Урок на тему "Харчуйтесь правильно!" для 6 класу та матеріали до уроку

Про матеріал
Конспект уроку з англійської мови на тему "Харчуйтесь правильно!" для 6 класу за підручником А.Несвіт. На уроці діти повторюють та активізують назви продуктів харчування, продовжують формувати навички аудіювання та читання, розвивають вміння працювати в групах. Засобами уроку вчитель допомагає учням усвідомити важливість правильного харчування. До конспекту додаються картки для індивідуальної роботи, кросворди.
Перегляд файлу

                                                            Кізлівська загальноосвітня

                                                            школа І – ІІІ ступенів

                                                            імені Героя Радянського

                                                            Союзу В.П.Лугового

                                                            Чорнухинської районної ради

                                                            Полтавської області

                                                            Конспект уроку з англійської мови

                                                     у 6 класі за підручником А.Несвіт

                                                             Підготувала і провела

                                                             вчитель англійської мови

                                                             Расько Ганна Григорівна

 

Тема: Харчування. 

Підтема: Правильне харчування.

Мета: Формувати в учнів розуміння мови, як засобу спілкування.

Повторити і активізувати назви продуктів харчування.

Продовжувати формувати навички аудіювання та читання.

Розвивати вміння діалогічного мовлення.

Розвивати творчий потенціал учнів і вміння працювати групах.

Виховувати усвідомлення важливості правильного харчування.

Обладнання: Підручники, зошити, картки для індивідуальної роботи,  кросворди.

Тип уроку: Комбінований з елементами контролю.

Методи навчання: Наочні, практичні, репродуктивні, творчі, метод самостійної роботи.

 

Хід уроку

 

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА УРОКУ

 

Привітання.

 

T. – How do you do!

Ps. – How do you do!

T. – I hope you are well!

 Ps. – We hope you are too!

 

               Уведення в іншомовну атмосферу.

 

T. Thank you, I am well. And what about you, Artem, how are you?

 

 P. I’m well, thanks.

 

T. What should we do to be well or healthy? Let’s complete the mind map!

                                                                                                           [Слайд 3]

 

 Ps. To be healthy we should…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

H:\мастер клас\DSCN0311.jpg

 

Повідомлення теми та завдань уроку.

 

T. Right you are. Today we are going to speak about the right food to eat. We’ll discuss why we need food and which food is good for health and which is not very good. You’ll revise the vocabulary on the topic. You’ll work in groups.

 

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ

 

Удосконалення навичок уживання лексики

 

T. By the way, children, what season is it now?

Ps. It is autumn now.

T. What do you help your parents or grandparents to gather in the garden or kitchen garden?

Ps. Fruit and vegetables.

T. Yes, you are right. We have constant groups. Now each group will get a card with the task.

  1. Find words which name vegetables.
  2. Find words which name fruit.
  3. Find food that comes from plants.

[Слайд 4]

 

H:\мастер клас\DSCN0323.jpg

 

T. Are you ready? Let’s check up your task.

 

Перевірка домашнього завдання

T. Well, children, we’ll read the text, but before reading let’s match the words with their translation. [Слайд 5]

 

1. cornflakes                                    a) важливий

2. bones                                           b) багатство

3. important                                    c) кістки

4. wealth                                          d) також (у заперечних реченнях)

5. either                                            e) кукурудзяні пластівці

 

 

T. Look through the text and complete the table. [Слайд 6]

FOOD THAT…

Makes you strong and gives energy

Helps you to grow

Makes your bones and teeth strong

Has a lot of vitamins

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Розвиток умінь мовлення

 

T. Let’s work in pairs. Take turns to ask and answer the questions.  Exercise 3 on page 60.

P1: What kind of food do you eat?

P2: I eat different kinds of food.

P1: What food makes you strong and gives you energy?

P2: Bread, sugar, meat, butter, cheese, rice make me strong and give me energy.

P1: What food helps you to grow?

