Урок на тему "Гуморальна регуляція. Гормони"

Про матеріал
Конспект уроку на тему "Гуморальна регуляція. Гормони" з додатками, технологія продуктивного навчання
Перегляд файлу

Гуморальна регуляція. Гормони.

Цільова група:

учні 8 класу

Тривалість:

45 хв.

Мета: дати учням поняття про  принцип роботи  ендокринної системи , про  характерні особливості  гуморальної  регуляції  порівняно з нервовою системою;  розвивати вміння самостійно аналізувати та систематизувати інформацію, робити свідомий вибір.

Операційні цілі (завдання):

Після закінчення уроку учень

знає

характерні особливості гуморальної регуляції, гормонів ;

розуміє

принцип  дії гормонів;

заходи  профілактики йододефіциту  в організмі, цукрового діабету та інших захворювань, пов’язаних з порушенням функцій ендокринних залоз.

вміє

характеризувати вплив гормонів на процеси обміну в організмі

може

аналізувати та порівнювати нервову та гуморальну регуляцію функцій організму;

пояснити  значення  ендокринної системи в підтриманні гомеостазу і адаптації організму;

працювати самостійно, в групі, парі

Методи і техніки:

метод бліц-опитування;

метод «Мозковий штурм»;

самостійна робота з підручником, оформлення таблиці;

робота в парах, створення картки асоціативних зв’язків «Гормони».

Обладнання:

 підручники; підручник, додаткова література, дидактичні картки

Допоміжні матеріали:

додаток 1. Картка для перевірки знань ;

додаток 2. Ілюстрація до теми «Регуляція функцій організму. Гомеостаз»;

додаток 3. Схема «Гуморальна регуляція»

Додаток 4. Таблиця «Порівняння нервової і гуморальної регуляції»

додаток 5. Текст-джерело «Гуморальна регуляція. Гормони»;

додаток 6. Карта асоціативних зв’язків  «Гормони»;

додаток 7.  Таблиця «Основні ендокринні залози людини і гормони, що ними синтезуються»

додаток 8. Вправа «Закінчи речення»                                   .

Хід уроку

1. Вступна частина

1.1 Привітайте учнів.

Бліц-опитуванняметод контролю рівня знань учнів у процесі навчання; педагогічний прийом перевірки рівня навчальної діяльності учнів, який характеризується постановкою вчителем питань до учня, який повинен дати чітку коротку відповідь по суті запитання.

Методом бліц-опитування зясуйте рівень базових знань учнів про ендокринну систему та залози внутрішньої та змішаної секреції . Задайте їм наступні запитання

  1. Що таке залози зовнішньої, внутрішньої та змішаної секреції?
  2. Які залози зовнішньої, внутрішньої та змішаної секреції ви знаєте?
  3.  У чому відмінність між залозами зовнішньої і внутрішньої секре­ції?
  4.  У чому подібні залози внутрішньої і змішаної секреції?
  5. Що таке ендокринна система?

 

  1.           Робота з картками. Перевірка правильності виконання за ключем. Додаток 1.
  2.           Повідомте учням тему і мету уроку

За допомогою методу «Мозковий штурм» зясуйте уявлення учнів про те, як пов’язані гомеостаз і регуляція роботи організму. Покажіть учням зображення людини, яка балансує і запропонуйте їм пояснити, як воно повязане з поняттям  «гомеостаз»

Додаток 2.

  1. Основна частина

2.1. Поясніть гуморальний механізм регуляції функцій організму, використовуючи схему «Гуморальна регуляція» Додаток 3.

Дайте визначення гуморальної регуляції  (координація фізіологічних функцій організму з допомогою хімічних речовин  (гормони, Са2+, СО2.) що переносяться різними рідинами організму (кров, лімфа, тканинна рідина).

Запропонуйте учням прочитати в підручнику матеріал про гуморальну регуляцію  та занести  інформацію до  таблиці  «Порівняння нервової і гуморальної регуляції», заповнення якої почали під час вивчення нервової регуляції . Додаток 4

  1.           Обговоріть таблицю. Задайте наступні запитання:
  1. В чому полягає нервова регуляція роботи організму?
  2. Як ви гадаєте, чому  гуморальна регуляція здійснюється повільніше, ніж нервова?
  3. Який тип регуляції, на вашу думку, досконаліший? Відповідь обґрунтуйте.
  4. Яка доцільність існування обох регуляторних систем?

