Урок на тему "Густина речовини"

Про матеріал

Мета:

  • дати поняття про густину речовини, сформувати вміння її обчислювати; переконати учнів у тому, що густина є величиною, за якою можна розрізняти речовини;
  • розвивати логічне мислення;виховувати інтерес учнів до вивчення фізики.
  • Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
  • Обладнання: підручник, терези, дерев'яні бруски.
Перегляд файлу

Густина речовини

Мета:

  • дати поняття про густину речовини, сформувати вміння її обчислювати; переконати учнів у тому, що густина є величиною, за якою можна розрізняти речовини;
  • розвивати логічне мислення;
  • виховувати інтерес учнів до вивчення фізики.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Обладнання: підручник, терези, дерев'яні бруски.

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування

  1. Що називається масою?
  2. Яка одиниця вимірювання маси тіла в системі СІ?
  3. Як можна виміряти масу тіла?
  4. Що важче: кілограм заліза чи кілограм вати?
  5. Об'єм, позначення. (місткість геометричного тіла)
  6. Які одиниці вимірювання об’єму тіла в системі СІ?
  7. Якими способами можна визначити об'єм?
  8. В яких станах може знаходитись тіло?
  9. Дайте коротку характеристику твердого, рідкого та газоподібного станів.

III. Мотивація навчальної діяльності

Проблемні питання

  • чи можуть 2 тіла однакового об’єму мати різні маси?
  • чи можуть тіла однакової маси бути різного об’єму?

Ми з вами часто чуємо такі вирази як легкий як повітря, або важкий як свинець. Але мало хто з вас знає, що повітря яке знаходиться навколо нас має велику масу. Ну скажімо повітря в супермаркеті який наповнений людьми має масу до 5000 кг. А ось свинцевий тягарець для вудки може мати вагу в 10-15 гр. Тому такі твердження є неправильними. Це на уроці ми з вами і з’ясуємо.

IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

Здійснюємо деякі вимірювання та виконуємо розрахунки

Маємо два дерев'яні бруски різного об'єму. Їх маси також різні.

 Завдання: знайти відношення маси кожного бруска до його об’єму, тобто визначити масу деревини об’ємом 1 см^3.

1) Виміряйте довжину, ширину, висоту брусків та обчисліть їхні об’єми (V1 і V2 ) в см^3

2) Визначте масу кожного бруска (m1 і m2 ) в г.

3) Визначте відношення маси кожного бруска до його об’єму

Якщо ви все зробили правильно, то для обох брусків отримали однакові результати. Отже, ми виявили, що маса деревини об’ємом 1 см^3 дорівнює ---(0,4-0,8г).

Даємо означення густини речовини

Відношення маси тіла до його об’єму — характеристика не тіла, а речовини, з якої це тіло виготовлено. Цю величину називають густиною речовини.

До зошита. сторінка 113: Густина речовини — це фізична величина, яка характеризує речовину і дорівнює відношенню маси суцільного тіла, виготовленого з цієї речовини, до об’єму цього тіла.

Застосовують також одиницю густини грам на сантиметр кубічний (г/см3):

І навпаки:

Порівнюємо густини різних речовин

Самостійна робота учнів - сторінка 113-114, пункт 3

Запитання в кінці пункта.

З’ясовуємо, від яких чинників залежить густина речовини

По черзі учні зачитують пункт 4

Запитання:

  • Від чого залежить густина?(від температури і агрегатного стану)
  • Збільшується чи зменшується маса речовини якщо змінюється її агрегатний стан?(не змінюється)
  • Збільшується чи зменшується об'єм речовини, якщо вона перейшла з рідкого стану в газоподібний? (збільшується)
  • У разі переходу речовини з рідкого стану в газоподібний густина речовини....(зменшується)
  • Чому? (збільшується відстань між молекулами)
  • Зі зниженням температури речовини її густина....(збільшується)

Учимося обчислювати густину тіла, масу та об’єм тіла

Як можна дізнатися, з якої речовини складається тіло? Потрібно обчислити його густину, а потім з таблиці дізнатися що це за речовина.

Для суцільного тіла - не мають порожнин, складаються з однієї речовини

Для неоднорідного тіла

А от якщо в тілі є порожнини або воно складається з різних речовин (наприклад, футбольний м’яч, людина), то говорять про середню густину тіла, яку також обчислюють за даною формулою (де середня густина тіла; V — об’єм тіла; m — маса тіла).

Середня густина тіла людини, наприклад, становить близько 1000 .

V. Закріплення матеріалу

Вправа 16:

№ 1-усно

№ 2-письмово(21500, 21,5)

VI. Підсумки уроку

Вправа 16: № 3(густину)

Виставлення оцінок

VI. Домашнє завдання

Опрацювати параграф 16, виконати вправу 16: № 4, 6 - письмово

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, 7 клас, Розробки уроків
До підручника
Фізика 7 клас (Бар’яхтар В.Г., Довгий С.О., Божинова Ф.Я., Горобець Ю.І., Ненашев І.Ю., Кірюхіна О.О.; за редакцією Бар’яхтара В.Г., Довгого С.О.)
Додано
4 липня 2018
Переглядів
1148
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку