Урок "My Family. The members of my family"

Про матеріал

Конспект уроку на тему "My Family. The members of my family" для учнів 5 класу. Тип уроку-повторення та узагальнення вивченого. Учні граючись повторюють і вичвчають нову лексику. Які навчаються за підручником А. Несвіт.

Перегляд файлу

Тема.   Моя сімя

Підтема: Члени родини. Розвиток граматичних навичок

Мета. Активізувати ЛО теми (grandfather, grandmother, grandson, granddaughter etc.). Формувати навички діалогічного мовлення на рівні мікровисловлювань в межах теми. Активізувати вивчений граматичний матеріал (дієслово to be).  Розвивати інтонаційний слух ( інтонація питальних речень), увагу, ініціативність у висловлюваннях.                                                                                                                               Виховувати любов до сім’ї, повагу до членів родини.

Обладнання: підручник, мультимедійний проектор, ноутбук, таблички з виразами класного вжитку, Magic box, презентація.

 

    Хід уроку

І Підготовка до сприйняття іншомовного матеріалу

Greeting       Привітання

T. Good morning, dear children. I hope you are fine today. So let’s start our lesson.

Aim      Повідомлення теми і мети

T. It’s a pity but I don’t really know  what the topic of our lesson is. But I have my magic box, I  hope it will help us. Oh, it has some questions, let’s answer them. ( вчитель дістає питання з торбинки, зачитує їх, а діти відповідають)

1.  I’d like to ask you who usually cooks breakfast for you?

2. Who helps you to do your hometask?

3. Who usually plays with you?

Ps. ( відповіді учнів)

T. OK.  One  more puzzle it is  a  word “ Screen”.

Let’s have a look at our screen. Whom can you see there? ( на екрані колаж із дитячих сімейних фотографій).

T. Yes. All these photos are your families photos. So, who knows what we shall speak about today?

Ps. About our families.

T . The topic of our lesson is “My Family. Grandmother and grandfather”. We’ll learn new words, train your dialogue speech, sing a song. Your task is to be active and have a good mood.

T. By the way, do you know what word “ family” stands for? Father and mother I love you.

Warming up     Розминка       Фонетична/ лексична 

C:\Users\1\Desktop\914056198.jpgPhonetic drill   T. To be bright pupils, to speak well we need practise, becouse practise makes perfect. So repeat after me.

Вірш “Finger family”. Слайд 11

Lexical drill ( Активізація вивченої лексики, робота з лексикою)

T.  Ok, now you are ready to work with words.  You have funny men on your desks with one                                                  letter on their stomaches. Work in pairs, guess what    word it is. The words on these men are the names of the members of the family(активізація раніше вивченої  лексики  sister, brother, mother, father, grandfather, grandmother, son, uncle, aunt, daughter).

T. Go to the blackboard, stick the man and read the name.( учні виходять до дошки і кріплять слова на дошку навколо слова family).

T. Now we will sing a song. Слайд 12

T. Very well. Repeat these words after me.

Now open your textbook page 20 ex. 1. We will give answers for the questions.

 

 

ІІ Основна частина уроку

Writing                                                         Write today date. Слайд 13

 

Presenting vocabulary  Ведення нових лексичних одиниць, активізація вивчених

  T. If you want to speak better you have to learn new words. So look at the screen read and repeat after me ( на екрані нові слова із зображеннями : grandson, granddaughter, wife, husband.) слайд 19

 

Vocabulary practise     Тренування нової лексики в усному мовленні

Блок питань №1

T Is this a grandson?( granddaughter,wife, husband,niece, nephew

P1 Yes, it is./ No, it is not.

Блок питань №2

T. T Is this a grandson or a granddaughter?

P1 This is a ….. ( wife or husband, niece or nephew)

Блок питань №3

T Who is this?

P1 This is a …..

 

Pair work     Робота в парах

T. Well done.  Let’s  come back to our family tree and do Впр. 2

T. Work in pairs and complete the sentences  with the words from the box. ( Учні в парах доповнюють речення і зачитують)

 (діти співають і виконують рухи під музику)

Стрибучі жабки

Dialogue speech    Тренування діалогічного мовлення

T. now it’s time to speak a little. ask and answer the questions.

(На дошці схеми питань  Is …Toms…..?                   Who is….? Is ….. Tom’s ……or ……..?

Ps……

Listening and singing    T. Do you like to sing songs?

      Ps…..

T. Today we’ll start to to learn a new song. Look at our screen, listen and sing together. i-dictionary Family and Friends)

T. You see, children that everybody needs a family. We need warmth  and support of our families. So love and respect your families.

ІІІ Заключна частина уроку

Homework     Домашнє завдання

T. Make a poster of your family and tell about the relations  in your family.

Summarizing      Підсумок

T. Thank you, children. I am glad, that you have worked well today. Do you like today’s lesson? Was it interesting? Were the tasks easy or difficult for you? You were very active. Your marks are … .

 

Ps…..( Рефлексія)

 

1

 

doc
До підручника
Англійська мова (5-й рік навчання) 5 клас (Несвіт А.М.)
Додано
2 жовтня 2018
Переглядів
2356
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку