Урок на тему "Число 2. Цифра 2. Склад числа 2".

Про матеріал
Мета уроку: вивчити кількісну та порядкову лічбу числа 2;допомогти учням усвідомити склад числа 2;навчити учнів каліграфічно писати цифру 2;розвивати мислення, спостережливість, уяву;виховувати працелюбність, витримку Тип уроку: засвоєння нових знань Обладнання: підручник «Математика 1 клас, 1 частина» ( авт. Л.Г. Петерсон), робочий зошит, предметні малюнки, картки з цифрами, геометричні фігури,ножиці, квадрати, картки-доміно Очікувальні результати: у результаті цього уроку діти зможуть вивчити кількісну та порядкову лічбу числа 2,усвідомлять склад числа 2, навчаться каліграфічно писати цифру 2
Перегляд файлу

Тема уроку. Число 2. Цифра 2. Склад числа 2

Мета уроку:  вивчити кількісну та порядкову лічбу числа 2;допомогти учням усвідомити склад числа 2;навчити учнів каліграфічно писати цифру 2;розвивати мислення, спостережливість, уяву;виховувати працелюбність, витримку

Тип уроку:  засвоєння нових знань

Обладнання: підручник «Математика 1 клас, 1 частина» ( авт. Л.Г. Петерсон), робочий зошит, предметні малюнки, картки з цифрами,                      геометричні фігури,ножиці, квадрати, картки-доміно

Очікувальні результати: у результаті цього уроку діти зможуть вивчити

кількісну та порядкову лічбу числа 2,усвідомлять  склад числа 2, навчаться каліграфічно писати  цифру 2

Структура уроку

І. Самовизначення до діяльності. 1% (до 1 хв)

ІІ. Актуалізація опорних знань і фіксація утруднення в діяльності. 30%

 (до 10 хв)

ІІІ.  Постановка навчальної задачі й побудова проекту виходу з   утруднення. 1% (до 1 хв)

ІV.«Відкриття»  нового знання. 30 % (до 10 хв)

V. Первинне  закріплення навчального матеріалу.  15% (до 4 хв)

VІ.Самостійна робота з перевіркою в класі. 20 % (до 6 хв)

VІ І.Розв`язування тренувальних вправ. 1% (до 1хв)

VІІІ.Контроль засвоєних знань.1% (до 1 хв)

ІХ.  Рефлексія діяльності. 1% (до 1 хв)

 

 

 

 

 

                    Хід уроку

І. Самовизначення до діяльності

Організація класу та емоційне налаштування:

Дзвоник дзвонить, не стихає,

Школярів усіх скликає:

– Гей, до класу поспішайте,

На місця свої сідайте,

Починається урок!

На уроці не дрімай,

Математику вивчай!

І. Актуалізація опорних знань і фіксація утруднення в діяльності

  1.     Організація класу та емоційне налаштування:
  2.     Лічба від 1 до 10 та від10 до 1

 

 

 

  •        Позначити цифрами зображену кількість точок на кожній кісточці доміно

 

 

 

1      2        3        4        5        6        7       8         9      10

  •        Яке число зайве у цьому ряду? Чому?

(Варіанти  відповідей учнів: 10 – має дві цифри у запису; не вчили наступного числа; 1 – не має попереднього числа, бо 0 – це цифра)

  •        Назвіть наступні числа для чисел 1 та 8. (2 та 6)
  •        На скільки наступне число більше попереднього? (на 1)
  •        Назвіть попереднє число для чисел 2 та 7. (1 та 6)
  •        На скільки попереднє число менше від наступного? (на 1)
  •        Назвіть сусідів числа 2 (1 та 3)
  1.     Гра «Продовжіть  ряд»
  •        Знайдіть закономірність, за якою записаний ряд чисел, вставте пропущені числа.

1 … 3 … 5 … … … … …

Правильна відповідь:1 … 3 … 5 … 7 … 9 …

  1. Повторення поняття додавання й віднімання та взаємозв`язку між ними.

С  +  Ч  =  Ф

    С    С    Ч  +       =

       С     Ч        Ф -     =

     Ф -     =

  •        Які за формою зображені геометричні фігури? (прямокутники)
  •        Які за розміром зображені геометричні фігури? (великі та малі) 
  •        Які за кольором зображені геометричні фігури? (сині та червоні)
  •        Уважно подивіться на буквену рівність і визначте, за якою ознакою вона  складена? (за кольором)
  •        На скільки частин розбито геометричні фігури? (на дві)
  •        Якою буде друга рівність? (Ч + С = Ф)
  •        Яку властивість додавання застосовано? (переставну)
  •        Що ми одержали при додаванні частин? (ціле)
  •        Які дії ми будемо виконувати в наступних двох рівностях? (віднімання)
  •        Як виконується дія віднімання? (від цілого віднімається частина)
  •        Що одержуємо при віднімання? (частину)
  •        Які будуть наступні рівності? (Ф – С = Ч Ф – Ч = С)
  •        Давайте замінимо букви числами і усно назвемо рівності.

(3+1=4 1+3=4         4-3=1  4-1=3)

  •        Скільки цифр ми використали, щоб скласти рівності? (3)

 

  1. Гра «Наповніть мішки»

 

+       =

 

 

       -   =     

 

  •        Які дії стоять між мішками? (додавання та віднімання)
  •        Що ми додаємо? (частини)
  •        Що одержуємо при додаванні? (ціле)
  •        Що невідомо у першій рівності? (частина)
  •        Де її можна побачити, знайти? (у цілому)
  •        Дивимось на ціле і визначаємо, якою буде перша частина? (квадрат)
  •        Розглянемо другу рівність. Яка дія стоїть між «мішками»? (віднімання)
  •        Як називається перший «мішок»? (ціле)
  •        Як називається другий «мішок»? (частина)
  •        Що ми одержуємо при відніманні? (частину)
  •        Де ж ми будемо шукати невідому частину? (у цілому)
  •        Подивимось на ціле і визначимо, якою ж буде невідома частина? (зірочка)
  •        По скільки фігур у невідомих мішках? (по одній)
  •        Скільки предметів можна позначити цифрою 1? (один)
  •        Щоб утворити пару, скільки потрібно чисел? (два)
  •        Як з одного квадрата утворити два трикутники? (перегорнути по діагоналі)

Фізкультхвилинка

Стали, діти, на носочки

І присіли, як грибочки.

Встали, голівками помахали

Сіли – встали, сіли – встали.

Потягнулися легенько

І сідаємо тихенько.

  1. Практична робота

На партах у дітей квадрати і ножиці. Завдання: утворити з одного квадрата два трикутники

 

 

 

ІІ . Постановка навчальної задачі й побудова проекту виходу з   утруднення

  •        Яке число ми вивчили на попередньому уроці? (один)
  •        Яким буде наступне число? (два)
  •        Як ще називають число два? (пара)
  •        А де в житті ми зустрічаємо число два, пару? (відповіді учнів)

На дошці з`являються малюнки на підтвердження відповідей учнів та вчитель пропонує  вірш та загадки:

У сестрички Соні

Дві малі долоні,

Кіски дві, ніжки дві,

Що стрибають по траві.

Живуть через воду

Два  добрі сусіди,

Та в гості від роду

Не  ходять сусіди.(два береги)

Брат з братом через дорогу живуть,

А один одного не бачать. (очі)

ІІІ  «Відкриття»  нового знання

  1. Характеристика нового числа
  •        На якому місці у натуральному ряду чисел стоїть число 2? (на другому)
  •        Яке число стоїть перед ним? (один)
  •        Яке число наступне? (три)
  •        На скільки одиниць число 2 більше 1? (на 1)
  •        На скільки одиниць 2 менше 3? (на 1)
  1. Робота за підручником. Завдання 1 стор. 31
  •        Порахуємо предмети:

Серед малюнків вибрати зображення з двома предметами.

  1. Перехід від кількості до порядку
  •        Число 2 означає не тільки кількість. Послухайте віршик і дайте відповідь, що ще означає число 2?

Я за порядком друга – цифра 2,

У мене лебедина шия й голова.

  •        Хто в нас серед дівчаток (серед хлопчиків) стоїть другим у шерензі на уроці фізкультури?
  •        За допомогою яких на знаків ми позначаємо кількість предметів на письмі? (за допомогою цифр)
  1. Знайомство із цифрою 2.
  1.     Робота за таблицею.

  1.     Асоціативні вправи.
  •        На що схожа цифра 2 ? (на лебедя, на пташку)

Цифра 2 – то лебідь-птиця.

Гордовита, як годиться.

Он як шию вигинає,

Величаво випливає.

 

  1.     Коментування написання цифри 2.(показ на екрані)

 

  •        Два складається з верхнього правого заокруглення, довгої прямої похилої лінії та хвилястої горизонтальної лінії.

Починається вище серединки клітинки і ппереходить у малий правий півовал, що продовжується довгою прямою. Похилою лінією на середині нижньої сторони клітинки. Від неї пишеться горизонтальна хвиляста лінія праворуч до нижнього кута клітинки.

  1.     Письмо цифри 2 на сторінці 31 підручника

 5. Фізкультхвилинка ( Ритмічна гра. Рахунок через 2)

6. Вивчення складу числа 2

  •        Як взяти 2 яблука? (до одного покласти ще одне)
  •        Як це зобразити за допомогою цифр? (1 + 1 = 2)послухайте математичну загадку:

Ось листочок та ще листочок

Заховались між квіточок.

Просте завдання , діти:

Ці листочки полічити. (1 + 1 = 2)

Півень залетів на тин,

А там півник ще один.

Скільки півників усіх?

Полічи-но  швидше їх. (1 + 1 = 2)

ІV.  Первинне закріплення навчального матеріалу

  1. Складання рівностей за допомогою вивчених чисел та цифр

Ось мішок і грибок.

Ще листочок і грибок.

Скільки є усіх листків?

Скільки всього є грибків?  (2 листки та 2 грибки)

  •        Запишемо рівності на дошці за допомогою карток із цифрами:

                                                          1  +     1  = 2

  1. Робота в зошитах
  1.     Написання двох  рядків цифри 2

В клас зайшов Мишко,

А за ним Маринка,

А за нею Ярина,

А за нею Гнат.

Скільки всіх хлоп`ят?  (1 + 1 = 2)

V.Самостійна робота з перевіркою в класі

  1. Робота за підручником
  •        Виконайте самостійно завдання 2 на сторінці 31
  1. Перевірка виконання
  •        Яка дія стоїть між мішками в першій рівності? (додавання)
  •        Як  називається перший «мішок»? (частина)
  •        Що в ньому розміщено? (1 трикутник)
  •        Як називається другий «мішок»? (частина)
  •        Що в ньому розміщено? (1 квадрат)
  •        Що ви одержали при додаванні частин? (ціле)
  •        Які фігури намалювали в цілому «мішку»? (трикутник і квадрат)
  •        Як це можна замінити числовою рівністю? (1 + 1 = 2)
  •        Яка дія стоїть між мішками у ІІ рівності? (віднімання)
  •        Як  називається перший «мішок»? (ціле)
  •        Скільки в ньому фігур? (дві)
  •        Як називається другий «мішок»? (частина)
  •        Скільки в ньому фігур? (одна)
  •        Що одержимо при відніманні? (частину)
  •        Скільки фігур ви намалювали у порожньому «мішку»? (одну)
  •        Яку фігуру? (круг)
  •        Прочитайте числову рівність до цього малюнку. (2 – 1 = 1)
  1. Виконання завдання 3 на сторінці 31
  •        Спробуйте самостійно виконати це завдання.

(Дітям дається час на обдумування способу заповнення «мішків» та записати числову рівність)

  1. Перевірка виконання
  •        Які рівності ви змогли заповнити числові чи «мішки»? (числові)
  •        Що невідомо в першій  числовій рівності, ціле чи частина? (частина)
  •        А де знаходяться всі частини? (у цілому)
  •        То як знайти невідому частину? (від цілого відняти відому частину, залишиться невідома частина).
  •        Виконаємо віднімання  2 – 1 = 1.
  •        То якою буде ІІ частина? (1)
  •        Які малюнки ви намалювали у «мішках»?

(діти розповідають свої варіанти малюнків. Головне, щоб у цілому мішку було 2 предмети, в частинках – по одному).

  •        Перевіряємо другу числову рівність.
  •        Чи пов`язана вона з першою? (так)
  •        Чим  вони  пов`язані? (у них однакові частини)
  •        Що ж невідомо у ІІ числовій рівності? (частина)
  •        Чому вона дорівнює? (1)

До дошки виходять декілька учнів та малюють на дошці  предмети у порожніх «мішках». В цей час вчитель перевіряє роботи тих учнів, яких не викликала під час перевірки першої рівності.

VІ. Розв`язування тренувальних вправ

  1. Самостійна робота на індивідуальних картках за варіантами

 

 

І варіант

ІІ варіант

Розбити фігури за кольором і записати рівності:

 

 

 

 

Розбити фігури за кольором і записати рівності:

 

Заповнити порожні «мішки»:

 

              +             =   

 

 

 

                -                  = 

 

Заповнити порожні «мішки»:

 

                  +                =

 

 

 

                  -                  =  

Вставити пропущені цифри:

 

     +  1 =  2                   -  1  = 1

Вставити пропущені цифри:

 

        +  1 =  2                   -  1  = 1

  1. Виконання завдання 4 на стор.31

Діти розглядають кісточку доміно та обмірковують, яких точок не вистачає

 

 

 

Для перевірки правильності виконання вчитель роздає картку-доміно. Учень перевертає її та перевіряє

 

VІІ. Контроль засвоєних знань

  1. «Веселе» завдання

Хто зуміє без вагання

Розв`язать такі завдання:

- Скільки ніг у карася?

- Скільки крил у поросят?

- Скільки лап у індика?

- Скільки рук у їжака?  (Дві лапи в індика)

Витанцьовує вона

На папері гопака.

Шия – наче в гусака.

Це є, діти, цифра ….  (два)

Перший Назар ішов на базар, другий Назар -  з базару. Який Назар купив товар, який ішов без товару? (Другий Назар)

Дві селянки йшли до міста і зустріли на мості ще п`ять селянок. Скільки всього селянок йшли до міста? (Дві селянки)

Для кращого розуміння, вчитель пропонує розіграти сценку за містом задачі.

ІХ.  Рефлексія діяльності

  •        Прошу всіх встати, утворити пари.
  •        По скільки учнів у кожній парі? (по двоє)
  •        В різні боки повернулись,
  •        Потім весело всміхнулись.

Плескаємо в долоні в парах, промовляючи:

«Ти і я, да ми з тобою. Скільки нас?»

Діти хором відповідають: «Два!»

 

 

docx
Додав(-ла)
Фурса Світлана
Пов’язані теми
Математика, 1 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
11 липня
Переглядів
23
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку