Конспект уроку з історії України , 7 клас . Урок вивчення нового матеріалу . Використовуються різні види роботи на, уроці . Мета уроку --формувати вміння праццювати з історичними джерелами , давати характеристику історичним діячам ..
Історія України 7 клас
Тема уроку . Київська держава ( Русь –Україна ) за Ярослава Мудрого.
Мета : ознайомити учнів зі змінами , що відбулися в Київській державі за часів правління Ярослава Мудрого ; охарактеризувати внутрішню і зовнішню політику ; розкрити значення діяльності князя в історичному процесі ; формувати навики роботи з текстом історичного джерела, складати схеми , виділяти головне , робити висновки ; виховувати повагу до історичного минулого України
Обладнання : атласи , підручник
Тип уроку : вивчення нового матеріалу
Хід уроку
Пізнавальне завдання до уроку
- Який етап свого розвитку пережила Русь – Україна в роки князювання Я. Мудрого ?
І . Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
1 . Оголошення теми уроку
2 . Вступне слово вчителя
-На уроці ми дізнаємося про утвердження Ярослава - сина Володимира - у Києві ; про внутрішню і зовнішню політику ; про його внесок в культурно- освітнє і церковне життя.
3 . Розповідь вчителя
- Утвердження Ярослава у Києві
4 . Робота з документом ( підручник , с. 52 )
-« Повість минулих літ» про похід Ярослава на Святополка і початок його князювання у Києві
5 . Складання інтелект - карти
- Внутрішня політика Я . Мудрого
6 . Розповідь вчителя з демонстрацією малюнків у підручнику ( с . 55 -56)
- Внесок князя Ярослава у культурно – освітнє і церковне життя Русі – України
7 . Робота з історичним джерелом
- Учитель ( учителька ) пропонує прослухати окремі статті « Руської правди» і зробити аналіз за поданими запитаннями :
- Які групи населення згадуються у документі ?
- Чим пояснюється дозвіл кривавої помсти за вбитого родича ?
- Чи можлива заміна кривавої помсти грошовим штрафом ?
8 . Завдання для учнів
- Порівняти «Салічну правду» франків і «Руську правду» Я . Мудрого. Що спільного і відмінного у цих документів ?
9 . Робота над поняттями
- Правові норми , митрополит , єпископ , митрополія , лавра
10 .Самостійна робота з підручником
-Ознайомитись із текстом підручника « Зовнішня політика «( с. 56 -58 )
11 . Робота в зошитах (колективно )
- Складання схеми « Зовнішня політика Я . Мудрого» ( на основі опрацьованого матеріалу підручника)
Зразок
Напрями політики
Північно - західний Південний «Шлюбна дипломатія»
ІІ . Закріплення вивченого матеріалу
1 . Запитання і завдання ( с . 58 )
2 . Евристична бесіда
- Що дає «Руська правда» як історичне джерело для розуміння життя Русі - України ?
- Як ви вважаєте , чи можна порівняти значення таких подій , як прийняття християнства і запровадження « Руської правди» для Русі – України ?
ІІІ. Домашнє завдання
Вивчити п . 7, виконати завдання 15 ( с. 58 )
ІV. Підсумок уроку
1 . Творче завдання
-Уявіть себе сценаристом фільму про Я . Мудрого . Яку назву фільму ви б дали ? Якщо фільм багатосерійний , придумайте назви серій .