P2: Meat, fish and milk help me to grow.

P1: What food makes your bones and teeth strong?

P2: Vegetables, eggs, cornflakes make my bones and teeth strong.

P1: Why must you eat vegetables and fruit?

P2: Because they have got a lot of vitamins.

P1: Why are vitamins very important for you?

P2: They are important for my eyes, skin, bones, hair and for other parts of my body.

P1: Do you eat the right food?

P2: Not always. Sometimes I eat junk food.

 

H:\мастер клас\DSCN0333.jpg

 

 

Закріплення і систематизація вивчених лексичних одиниць

 

  • T. Well, children, open your copy-books and write down today’s day and date. Now look at the letters, guess the words and write them down.

[Слайд 7]

 

weste        sweet                              psiyc              spicy

slayt          salty                               tbiert              bitter

rsuo           sour                               sdecioliu        delicious

  • T. Now, children, look at the pictures, answer the questions and complete the sentence. [Слайди 8 - 9]

 

___________ tastes____________.

H:\харчування\1302360827_835pizza.jpg                H:\харчування\cafea.jpg


T: What’s this? How does it taste?  

 

T: What’s this? How does it taste?

 


Ps.This is a pizza. The pizza tastes spicy.    Ps. This is coffee. The coffee tastes bitter.

 

H:\харчування\62601759_1281553026_10.jpg                                     H:\харчування\effb44a54561.jpg

T: What’s this? How does it taste?                 T: What’s this? How does it taste?

Ps.This is a lemon. The lemon tastes sour.    Ps. This is honey. The  honey tastes sweet.

 

H:\харчування\img_658890382.jpg                          H:\харчування\600872_nl2Eae.jpeg

 

T: What’s this? How does it taste?         T: What’s this? How does it taste?        

Ps.These are fish.The fish taste salty.  Ps. This is porridge. The porridge tastes delicious.

 

Лексико-граматична робота

  • T. Let’s remember that verbs related to senses are followed by adjectives, not adverbs. [Слайд 10]

to sound 

to feel

to hear

to smell                + adjective

to look                     

to see

to taste

  • T. Now you’ll get the cards with the sentences. Choose the correct item from the words in brackets. [Слайд 11]

1. This dish tastes __________________with sour cream. (deliciously, delicious)

2. The music sounds ______________. (wonderful, wonderfully)

3. The food in this cafe tastes ___________________.(awful, awfully)

4. The flower looks _____________. (beautiful, beautifully)

H:\мастер клас\DSCN0332.jpg

ІІІ. ЗАВЕРШАЛЬНА ЧАСТИНА УРОКУ

  • Домашнє завдання

T. Our lesson is almost over. Open your diaries and write down your home assignment: 1. Read and retell the text of ex.2 on p.60

                    2. Do the tasks on the cards [Слайд 12]

1.Circle the odd word out.

  1. Oranges, bananas, apples, beans, grapes, peaches.
  2. Coffee, milk, juice, fish, yoghurt, Cola.
  3. Slice, sweet, bitter, spicy, sour, salty.
  4. Carrots, potatoes, onions, flour, cabbages, cucumbers.
  5. Butter, bread, cheese, ice-cream, yoghurt, milk.

2. Complete the underlined words with the vowels. Write down these sentences.

  1. I don’t like a  c-k- for dessert, I prefer chocolate -c- – cr--m.
  2. Eating too much sw--ts isn’t very good for your health.
  3. My elder sister is on a diet – she never eats any p-zz-.
  • Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку [Слайд 13]

T. What did we do during our lesson?

Ps. …

T. Did you like our lesson?

Ps. …

T. What did you like best of all?

Ps. …

T. Dear pupils, your work was very good today. You worked very hard. That’s why your marks are good. ….

T. That seems to be all for today. You were smart. I’m pleased. Good-bye. [Слайд 14]

docx
Додано
17 січня 2019
Переглядів
577
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку