Білоцерківська гімназія – початкова школа №15
Урок зарубіжної літератури 5 клас. Кушніренко С.М.
Тема: Льюїс Керролл. «Аліса в Країні Див». Творча історія книги, зв’язок із життям Англії «вікторіанської» доби.
Мета: познайомити із життям та творчістю Льюїса Керролла, історією написання повісті-казки «Аліса в Країні Див», перекладами твору, розвивати усне та писемне мовлення учнів, зацікавити творчістю відомого англійського письменника.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник для Відмінно класу за редакцією О.М.Ніколенко, Т.М.Конєвої, О.В.Орлової, відеоматеріали до уроку.
Хід уроку
І. Організація класу. Привітання та перевірка готовності до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вправа «Мозковий штурм»
ІІІ. Мотивація.
Слово вчителя.
Англійці кажуть: «Якщо ви не знаєте Алісу й Чеширського Кота, Капелюшника й Шаленого Зайця, ви нічого не знаєте про Англію». Це герої відомої книжки Льюїса Керролла «Аліса в Країні Див», що є перлиною дитячої англійської літератури. На казках Керролла виросло не одне покоління. Чому ж цей автор такий привабливий для читачів? Що це була за людина? Ці питання ми й з’ясуємо на уроці.
ІV. Оголошення теми та очікуваних результатів, запис у зошити.
V. Надання необхідної інформації. Сприймання та засвоєння нового матеріалу.
Ми помандруємо до чудової країни – Країни Див, до якої потрапила дівчинка Аліса. Цю історію розповів майже 150 років тому англійський письменник, математик, філософ, логік, священик, фотограф Льюїс Керолл. Переглянувши запропоноване відео, ви дізнаєтеся, ким був Льюїс Керрол, цікаву інформацію про нього та історію написання казки «Аліса в Країні Див».
У повісті-казці «Аліса в Країні Див» є чимало прикладів літературної гри, коли деякі слова вимовляються однаково, але пишуться по-різному й мають ноднакові значення, що призводить до непорозумінь (каламбур). Також, щоб відтворити традиції англійського фольклору, автор у створенні деяких казкових персонажів використовує приказки. Наприклад, образ Чеширського Кота пов’язаний із англійською приказкою «Посміхається, як Чеширський Кіт». Образ Капелюшника походить від англійської приказки «Божевільний, як капелюшник». Вірогідно, ця приказка пов’язана з тим, що капелюшники з давніх-давен використовували ртуть та інші небезпечні розчини для своїх фетрових виробів, а тому й самі від отруєння ртуттю часто хворіли на розлади свідомості. Образ Шаленого Зайця з’явився теж не випадково, за його основу взято приказку «Казиться, мов березневий заєць». Всі ці особливості художньої мови твору важко було перекласти.
У 1960 році був надрукований перший український переклад «Аліси в Країні Див», який виконала Галина Бушинова, потім – Петро Таращук, Леонід Горлач і Микола Лукаш, Валентин Корнієнко.
Слово вчителя. Льюїсу Керроллу випало жити в Англії у добу, яка за іменем королеви Вікторії отримала назву «вікторіанської». Королева Вікторія правила найдовше за всіх англійських королів – 64 роки.
За тих часів вважалося добрим смаком стримувати себе в усьому – вчинках, почуттях, емоціях. Дітей змалку привчали до вишуканих манер, чемності, усталених правил поведінки. Вони мусили ходити повільно й поважно, говорити правильною й гарною мовою, гратися в тихі і малорухливі ігри, не дошкуляти дорослим і займатися лише корисними справами. Але й тоді, як і тепер, дітям хотілося бігати, стрибати, мріяти, бути вільними, нікого не боятися.
Уперше в історії літературної казки Л.Керролл зробив реальну дівчинку.
Закріплення навчального матеріалу .
Вправа «Обмін враженнями»: чи зацікавила вас книга про Алісу та її автор? Що ви очікуєте від подальшого знайомства з твором?
Вправа «Словесне малювання»: змалюйте словесну картину прогулянки Л.Керролла із сестрами Ліддел. Темзою, обстановку, яка розбудила творчу уяву письменника.
Вправа «Рольова гра»: уявіть себе Алісою, яка презентує, зацікавлює читачів книжкою про себе та свої пригоди.
Вправа «Чарівна скринька»: в скриньці знаходяться речі з казки (ключик, віяло, кишеньковий годинник, пляшечка з написом «Випий мене»). Яку роль ці предмети відіграють у казці? (Випереджувальне завдання – прочитати перший розділ казки).
Бесіда з елементами стислого переказу.
VІ. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія. Оцінювання.
Вправа «Мікрофон»:
VIІ. Домашнє завдання.
Підготувати розповідь про письменника, прочитати ІІ, ІІІ розділи казки. За бажанням – намалювати ілюстрації до казки.
1