 

  1.           Робота з текстом-джерелом. Запропонуйте учням обєднатися у пари та за матеріалами тексту-джерела (Додаток 5) скласти картку асоціативних зв’язків «Гормони» (Додаток 6).

Обговоріть картку за наступними запитаннями:

  1. Які органи організму людини продукують гормони?
  2. Скільки гормонів відомо, назвіть деякі з них?
  3. Куди потрапляють гормони із залоз внутрішньої секреції?
  4. Які основні властивості гормонів?
  5. Назвіть загальні функції гормонів?
  6. Який механізм дії гормонів?
  7. Що спричиняє нестача гормону? Надлишок?

 

  1.           Пошукова робота в групах ( робота з підручником).

 Завдання групам  дослідити  залози внутрішньої секреції за планом:

  1. Виявити, які гормони синтезують залози внутрішньої секреції.
  2. Визначити, який вплив здійснюють  гормони та наслідки гіпер-та гіпофункції залоз
  • Учні  звітують про свою роботу, а потім заповнюють пропуски в таблиці. Додаток 7

Вчитель консультує учнів в питаннях, які викликали утруднення.

Обговорення і заповнення таблиці.

  1.   Організуйте і проведіть навчальну бесіду
  • Яким чином здійснюється вплив гіпоталамуса на ендокринну систему?
  • Пригадайте, який вплив має гіпоталамус на вегетативну нервову систему?
  • Яка роль взаємодії регуляторних систем  у процесі  адаптації організму до умов  довкілля?

 

  1.   Поясніть  учням причини порушення ендокринної системи ( стреси, токсини, запалення залоз, неправильне харчування і інш.) . Обговоріть з учнями заходи профілактики  захворювань ендокринної системи. Наприклад: для вироблення гормонів щитовидної залози необхідна достатня кількість йоду.

Пригадайте з курсу «Основи здоров’я» які продукти містять йод?

Для профілактики йододефіцитних захворювань щитовидної залози необхідно вживати в їжу йодовану сіль, морепродукти, а також свіжі овочі і фрукти,  йодовмісні препарати.

 

Причинами виникнення цукрового діабету можуть бути: неправильне харчування, дефіцит фізичних навантажень, ожиріння, генетична схильність, стреси.

 Що ви можете порадити людям, щоб не захворіти на таку хворобу?

Кращою профілактикою цього захворювання буде здоровий спосіб життя і збалансований раціон.

 

3. Підсумкова частина

3.1. Обговоріть з учнями наступні питання:

1.Які системи відповідають за регуляцію процесів в організмі?

2.Які відмінності між нервовою і гуморальною регуляцією?

3.Яка частина нервової системи має вплив на внутрішні органи подібний гуморальної регуляції?

 4. Навіщо потрібно регулювати процеси, які відбуваються в організмі?

3.2 Запропонуйте учням вправу «Закінчи речення». Додаток 8. Оцініть роботу учнів.

  1.                Задайте домашнє завдання. Опрацювати відповідний параграф підручника, скласти сенкан «Гормони»
  2.                Творче завдання. Якби ви створювали модель «Ідеальна людина» яку б ще залозу ви додали до організму та з якими функціями?


http://subserver101.gdz4you.com/presentations/presentations_slide.php?id=8144&slidenum=39&slidetype=minislide

Додаток 1.

Випиши окремо номери ознак, характерні для залоз внутрішньої, змішаної та зовнішньої секреції (робота з картками).

  1. Відсутність вивідних протоків.
  2. Свої секрети виділяють не лише в кров.
  3. Незначна кількість секрету.
  4. Мають вивідні протоки, через які виділяють секрет на поверхню тіла або порожнину будь-якого органа.
  5. Малі розміри.
  6. Секрет виділяється безпосередньо в кров.
  7. Виділяють ферменти.
  8. Секрет розноситься з кров’ю по усьому організмові до різних органів, тканин і клітин.
  9. Секрет надходить тільки до певного органа.

 

Ключ до завдання.

Залози внутрішньої секреції:1,3,5,6,8.

Залози зовнішньої секреції:4,7,9

Залози змішаної секреції: 2,4,7

Додаток 2

http://www.ekofarm.info/media/images/articles/Homeostasis.jpg

 

 

 

 

 

Схема «Гуморальна регуляція»                                                          Додаток 3

http://mir.zavantag.com/pars_docs/refs/9/8483/8483_html_5e68d616.jpg

 

 

 

До  заповнення                                                                                      Додаток 4.

Таблиця «Порівняння нервової і гуморальної регуляції»

Ознака

Тип регуляції

Гуморальна

Нервова

Швидкість реагування

 

 

Висока

Механізм дії і шлях регуляції

 

 

У вигляді електричних імпульсів по нервових волокнах

Швидкість одержання відповіді

 

 

Відповідь миттєва (скорочення м'язового волокна)

Час і місце дії

 

Незначний, певні групи клітин

 

 

 

 

 

 

Домінування

 

Відіграє провідну роль

Після заповнення

Таблиця «Порівняння нервової і гуморальної регуляції»

Ознака

Тип регуляції

Гуморальна

Нервова

Швидкість реагування

Низька (пов’язана із швидкістю руху крові)

Висока

Механізм дії і шлях регуляції

За допомогою хімічних речовин через кровоносне русло

У вигляді електричних імпульсів по нервових волокнах

Швидкість одержання відповіді

Відповідь розвивається повільно (зростання, дозрівання статевих клітин)

Відповідь миттєва (скорочення м'язового волокна)

Час і місце дії

Значний, органи і їх системи

Незначний, певні групи клітин

 

 

 

 

 

 

Домінування

Підпорядкована нервовій системі

Відіграє провідну роль

 

Додаток 5.

Робота з текстом-джерелом. 

 

Гуморальна регуляція

Гуморальний механізм регуляції функцій найдавніший  в еволюційному плані. Назва походить від латинського слова «humor»-рідина.

  Він працює за рахунок хімічних речовин, які переносяться кров’ю, лімфою, тканинною рідиною. Хімічними регуляторами можуть бути й речовини, що потрапляють в організм разом із продуктами харчування, під час дихання, крізь шкіру; продукти обміну речовин ( вуглекислий газ), біологічно активні речовини залоз внутрішньої секреції.  Ці речовини діють на відповідний орган ( систему) і відновлюють гомеостаз. Гуморальна регуляція здійснюється речовинами, які потрапляють у внутрішнє середовище організму в дуже малих дозах, але здатні викликати значні зміни функцій окремих органів і організму в цілому. Гуморальна регуляція характеризується повільністю дії і тривалістю впливу. Гуморальна регуляція підпорядковується нервовій регуляції і становить з нею єдину систему нейрогуморальної регуляції.

 

 З удосконаленням організму удосконалювалася й система гуморальної регуляції – виникла ендокринна система, що утворює БАР – гормони.

Б- біологічно

А – активні

Р – речовини

Термін «гормон» походить від грецького hormao, що означає «збуджувати», «приводити в рух».

Гормони – це біологічно активні речовини, які в невеликих кількостях здатні здійснювати на організм значний вплив. Гормони, надходячи в кров, виконують свою роль далеко від місця синтезу. В швидкості виникнення ефекту гормони поступаються нервовій системі. Гормони виділяються залозами внутрішньої секреції, характеризуються специфічністю, тобто кожний гормон виконує певну функцію.  Гормони діють водночас на всі клітини організму, але чутливими до них будуть тільки ті, в яких є відповідний рецептор – клітини-мішені. Гормони швидко руйнуються тканинами, тому для забезпечення їхньої тривалої дії необхідне постійне надходження їх у кров. Тільки тоді може підтримуватись постійна концентрація гормонів у крові.

Хімічна природа гормонів неоднорідна:  видозмінені амінокислоти, білки,

ліпіди, стероїди та інш. .

 

Загальні функції: Гормони  регулюють тривалі, такі, що не вимагають швидкої корекції, процеси (обмін речовин, ріст, вагітність, статеве дозрівання, функції окремих органів). Одні гормони здатні підсилювати функцію (контролюють верхню межу), а інші – послаблювати ( контролюють нижню межу).

Вплив гормонів виявляється в тому, що вони :

  1. забезпечують підтримання гомеостазу:
  2.  пристосовують (адаптують) організм до умов внутрішнього і зовнішнього середовищ організму;
  3. роблять можливим і забезпечують статевий, фізичний і розумовий розвиток;
  4. разом із нервовими імпульсами є носіями відповідної інформації чи сигналу.

Отже, завдяки гормонам, що виробляються в залозах внутрішньої секреції, здійснюється регуляція життєдіяльності організму.

Злагоджена функція залоз внутрішньої секреції може бути порушена. Вони можуть виділяти надмірну кількість гормонів, що супроводжується їх гіперфункцією ( понад норму), або мало гормонів у разі їх гіпофункції (менше норми). Гіпер- і гіпофункція призводять до порушення життєдіяльності організму, виникнення захворювань.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

До заповнення                                                                                                        Додаток 6

 

 

 

                       Карта асоціативних зв’язків «Гормони»

 

Залози внутрішньої секреції  

                                                                                         

                                                                

 

 

          

 

 

 

                                                              Гормони

Гіпофункція       Нестача                                        

    Гіперфункція                  Надлишок

 

                                                 Норма   

                                              

                                                                                Кров, лімфа, міжклітинна рідина

                           

                                                                                                                                           Органи                           

 

 

                                                                                                                     Клітини-мішені

 


До заповнення                                                                                         Додаток 7.

Основні ендокринні залози людини і гормони, що ними синтезуються

 

 

 

Функції

  Назва

 залози

  Основні

  гормони

Норма

 

Гіперфункція

Гіпофункція

 

Гіпота-

ламус

 

нейрогормони

Центр вегетативних функцій.

Контроль і регуляція роботи залоз ендокринної системи

Безсоння, порушення ендокринної системи

Сонливість, порушення ендокринної системи

1

   Гіпофіз

………………………………

…………………………………………………………………….

……………….

гіпертиріоз

 

……………..

гіпотиріоз

 

2

 Епіфіз

………………………………

……………………………………………………………………..

Порушення біологічних ритмів

Безсоння

3

Щитопо-дібна

……………………………....

 Регулює основний обмін

 і забезпечує кальцієвий гомеостаз крові

……………………………………………….

………………………………………………..

4

Прищи-

товидна

……………….

……………………………………………………………………...

Пом’якшення кісток

Затримка розвитку зубів, судоми

5

Наднир-кові

………………………………………………...

………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Порушення обміну речовин,

раннє статеве дозрівання з швидким припиненням росту

 

Бронзова хвороба

6

Вилочко-ва залоза (тимус)

……………………………….

Регуляція роботи імунної системи та деяких метаболічних процесів

 

 

 

 

-

Зниження опірності організму до інфекцій, слабкість, м’якість і гнучкість кісток

7

………………………………

Інсулін,

глюкагон

………………………………………………………………………………………………………

Зменшення концентрації рівня цукру в крові

……………………………………………...

8

Сімяники

………………………………………………..

Регуляція статевого дозрівання,  розвитку чоловічих статевих ознак та процесів, пов’язаних  з репродуктивними функціями організму чоловіків

 

-

Нестача енергії, дратівливість,

слабкість м’язів

9

Яєчники

……………………………………………….

Регуляція статевого дозрівання, розвитку жіночих статевих ознак та процесів, пов’язаних з репродуктивними функціями організму жінки, перебігу вагітності

Збільшення ваги, депресія, випадання волосся

Перепади артеріального тиску, головні болі

 

Після заповнення

Основні ендокринні залози людини і гормони, що ними синтезуються

 

 

 

Функції

  Назва

 залози

  Основні

  гормони

Норма

 

Гіперфункція

Гіпофункція

 

Гіпота-

ламус

Антидіуре-

тичний,

окситоцин

Центр вегетативних функцій.

Контроль і регуляція роботи залоз ендокринної системи

Безсоння, порушення ендокринної системи

Сонливість, порушення ендокринної системи

1

   Гіпофіз

Гормон росту

Тирозин

 

Регулює роботу інших ендокринних залоз та обмін речовин, ростові процеси

Гігантизм

гіпертиріоз

 

Карликовість

гіпотиріоз

 

2

 Епіфіз

Мелатонін

 ( в темряві)

 

Регуляція біологічних ритмів, пристосування організму до змінних умов освітленості

Порушення біологічних ритмів

Безсоння

3

Щитопо-дібна

Трийодтиронін

Тироксин

 Регулює основний обмін

 і забезпечує кальцієвий гомеостаз крові

Базедова хвороба

Кретинізм (у дітей)

Мікседема

4

Прищи-

товидна

Паратгормон

Регуляція рівня йонів Кальцію і фосфору в організмі

Пом’якшення кісток

Затримка розвитку зубів, судоми

5

Наднир-кові

Адреналін

Норадреналін

Стероїдні

 

Регулюють обмін речовин,адаптують організм до стресу

Порушення обміну речовин,

раннє статеве дозрівання з швидким припиненням росту

 

Бронзова хвороба

6

Вилочко-ва залоза (тимус)

Тимозин

Регуляція роботи імунної системи та деяких метаболічних процесів

 

 

 

 

-

Зниження опірності організму до інфекцій, слабкість, м’якість і гнучкість кісток

7

Підшлун-кова

Інсулін,

глюкагон

 Регуляція рівня глюкози

в крові

Зменшення концентрації рівня цукру в крові

Цукровий діабет

8

Сімяники

Чоловічі

(андрогени)

Регуляція статевого дозрівання,  розвитку чоловічих статевих ознак та процесів, пов’язаних  з репродуктивними функціями організму чоловіків

 

-

Нестача енергії, дратівливість,

слабкість м’язів

9

Яєчники

Жіночі

(естрогени, прогестерон)

Регуляція статевого дозрівання, розвитку жіночих статевих ознак та процесів, пов’язаних з репродуктивними функціями організму жінки, перебігу вагітності

Збільшення ваги, депресія, випадання волосся

Перепади артеріального тиску, головні болі

 

Вправа «Закінчи речення»                                   Додаток 8

1.Ендокринна регуляція фізіологічних процесів в організмі людини відбувається за участю....

2.Вони переносяться ...

3.Ендокринну регуляцію забезпечують ...

4.Залози внутрішньої секреції виділяють ...

5.Порушення діяльності залоз внутрішньої секреції спричинюють захворювання, які називають ...

6.Посилення діяльності залози — це ...

7.Послаблення діяльності залози — це ...

8.Гуморальна регуляція – це ……

9.Гормони – це ….

10.Залози змішаної секреції: …….

11.Залози внутрішньої секреції:……

 

 


Вправа «Закінчи речення»                                  

1.Ендокринна регуляція фізіологічних процесів в організмі людини відбувається за участю... (гуморальних чинників).

2.Вони переносяться ... (кров’ю, лімфою та тканинною рідиною).

3.Ендокринну регуляцію забезпечують ... (залози внутрішньої секреції).

4.Залози внутрішньої секреції виділяють ... (гормони).

5.Порушення діяльності залоз внутрішньої секреції спричинюють захворювання, які називають ... (ендокринними).

6.Посилення діяльності залози — це ... (гіперфункція).

7.Послаблення діяльності залози — це ... (гіпофункція).

8.Гуморальна регуляція – це ….(це координація процесів життєдіяльності за допомогою гормонів).

9.Гормони – це …(біологічно активні речовини, що виробляються залозами внутрішньої секре­ції).

10.Залози змішаної секреції:…(статеві залози, підшлункова залоза).

11.Залози внутрішньої секреції:…( гіпофіз, щитоподібна, епіфіз, надниркові,вилочкова, прищитоподібна)

 

 

 

docx
До підручника
Біологія 8 клас (Матяш Н.Ю., Остапченко Л.І., Пасічніченко О.М., Балан П.Г.)
Додано
31 жовтня 2021
Переглядів
2209
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку