Урок “My working day”

Про матеріал
Схематичний план уроку 1. Початок уроку. Організація класу 3 хв. 2. Фонетична зарядка 5 хв. 3. Перевірка домашнього завдання 10 хв. 4. Автоматизація дій з ГС 5 хв. 5. Пауза для відпочинку 5 хв. 6. Ознайомлення з годинником 7 хв. 7. Пояснення домашнього завдання 3 хв. 8. Підсумки уроку 2 хв.
Перегляд файлу

Ковальчук Вадим Вікторович, вчитель англійської мови

План-конспект уроку англійської мови у 3 класі[1]

 

Тема уроку: “My working day”

Цілі уроку:

 Практична: 1. Навчити учнів описувати свій робочий день.

          2. Навчити учнів сприймати на слух і розуміти текст.

          3. Навчити учнів розуміти прочитаний текст.

Освітня: Ознайомити учнів з щоденними справами, які слід виконувати, щоб загартовувати свій організм та проводити час із користю.

 Розвиваюча: Розвивати фонематичний слух, увагу та мислення учнів при виконанні завдань під час уроку.

 Виховна: виховувати інтерес до правильного розпорядку дня та раціонального використання часу.

Обладнання уроку: Речення у вигляді вербальної схеми на дошці, магнітофон та аудіо матеріали, картки з малюнками, картки з новими словами, годинник, підручник та зошит.

 

Схематичний план уроку

  1. Початок уроку. Організація класу                                                                                                 3 хв.
  2. Фонетична зарядка                                                                                                                          5 хв.
  3. Перевірка домашнього завдання                                                                                                 10 хв.
  4. Автоматизація дій з ГС                                                                                                                   5 хв.
  5. Пауза для відпочинку                                                                                                                      5 хв.
  6. Ознайомлення з годинником                                                                                                          7 хв.
  7. Пояснення домашнього завдання                                                                                                    3 хв.
  8. Підсумки уроку                                                                                                                                 2 хв.


Хід уроку

Етап. Прийом.

Зміст роботи

Етап І.

Початок уроку. Організація класу

Прийом 1.

Бесіда з учнями

 

 

 

 

 

 

 

Етап ІІ.

Фонетична зарядка.

Розучування вірша.

 

 

Прийом 1.

Прослуховування вірша в аудіо форматі.

Прийом 2.

Завершення учнями строфи.

Прийом 3.

Декламування вірша хором.

Етап ІІІ.

Перевірка домашнього завдання.

Прийом 1.

Підготовка до написання диктанту.

Прийом 2.

Інструкція

Прийом 3.

Написання диктанту.

Прийом 4.

Підготовлене монологічне мовлення на тему «My working day»

Прийом 5.

Корекція помилок під час монологічного мовлення учнів.

T: Good morning, children!

P: …

T: How are you today? I see, you are fine. Are you ready to study English?

I hope you are ready.

T: Could you tell me, who is absent today?

P: …

T: Now look at the window and tell me what is the weather like today?

P:

  • It’s cool.
  • It’s windy.

T: What can you do in autumn? What can you do in winter?

P: …

T: Look at the board and repeat after me.

NG [ŋ]

long           morning

song          evening

strong       swimming

T: Listen to the poem and follow the lines. (after reading 1 time, you read the poem without every last word in line)

    I am counting to 10.

    You are giving them a pen.

    She is looking at the door.

    He is sitting on the floor.

    All of us are working well.

    They are waiting for the bell.

 

T: You are very smart today.

But now let’s open your vocabularies and recollect the words. It was your homework, so you have 2 minutes for revising this task.

 

 

 

T: Close your vocabularies and open your copybooks. Write down the date.

 

T: Your task is to write down the action, which corresponds to the picture (swim, cook, play tennis, read, sing...).

T: Now let’s check up your speaking task. You had to make up the story about your working day. You should go to the board and tell us your story.

 

 

 

T: Be attentive while listening your classmates.  Repeat after me the word… Remember the correct pronunciations.

 

 

 

Етап IV.

Автоматизація дій учнів з ГС in Present Simple.

Прийом 1.

Презентація questions in Present Simple.

 

Прийом 2.

Тренування в утворенні речень в Present Simple Tense - усно.

 

 

Прийом 3.

Тренування в утворенні заперечних речень в Present Simple Tense.

Етап V.

Пауза для відпочинку. Прослуховування пісні «All In A Day» by ELF Kids.

Етап VI.

Ознайомлення з годинником.

Прийом 1.

Ознайомлення – пояснення орієнтування за годинником.

Прийом 2.

Прослуховування діалогу.

Прийом 3.

Читання діалогу хором.

T: Children, you are very active today and now we shall do another task to show your ability to describe the picture.

(children complete the sentences using the words in the box and the time on the clocks).

T: Today we shall learn how to ask questions. Look at the table and let’s try to make up questions.

Do … play tennis?

Does … play football?

T: Look at the words in the boxes and in pairs read the bubbles about the boy and the other children.

(children practice in pairs)

Look at the chart. Answer the questions about everyday activities.

  • Does she swim in the morning?
  • Does he watch TV every day?
  • Do you get up at 6 o’clock?

T: Look at Ex. 3 p. 44 and answer the questions using NOT.

P1: - Does she play football?

P2: - No, she does not play football.

P3: - Do they sing?

P4: - No, they don’t.

T: Stand up. I see that you are tired, so let’s relax, listen a song and dance a little bit.

(слухаючти пісню, діти імітують те, що в пісні відбувається).

 

 

T: Do you know what is this?

P: …

T: Yes, you are right. It’s a clock. What’s the time?

P: …

T: Look at the clock face in your book and repeat after me. (Ех. 1 р. 61)

(children listen and follow in their books).

 

 

T: Listen to the children in the photos.

T: Repeat in the pauses.

 

T: Read this dialogue in pairs.

P1: What time do you get up in the morning?

P2: I get up at seven o'clock.

P1: What time do you go to school?

P2: I go to school at eight o'clock

P1: What time do you come home?

P2: I come home at three o'clock

P1: What do you do after school?

P2: I do my homework and I watch TV.

P1: What time do you go to bed?

P2: I go to bed at nine o'clock.

P1: Thank you very much.

P2: You're welcome.

Етап VII.

Пояснення домашнього завдання.

Етап VIII.

Підсумки уроку.

 

T: Today we have talked about our working day. Your home task will be to prepare a project about your working day. Write what do you do in the morning, afternoon and in the evening.

T: Thank you very much. You are good actors and very good pupils. I want to thank everybody once again and say: Stand up, please. Our lesson is over. Goodbye. See you soon.

 

1

 


 

docx
До підручника
Англійська мова для загальноосвітніх навчальних закладів 3 клас (Карпюк О. Д.)
Додано
17 травня 2022
Переглядів
983
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку