Тема: Латинська Америка. Протиборство демократичних сил і диктаторських режимів.
Мета: сформувати в учнів уявлення про країни Латинської Америки; створити умови для розуміння причин революційного та національного визвольного руху в Латинської Америці; проаналізувати особливості економічних й політичних процесів у регіоні; описати ліберальні реформизм; розглянути діяльність видатних історичних діячів розвивати вміння працювати з історичною картою, локалізувати історичні об’єкти на карті, працювати з історичним документом та аналізувати його; виховувати інтерес до історичного минулого.
Обладнання: Гісем О. В. Всесвітня історія (рівень стандарту) : підруч. Для 10 кл. закл. загал. серед. освіти / О.В Гісем, О.О. Мартинюк. Харків : Вид-во «Ранок», 2018. – 176 с., іл. історична карта, атлас, контурна карта для 8 класу; слайд презентація до теми.
Очікувані результати: після уроку учні зможуть:
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття: тенентисти, ліберальний реформізм.
Основні дати та події:
1910 – 1917 рр. революція в Мексиці
1922 р. – заколот у Ріо-де-Жанейро
1926 р. повстання в Нікарагуа
1927 – 1931 рр. – особиста диктатура К. Ібаньєса
1933 – 1934 – революція в Кубі.
Структура уроку:
І. Організаційнийетап.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізаціяопорнихзнань,умінь та навичок.
ІV. Мотиваціянавчальноїдіяльності.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Вплив Першої світової війни на країни
2. Особливості економічних процесів у регіоні.
3. Особливості політичних процесів.
4. Протиборство демократичних сил та диктаторських режимів.
VI. Узагальнення та систематизація знань
VII. Підведення підсумку уроку.
VIII. Визначення домашнього завдання.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
Привітання з учнями, повідомлення теми, мети уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Фронтальне опитування
* Згадайте:
Учитель. Яка територія Османської держави встановлювалася за Сервським мирним договором ( слайд 1)
Орієнтовна відповідь учнів: Туречинна втрачала всі володіння на Близькому Сході. До Греції відходила частина європейських володінь і місто Ізмір у Малій Азії, на східних кордонах туречинни була створена Вірменська республіка
Учитель. Перелічіть реформи 1920 – 1930 в Ірані
Орієнтовна відповідь учнів: Запровадження світських шкіл, невелика кількість жіночіх шкіл, обовязкове знаття чадри, запровадження форму одягу, пишні феодальні титули замінені призвіщами.
Учитель * Назвіть дати:
У якому році була проголошена турецька республіка?
Орієнтовна відповідь учнів: 1922
Учитель. Продовжіть думку:
У 1920 - 1921 рр. тривала війна між ……
Орієнтовна відповідь учнів: між Туреччиною та Грецією
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
Учитель. А зараз пропоную до вашої уваги вправу картографи я буду вказувати координат довготу і ширину 20° пв. шр. 60° зх дв. 40° пв.ш. 64° зх. д. 23°пш. 52 зх.д. 18° пв.ш 75 зх. д., 30 пв.ш 73 зх.д, 20 пв.ш 100 зх. д, ( слайд 1)
Орієнтовна відповідь учнів: Болівія, Аргентина, Бразилія, Перу, Чилі, Мексика.
Учитель. вмієте працювати Яку назву отримали переховані держави?
Орієнтовна відповідь учнів: Латинська Америка
IV. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель. Що ви знає те про латинсько-американські держави та учать у І Світовій війни,
Орієнтовна відповідь учнів: Латинська Америка
Перша світова війна безпосередньо не зачепила країн Латинської Америки, проте мала для їхнього розвитку суттєві наслідки. Зростання споживання сільськогосподарської продукції і сировини у воюючих державах призвело до зростання цін на дану продукцію. Це збільшило прибутки латиноамериканських країн, що були використані для розвитку промисловості.
V. Вивчення нового матеріалу.
Вплив Першої світової війни на країни
Вплив Першої світової війни на країни регіону не був однозначним і на різних її етапах він був то негативним, то, навпаки, війна у далекій Європі йшла на користь народам Латинської Америки. По-різному війна позначилася й на становищі окремих держав. Насамперед, вона підірвала традиційну торгівлю регіону з Європою. Спеціалізація більшості країн на виробництві якоїсь однієї продукції призвела до скорочення експорту і складних соціальних проблем. Таке становище зберігалося до 1916 р., коли ці країни переорієнтувалися на США. ( слайд 3)
Західна Європа, і Сполучені Штати потребували сировини і продовольства, оскільки розпад європейського ринку спричинив кризу в усьому індустріальному світі. Отож скорочення європейського імпорту сприяло розбудові національних економік
За рівнем економічного розвитку після Першої світової війни передували Аргентина, Уругвай, Бразилія, Куба, Венесуела, Чилі, Перу, Болівія, Мексика.
Війна також змінила й психологію населення. Ще на початку війни в Європі симпатії більшості латиноамериканців належали Німеччині, особливо у Бразилії, Аргентині та Чилі з їхніми численними німецькими поселеннями. Але підводна війна Німеччини, яка порушила торгівлю Латинської Америки з Європою, призвела до втрати німцями значної частини своїх прихильників. У 1918 р. у війну вступили Таїті, Гватемала, Гондурас, Коста-Ріка, Нікарагуа. Дипломатичні відносини з Німеччиною розірвали Перу, Болівія, Еквадор, Уругвай, Домініканська Республіка. Решта країн залишилася нейтральними до кінця війни.
Щодо участі латиноамериканських країн у війні, то вона не виходила за межі постачання продовольства й сировини та участі в патрулюванні у водах Південної Атлантики й морських операціях Британії.
Учитель. Назвіть Розвинутійші країни Латинської Америки
Орієнтовна відповідь учнів: Аргентина, Уругвай, Бразилія, Куба, Венесуела, Чилі, Перу, Болівія, Мексика.
Учитель. Вкажіть держави учасниць Першої світової війни.?
Орієнтовна відповідь учнів: Гватемала, Гондурас, Коста-Ріка, Нікарагуа. Дипломатичні відносини з Німеччиною розірвали Перу, Болівія, Еквадор, Уругвай, Домініканська Республіка.
Особливості економічних процесів Латино-американському регіоні.
XX ст. внесло суттєві зміни у господарське життя Латинської Америки, головною ознакою якого стала економічна експансія індустріальних держав. Проникнення іноземного капіталу супроводжувалося нав'язуванням нерівноправних договорів, спонуканням урядів до укладання військово-політичних угод і навіть збройними інтервенціями, як це неодноразово чинили США щодо Мексики.
З одного боку, спостерігалося встановлення контролю з боку США та Західної Європи, насамперед Великої Британії, над господарським життям латиноамериканських країн, а з іншого - не маючи власних вільних коштів для модернізації промисловості, уряди держав регіону самі були заінтересовані в іноземних інвестиціях. ( слайд 4)
Розвивалися приватна ініціатива підприємств комунального господарства, сфери обслуговування та туризму, розширювався приватний сектор, з'являлися нові робочі місця. Окрім того, іноземні інвестиції стимулювали формування національних підприємницьких кіл у країні, у які ці інвестиції спрямовувалися, а це з часом привело до протидії національних підприємницьких еліт економічній експансії Заходу. Із завершенням війни кон'юнктура ринку для країн регіону значно погіршилася: скоротився попит на чилійську мідь і селітру, мексиканську нафту, аргентинське м'ясо, бразильську каву тощо. Це призвело до закриття великої кількості підприємств, зростання й без того значної армії безробітних, погіршення матеріального рівня життя більшості населення.
Учитель. Вкажіть проникнення іноземного капіталу до Латино Американських країн?
Орієнтовна відповідь учнів: Оскільки після війни відбулося скорочення торговому обміну держави не маючи власних вільних коштів для модернізації промисловості, уряди держав регіону самі були заінтересовані в іноземних інвестиціях.
Аграрний сектор, який міг пом'якшити тягар безробіття серед сільського населення, за умов зосередження землі в руках латифундистів був неспроможний дати притулок і роботу тисячам безробітних. Другою, але не менш важливою, проблемою країн регіону було заселля іноземних, насамперед північноамериканських монополій. Зокрема, США взяли під свій контроль нафтодобувні промисли Венесуели, гірничодобувну й обробну промисловості Аргентини, Бразилії, Мексики, Перу та інших країн.
Тяжким випробуванням для Латинської Америки стала економічна криза 1929-1933 рр., що скоротила попит на сировину - головну статтю регіонального експорту. Це тяжко позначилося на всіх секторах господарства: згорталося виробництво, банкрутували банки, тисячі працівників залишилися без засобів до існування.
Учитель. Які держави стали монополістами у держав Латинської Америки?
Орієнтовна відповідь учнів: Велико Британія та США
Особливості політичних процесів.
Історію країн Латинської Америки, незважаючи на їх певну регіональну відокремленість, слід розглядати як невід'ємну частину історії західного світу. Пов'язуючою ланкою такого єднання є католицизм та перенесена з Європи «габсбурзька модель» державного устрою. Для неї були притаманні: у політичному плані - деспотизм влади, що доходив до абсолютизму; в економічному - орієнтація на практичну вигоду; у суспільному - жорстка ієрархія різних верств населення. Усе це, помножене на традиційний у латиноамериканських народів авторитаризм управління, призвело до того, що навіть на початку XX ст. ідеї демократії та лібералізму не пустили глибоких коренів у свідомості більшості людей. ( слайд 6)
Саме тому поширеним явищем були військові перевороти й громадянські війни. Вони стали можливими через те, що «цезаристські» та «імперські» традиції зосередження виконавчої влади в руках великих землевласників-латифундистів і військових спричинили слабкість законодавчої та судової гілок влади. У цьому полягає принципова відмінність країн Латинської Америки від Північної Америки. Якщо у першій визнання армії як запоруки політичного порядку й стабільності було природним явищем, то у США такий постулат не сприймався. Не мав він живильного середовища й у більшості країн Західної Європи. Партії не відігравали значної ролі у політичному житті країн, перебуваючи у затінку боротьби за владу, що точилася між елітними групами. Ці обставини, доповнені традиційним впливом католицької церкви, що пронизував усі пори державних структур, витворили в регіоні частково успадковану від середньовічної Іспанії, незвичну й неповторну державну модель, яку умовно можна визначити як «латиноамериканізм». Лише на межі 20-30-х рр. XX ст. у Латинській Америці почалася «демократична революція». Старі олігархічні клани витіснялися новими силами, які опиралися на промислове виробництво, банківську справу, комерцію, зовнішні зв'язки. Впливові в цих країнах військові вже перестали бути автоматично захисниками інтересів олігархів.
Назвіть причини укорінення диспотизму
Учитель. Вкажіть причини вкорінення диспотизму в латиноамериканських країн
Орієнтовна відповідь учнів: Оскількі влада знаходилася великих землевласників-латифундистів і військових спричинили слабкість законодавчої та судової гілок влади.
Проте латиноамериканський лібералізм не зміг привести до докорінних суспільних змін. Основна маса населення як і раніше не брала участі в політичному житті; ліберальна політична традиція перепліталася з консервативною, що обумовлювало відсутність серйозних соціальних конфліктів. За приклад тут може правити революція 1910-1917 рр. у Мексиці, завершальним акордом якої стало проголошення Установчими зборами країни в лютому 1917 р. конституції, яка зі змінами і доповненнями діє в країні й нині. Право придбання землі чи отримання концесій визнавалося лише за громадянами Мексики та натуралізованими особами; водночас право землеволодіння іноземців суттєво обмежувалося. У зоні ж завширшки 100 км уздовж суходольних кордонів країни і 150 км уздовж узбережжя вони взагалі не мали права на землю й води. Визнаючи недоторканність приватної власності, конституція передбачала прийняття законів з метою розподілу земель понад максимальну норму і розвитку дрібного землеволодіння. Експропріація у будь-якій формі не планувалася.
Встановлювалася максимальна тривалість робочого дня у 8 год (для підлітків до 16 років - 6 год). За рівну працю гарантувалася рівна платня, а за надурочні роботи - подвійна оплата. Заборонялося використання праці жінок, а також дітей до 16-річного віку на шкідливих і небезпечних виробництвах, у нічний час і на надурочних роботах. Вагітні жінки за три місяці до пологів мали право на звільнення від тяжкої фізичної праці, а після народження дитини - на місячну відпустку зі стовідсотковою оплатою. Конституція також визнавала право робітників на страйки і на створення профспілок.
Конституція Мексики 1917 р. була найдемократичнішою у тогочасному світі та правила за зразок для усіх латиноамериканських країн.
У 30-х рр., коли США й Західна Європа вступили у смугу «Великої депресії», до Латинської Америки звідти проникали ідеї державного регулювання економікою.
Учитель. У чому полягав демократизм Мексиканської конституції 1917 року ?
Орієнтовна відповідь учнів: тривалість робочого дня у 8 год (для підлітків до 16 років - 6 год). За рівну працю гарантувалася рівна платня, а за надурочні роботи - подвійна оплата. Заборонялося використання праці жінок, а також дітей до 16-річного віку на шкідливих і небезпечних виробництвах, у нічний час і на надурочних роботах. Вагітні жінки за три місяці до пологів мали право на звільнення від тяжкої фізичної праці, а після народження дитини - на місячну відпустку зі стовідсотковою оплатою. Конституція також визнавала право робітників на страйки і на створення профспілок.
Протиборство демократичних сил та диктаторських режимів.
Економічні негаразди стали ідеальним живильним середовищем для активізації фашистських та крайніх лівих екстремістів - доведене до відчаю населення прагло «порядку» за будь-яку ціну. Саме на цій хвилі в Аргентині в 1930 р. внаслідок військового перевороту було повалено ліберальний уряд Іполіто Іригойєна. Після повернення до влади консервативних політиків у країні були створені Національно-соціалістичний трудовий фронт, Національна фашистська партія, Громадянський легіон та інші праві організації. У Бразилії процес пішов у зворотному напрямі - світова економічна криза підірвала позиції «кавових» олігархів, у результаті чого в 1930 р. тут перемогла демократична революція й до влади прийшли ліберальні партії. Активні спроби утворити народний фронт здійснювалися й на Кубі завдяки діяльності відомого кубинського публіциста й письменника Хуана Маринельйо. Прагнучи привернути увагу громадськості до зовнішніх проблем, ряд латиноамериканських урядів вдавалися до силових методів розв'язання спірних територіальних проблем. У 1932-1934 рр. тривала війна між Колумбією та Перу за Латисію, а впродовж 1932-1935 рр. за багату нафтою область Гран-Чако з'ясовували відносини Болівія та Парагвай. ( слайд 7)
У цілому на кінець 30-х рр. країни Латинської Америки підійшли з тягарем багатьох нерозв'язаних внутрішніх та зовнішньополітичних проблем. Проте хоча за рівнем економічного розвитку та станом конституційного забезпечення прав людини вони значно поступалися США та Західній Європі, загальний прогрес народів Латинської Америки був помітним.
Документи, матеріали
Шестирічний план у Мексиці, грудень 1933 р.
(Витяг)
Шестирічний план стає яскравим виразом нашого економічного націоналізму ,який, будучи політикою самооборони, має завоювати для нас тверде міжнародне становище на міцній ідеологічній, моральній та гуманній основі, зі збереженням економічної незалежності.
Особливо повинні бути вирізнені ті аспекти плану, які спрямовані на встановлення соціальної справедливості та будівництво нової економіки в царині сільського господарства, на захист прав нових землевласників і на створення нової системи організованого сільського господарства. Ці рішення мають певну мету — започаткувати процес переселення людей з міста до села.
З метою захисту наших майбутніх поколінь від сум’яття, що його вносять у свідомість дітей у початкових школах священики та їхні агенти, шестирічний план остаточно визначає ту орієнтацію, якої слід дотримуватися в системі початкової освіти, а також сукупність заходів для здійснення цього завдання.
Не менш важливі положення, що визначають дію уряду у сфері праці протягом того шестиріччя, яке охоплює план.
Вони будуть рішуче спрямовані на захист і розвиток профспілкової організації найманих робітників…
Національна економіка
І. Буде здійснено націоналізацію надр.
ІІ. Буде встановлено зони розвіданих запасів корисних копалин; це нововведення гарантує потреби країни в майбутньому.
ІІІ. Держава організує розвідку надр…
ІV. Не буде допускатися скуповування земель; будуть розширені зони державних нафтоносних земель для того, щоб завжди мати в резерві певну кількість нафтових ділянок, які можуть забезпечити потребу нашої країни в майбутньому.
Крім того, необхідно, щоби торговельна і виробнича діяльність, яка… виснажує наші природні ресурси, регулювалася державою таким чином, щоб у процесі свого розвитку наша країна отримувала якомога більше від її експлуатації багатств…Внаслідок цього:
1. Буде заборонено іноземним підприємствам скуповувати поклади корисних копалин.
2. Буде полегшено діяльність мексиканських гірничих підприємств і надано відповідну підтримку кооперативам гірників.
3. Буде й надалі обмежуватись експорт збагаченої руди як через установлення мита, так і заохоченням розвитку металургійної промисловості.
Запитання до документа
1. Про що свідчило прийняття шестирічного плану в Мексиці?
2. Які основні положення було покладено в основу плану?
3. Яким галузям виробництва віддавалася перевага в розвитку і чому?
VI. Узагальнення та систематизація знань.
Запитання і завдання
1. З’ясуйте особливості розвитку країн Латинської Америки у 20-30-х рр. ХХ ст.
2. Якими були наслідки Першої світової війни для країн цього регіону?
3. Які реформи було проведено у 30-ті рр. у Мексиці, Бразилії та Аргентині?
4. У чому полягає сутність реформ, проведених у країнах Латинської Америки в той період?
5. Назвіть причини економічної відсталості країн Латинської Америки.
6. Як складалися відносини між США і країнами Латинської Америки? Чому США скоригували свою політику щодо країн регіону у 30-ті рр.? ( слайд 8)
VII. Підведення підсумку уроку.
В період першої Світової війни Латино- Американські держави спричинило переломний момент відбулося зруйнування торгового європейського ринку і відбувається переорієнтація країн на США. Крім того зменшення імпорту призвело до розвитку національного виробництва. Проте після світової війни відбувається військова інтервенція США, що спонукала проникнення іноземного капіталу. Економічна криза 1929 – 1933 вплинула і на розвиток країн Латинської Америки скоротився попит на чилійську мідь і селітру, мексиканську нафту, аргентинське м'ясо, бразильську каву тощо. Це призвело до закриття великої кількості підприємств, зростання й без того значної армії безробітних, погіршення матеріального рівня життя більшості населення. Крім того вирішальну роль відігравала політична диктарська структура яка трималася на заможних землевласників-латифундистів і військових спричинили слабкість законодавчої та судової гілок влади. Про те світова економічна криза підірвала позиції «кавових» олігархів, у результаті чого в 1930 р. тут перемогла демократична революція й до влади прийшли ліберальні партії.
VIIІ. Домашнє завдання. Опрацювати § 25 ст 113 зробити повідомлення про Хуана Маринельйо