1
Тема уроку: Атмосферні опади, їх види, вимірювання, значення.
Мета уроку:
Знаннєвий компонент: поглибити та систематизувати знання про види атмосферних опадів, їх утворення; формувати знання про особливості опадів та закономірності їх розподілу на земній поверхні.
Діяльнісний компонент: розвивати навички характеризувати різноманітні види опадів та умови їх утворення; визначати види опадів за зовнішнім виглядом; розвивати вміння систематизувати опади у групи за різними ознаками; ознайомити здобувачів освіти з приладами для вимірювання кількості опадів та прийомами роботи з ними.
Ціннісний компонент: сприяти усвідомленню важливості атмосферних опадів для господарської діяльності людей; необхідності дотримання безпечної поведінки під час грози; виховувати прагнення досліджувати навколишній світ.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Засоби навчання: медійні й друковані джерела інформації, підручник, географічна карта, відеоролики.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності здобувачів освіти:
- називають суттєві ознаки поняття «атмосферні опади»;
- пояснюють утворення атмосферних опадів та процеси, які цьому сприяють;
- наводять приклади та головні характеристики різних типів опадів;
- встановлюють та усвідомлюють причинно-наслідкові зв’язки між температурою повітря, вологістю та атмосферними опадами;
- висловлюють власні судження щодо нерівномірності розподілу опадів на Землі;
- усвідомлюють важливість опадів для господарської діяльності людей; необхідність дотримання правил безпечної поведінки під час грози;
- критично порівнюють та оцінюють інформацію з різних інформаційних джерел.
Перебіг уроку
|
Діяльність учителя на уроці |
Діяльність здобувачів освіти |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
І. Організаційний момент Хочу побажати вам сьогодні гарного уроку, Щоб було цікаво всім нам працювати, Щоб хотіли дуже всі відповідати. Щоб допомогало вам вміння міркувати І дванадцять балів легко заробляти. |
Налаштування учнів на урок |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Прийом «Знайди пару» - Як утворюються хмари? - Які є види хмар? - Давайте пригадаємо, на якій висоті у нас утворюються хмари і які властивості вони мають. У нас є шкала висоти на яку ми з вами повинні розмістити хмаринки. Для того, щоб пригадати, яка це хмара ми повинні відсканувати QR-код, а потім її розмістити на хмаринці і описати її властивості.
1. Білі смужки, легкі й прозорі; складаються переважно з кристаликів льоду. Знаходяться на h більше 6000 м. Опади з них не випадають. 2. Низькі, потужні, часто мають сіре або темне забарвлення і нагадують туман. Ці хмари є змішаними і складаються як з краплинок води, так і з кристаликів льоду. Знаходяться на h до 200 м. 3. Білі хмари, які поступово ростуть угору, темніють і можуть розрядитися зливою, градом, грозою. Знаходяться на h 2000 - 3000 м. Прийом «Доповни речення» - Процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий або твердий … - Найнижче розташовуються хмари … - Прилад для вимірювання атмосферного тиску … - Повітря, що містить максимально можливу кількість водяної пари, називають … - Дуже різноманітні та вигадливі за формою хмари … - Як хмарність впливає на температуру повітря? - У яких станах знаходиться вода в атмосфері? |
Пригадують вивчений матеріал і відповідають на питання |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності Гра «Відгадай» Біле, а не цукор, м’яке, а не вата. (Сніг) Летіло золото, а впало болото. (Дощ) Сонце встало, слізки зібрало. (Роса) Спершу блиск, за блиском тріск, за тріском плеск. (Блискавка, грім, дощ) Морозець в садку гуляє Та дерева прикрашає Всі чорненькі гілочки Вбрав у білі квіточки. (Іній) У нас зимою білим цвітом Сад зацвів, неначе літом. (Паморозь)
Отже, ми вивчатимемо сьогодні атмосферні опади. |
Запис дати і теми уроку в зошитах. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
ІV. Сприймання та усвідомлення матеріалу Прийом «Дивимось, слухаємо, аналізуємо, запам’ятовуємо»
https://drive.google.com/file/d/1eT02oCEE08cPKohrn8yVmC1xx7VmF2dZ/view Прийом «Робота з підручником» Дайте відповіді на запитання: Що називається атмосферними опадами? Які умови потрібні для утворення опадів? На які групи можна поділити опади?
Перегляд відео за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1Giw1bcT8nRC5cNu5qQpJlneEkab73tNx/view
Таблиця 1
Переглядаємо відео за посиланням: https://docs.google.com/file/d/1_fpS0S7nnHKYL0EPoMhLSt-3OjrACVvl/preview Прийом «Картографічний практикум»
- На яких картах зображують кількість опадів? - Чи у всіх куточках Землі випадає однакова кількість опадів? - Як на картах позначають кількість опадів? - У яких одиницях визначають кількість опадів? - Де випадає найбільше опадів? - Назвіть райони з найменшою кількістю опадів на Землі? Ізогієти - лінії однакової кількості атмосферних опадів. ??????????????????? Пригадаємо ???????????? Що позначають на картах: - ізобари - лінії однакового тиску - ізотерми- лінії однакових температурю - горизонталі- лінії однакової висоти місцевості. Цікаві факти про опади Дощ на замовлення. У Китаї в провінції Юньань від сильного вигуку починається дощ (чим сильніше вигук, тим сильний дощ). Пояснення - в горах Гаолінг є група озер, які перенасичують повітря вологою так, що любе коливання викликає утворення дощових крапель. 5. Значення опадів https://wordwall.net/uk/resource/58172254 6. Руханка |
Переглядають схему дають відповіді на запитання Працюють з текстом підручника с.130, мал.116,117 (автор Т. Гільберг)
Складання таблиці в зошиті, перевірка виконаної роботи. Переглядають короткі відео за посиланнями.
Робота з географічним атласом «Кліматична карта світу» або з інтерактивною кліматичною картою світу
В ігровій формі аналізують значення опадів
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
V. Узагальнення та систематизація знань |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Прийом «Проблемне питання» - Чому в областях низького атмосферного тиску випадає багато опадів, а в областях високого атмосферного тиску-мало? - Чому головним «постачальником» опадів називають океан, а головним «рушієм» цього процесу – Сонце? «Знайди зайве»
Зайве слово – лід.
Зайве слово – опадомір
Метод шести капелюхів Едварда де Боно
Вибираємо улюблений колір капелюха та відповідаємо на питання. - Білий капелюх. Що таке атмосферні опади? - Жовтий капелюх. Які найбільші позитивні дії атмосферних опадів? - Синій капелюх. Яку роль відіграють атмосферні опади в житті людини? -Зелений капелюх. Які види атмосферних опадів ви запам’ятали? - Червоний капелюх. Які почуття викликають у вас атмосферні опади? - Чорний капелюх. Які негативні дії атмосферних опадів? |
Учні відповідають на проблемні питання, знаходять зайві терміни |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
VІ. Підсумок уроку Оцініть свою роботу на уроці. Дайте відповіді на запитання: - Які три речі ви дізналися сьогодні? - Які дві речі вас зацікавили? - Яке питання у вас залишилось не вирішеним? - Чи знадобляться вам отримані знання в житті? Де саме? |
Учні оцінюють свою діяльність на уроці |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
VІІ. Домашнє завдання. Опрацювати параграф 30 (автор підручника Тетяна Гільберг), розглянути питання с.134. Завдання на вибір. - Скласти пам’ятку безпечної поведінки під час грози. - Підібрати загадки, прислів’я, приказки, повір’я, прикмети про опади та розмістити їх на Padlet дошці.
|
|
Список використаних джерел:
|
Підручник |
Гільберг Т.Г., Довгань А.І., Совенко В.В. Географія, підручник для 6 класу закладів загальної середньої освіти, Київ, «Генеза», 2023 с. 129-134.
|
|
Електронні ресурси |
1. Фізкультхвилинка Soco Bate Vira https://vseosvita.ua/blogs/video-fizkultkhvylynky-na-riznyi-vik-i-smak-18253.html (дата звернення: 27.02.2025)2. Галинський С.Ф. Розробка уроку з географії 6 клас “Атмосферні опади”https://naurok.com.ua/rozrobka-uroku-geografi-v-6-klasi-atmosferni-opadi-7487.html (дата звернення: 25.02.2025) 3. Третяк Г.Є. Розробка уроку з географії 6 клас “Атмосферні опади” https://vseosvita.ua/library/konspekt-uroku-z-geografii-u-6-klasi-atmosferni-opadi-429376.html (дата звертання 26.02.2025) 4. Меланко Ю. Розробка уроку з географії 6 клас “Атмосферні опади” https://naurok.com.ua/konspekt-uroku-atmosferni-opadi-325019.html (дата звертання 27.02.2025) 5. Презентація 6. Біловоденко Т. В. Конспект уроку «Опади» https://urok.osvita.ua/materials/geography/74230/
|