Урок на тему "Ферма. Свійські тварини"

Про матеріал

Метою уроку є узагальнення лексичного матеріалу учнів теми "Свійські тварини", розвиток комунікативних вмінь та критичного мислення учнів.

Перегляд файлу

Мета:

узагальнити лексичний матеріал теми «Свійські тварини»; розвивати навички усного мовлення за матеріалом теми, розвивати навички читання з метою пошуку необхідної інформації; активізувати вживання дієслова “can” у стверджувальній та заперечній формах; активізувати ЛО теми «Кольори», числівники (1-20); виховувати любов та поважне ставлення до живої природи.

Обладнання:

Підручник, проектор, картки із зображенням тварин, картка із зображенням букви «а» та звука [æ], зображення чорного кота, картки для парної роботи

(НО1), картки для індивідуальної роботи (НО2), відеозапис пісні «Animal Sounds Song» ( http://www.youtube.com/watch?v=t99ULJjCsaM), мішечок з фігурками тварин, картки з написами “can”, “can not”, “I think”, відеозапис пісні «If You’re Happy» (http://www.youtube.com/watch?v=nUeS6gabSkE); картки для групової роботи «Flying Cats» (HO3)

Хід уроку

 

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1.          Greeting        Good morning boys and girls! How are you today? Do you like today’s weather?  

2.          Aim      Today we’ll read a text about a farmer and play some games. 

3.          Warming-up 1) But I need your help… Solve the crossword puzzle activity and in the highlighted squares you’ll read our today’s (HO1) topic. Work in pairs. You have 1 minute. (Farm

                                                                                           Animals)

 

Картки із 2) And our black cat will help us to remember how to зображенням pronounce the sound [æ] (слайд 1) correctly. чорного кота на  Let’s have some training (Учні підносять долоню килимку, букви А

та звука[æ]  до підборіддя та практикують вимову звуку,    слідкуючи щоб підборіддя діставало до долонні          під   час    промовляння        (широкий   звук).    Повторюють за вчителем спочатку звук, потім   всю скоромовку разом і по черзі). (сл. 2, 3)

   

                                                                                         A black cat sat on a mat.

   

 3) And do you remember how do English animals say? Пісня Animal How does a dog say? (bow-wow)

                                                   Sounds Song               How does a horse say? (neigh-neigh)

How does a pig say? (oink-oink)

That’s right. Let’s review more animal sounds, listening and singing a song. Watch very attentively and remember what colors are the horse, the hen, the pig and the cow. (сл. 4) (The horse is brown. The hen is red. The pig is pink. The cow is white and black).

                ІІ    Основна частина уроку

             1. Speaking

 

 

 

 

 

 

 

 

Картки із зображенням тварин

1)    And now we’re going to play a game with my magic bag. Let’s look what’s inside. (Вчитель дістає фігурки тварин з мішечка, учні хором називають їх. Потім всі тваринки кладуться назад до мішечка. Вчитель пропонує учням по черзі діставати тваринку, та, не дивлячись, говорити що то, на їх думку, за тваринки).

Так як ми будемо відгадувати і не зможемо напевне сказати назву тваринки, доцільно використовувати фразу “I think” (картка з фразою – на екрані сл. 5)

2)    And let’s review what our animals can do. (На екрані слова “can”, “can not” сл. 6). Work in pairs. Choose a card and tell what your animal can and cannot do. 

             2. Physical

Activity

Let’s have a rest and dance. (Song If You’re Happyсл 7)(Учні співають та виконують відповідні рухи)

             3. Reading

 

 НО2

1)  Now we’re going to meet a farmer (HO2), (Сл. 7). Look at the picture. Who can you see? (A farmer). What animals can you see? (A cow, a hen, two pigs). And what is the farmer’s name? (Sam). Right. Read the text, fill in the table and tell how many animals Sam has got. Use the example.  

Key: Sam has got six red hens.

Sam has got eleven white ducks.

Sam has got fifteen grey geese.

Sam has got one white and black cow.

Sam has got two pink pigs.

Sam has got four brown horses.

ІІІ Заключна частина уроку

1.          Hometask For the next lesson you have to do some exercises in your workbooks. Ex. 1-3 p. 32-33 (Вчитель пояснює як виконувати вправи, учні виконують по одному реченню з кожної вправи усно для зразка) 

2.          Summerizing You are good and clever children. You worked well during the lesson. Tell me what you like/dislike about our lesson.

 

Hand in your workbooks for me to check your homework, please.

 

Speaking (optional) HO3 Look at the animals and the ways of moving. Tick the boxes then say what the animals can/can’t do. Work in groups of four.

 

                                                                                 

HO2                                                           Sam’s Farm

This is a farmer, his name is Sam. He has got a farm. There are a lot of animals on his farm. He has got six red hens, eleven white ducks and fifteen grey geese. This is his white and black cow. Those are his two pink pigs and four brown horses. Sam likes his farm and his animals.

Write out how many animals Sam has got on his farm

hens

_6__

cows

 ___

horses

 ___

pigs

 ___

ducks

 ___

geese

 ___

 

Say as in the example:

e.g. Sam has got six red hens on his farm.

 

 

 

 

 

 

 


HO3

 

fly

swim

run

jump

Hen

 

 

 

 

Cow

 

 

 

 

Goose

 

 

 

 

Horse

 

 

 

 

Cat

 

 

 

 

Duck