Тема уроку:Дружба, товаришування
Мета уроку:продовжувати формувати в учнів уявлення про людські чесноти, зміст понять « дружба», « друг»; розвивати вміння осмислювати духовні цінності, мораль, самосвідомість; виховувати у дітей дружелюбне ставлення одне до одного.
Обладнання: конверти із завданнями для роботи в групах, тексти оповідання М Водоп янова, казки Т.Вершиніної та японської народної казки, конверти з розрізаними прислів ями, підручник, зошит , ситуативні картинки із папки «Уроки Доброти».
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
--Сьогодні ми продовжимо розмову про людські чесноти й вади, ознайомимося з поняттями «друг», «дружба», спробуємо зрозуміти, як правильно вчинити в тій чи іншій ситуації.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Обговорення проблемної ситуації.
Таня і Наталя живуть в одному будинку, в одному під їзді, обидві на восьмому поверсі. Вони разом ідуть у школу, завжди разом повертаються додому, і тому називають себе «друзі – нерозлий - вода».
-- А як ви гадаєте?
-- Кого називають справжнім другом?
2.Гра «Мікрофон».
-- Продовжіть речення: «Справжній друг – це той,…»
ІV. Вивчення нового матеріалу:
1.Складання асоціативного куща. Робота в групах.
Кожна група пропонує слова до кожної літери слова «Дружба», які записуються на аркуші паперу в стовпчик.
Д.(добрий, друг…)
Р. (радість, розумний…)
У.(успіх, удача…)
Ж.(життя, жарти…)
Б. (бадьорість, братство…)
А. (Активність, альтруїзм…)
2.Робота з тлумачним словником(робота в групах).
--Звернемося до словника по допомогу і запитаємо: що ж таке дружба?(Учні самостійно знаходять значення слів «дружба», «друг», «дружити»)
Дружба –добрі, приязні стосунки на основі взаємної прихильності, відданості.
Дружити –перебувати в добрих, приязних стосунках, підтримувати дружбу, бути друзями.
3.Читання й обговорення казки Т.Вершиніної «Ґудзик і Рукавиця».
-- Як ви вважаєте, куди покотився Гудзик? Розкажіть, що з ним станеться?
Уявіть, що собачка Степашка не знайшов би Рукавичку?
4.Читання й обговорення японської казки «Тесляр і Кішка».
V. Закріплення вивченого.
1. Робота в зошитах.
2.Робота в парах.
У кожної групи – конверт з прислів ями з окремих слів. Потрібно зібрати прислів я.
3. Обговорення картинок із папки «Уроки Доброти».
4. Робота в групах. Складання законів дружби.
VI. Підсумок уроку.
--Чи цікаво вам було на уроці?
-- Що кожен взяв для себе з уроку?
--Подивіться одне на одного. Усміхніться, скажіть декілька приємних слів.
Що це значить – всім дружити,
Жити не одинаком?
Нам дружити – це ходити
Всім дверима, не вікном.
Це з подружкою чи другом
На перерві за столом
Розправлятись з апельсином,
Ласувати з ним разом.
Це дивитися у книжку,
Та не з видом кам яним,
І насправді тишком – нишком
Не давати штурхани.
В школі вчитись і дружити
Це, повірте, все одно,
Що, розплющившись, сидіти
І дивитися кіно.
VII. Домашнє завдання.
Складіть невеличку розповідь про свого друга за поданим планом.
План.
1.Хто мій друг (як звати, скільки йому років, де познайомилися тощо)
2.Як давно ми дружимо.
3.Що нас поєднує, чим відрізняємось один від одного.
4. Що подобається моєму другові?
5. Що мене переконало, що ми – справжні друзі?
Закони дружби
Не обзивай і не принижуй свого друга.
Допомагай другу в біді.
Умій розділити радість з другом.
Не смійся над недоліками друга.
Вибирай друзів за душевними якостями, а не за одягом.
Не обманюй друга ні в чому. Будь з ним чесним.
Умій у тактовній формі вказати на недоліки друга.
Не ображайся на критику або пораду товариша: він бажає тобі добра.
Умій визнати свої помилки і помиритися з другом.
Не зраджуй свого друга.
Прислів’я про дружбу
Один за одного стій, і виграєш бій.
Вірний друг дорожчий за гроші.
З хорошим другом веселіше в радості, легше у біді.
Нових друзів май, а старих не забувай.
Яку дружбу заведеш, таке й життя проведеш.
Справжнього друга за гроші не купиш.
Справжній друг пізнається в біді.
Сила птаха - у крилах, а людини - у дружбі.
Міцну дружбу і вогонь не спалить.
Людина без друзів, як дерево без коріння.