.

V Узагальнення знань

 У якому музичному творі втілено образи міфологічних персонажів?

• Чий образ прославляли композитори в усі часи?

• Твори яких композиторів ми слухали на уроці?

VI Рефлексія «Продовж речення» гра у wordwal  https://surl.li/ooefyq

VІ Підсумок уроку

Сьогодні ми слухали прекрасні твори, в яких розказано про релігійні та міфологічні персонажі. Про них нам розповідали композитори К. Глюк та Ф. Шуберт. Слухали неймовірний голос Л. Павароті, який виконав «Аве Марія».

За бажанням спробуй заспівати пісню мовою оригіналу (латинською). Зробити транскрипцію тобі допоможе перекладач.

Ave, Maria

Ave, Maria, gratia plena;

Dominus tecum:

benedicta tu in mulieribus,

et benedictus fructus ventris tui, lesus.

Sancta Maria, Mater Dei,

ora pro nobis peccatoribus,

nunc et in hora mortis nostrae.

Amen.

docx
Додано
22 лютого 2025
Переглядів
693
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку