Урок на тему: "Leisure time"

Про матеріал
Мета: • повторити і практикувати вивчений лексичний матеріал, пов'язаний з темою «Вільний час»; • перевірити навички читання учнів; • практикувати інтенсивне слухання для специфічної інформації; • практикувати написання електронної пошти; • розвивати мовні навички учнів через інтерактивні методи навчання (робота в парі, «Мікрофон», «Мозковий штурм»). • виховувати повагу до свого друга.
Перегляд файлу

Тема: Вільний час

    Мета:

  • повторити і практикувати вивчений лексичний матеріал, пов'язаний з темою «Вільний час»;
  • перевірити навички читання учнів;
  • практикувати інтенсивне слухання для специфічної інформації;
  • практикувати написання електронної пошти;
  • розвивати мовні навички учнів через інтерактивні методи навчання (робота в парі, «Мікрофон», «Мозковий штурм»).
  • виховувати повагу до свого друга.

Тип уроку: розвиток умінь говоріння, усного мовлення, читання та письма.

Методи: бесіда, демонстрація, пояснення, інтерактивні методи навчання «Мікрофон», «Мозковий штурм», робота в парі.

Обладнання: картки для читання, писання електронної пошти, картинки вечірок і надписи до них, слова про друга.

Література:

  1. Методичний посібник. Англійська мова, 5 клас,О. С. Казачінер «Основа» 2014.
  2. Підручник з англійської мови. 5 клас,  О. Карп´юк, Київ «Навчальна книга» 2013.

Хід уроку

I. Організація класу

1. Greeting

Teacher

     I wake up in the morning

     Ready for the day –

      Hello, hello! Good morning!

      What a lovely day!

Pupils

Good morning, good morning,

Good morning to you!

Good morning, good morning,

I’m glad to see you!

 Teacher

                 How are you?

Pupil 1.    I`m happy.

Pupil 2.    I`m sad.

Pupil 3.    I`m fine.                

Pupil 4.    I`m good.

Pupil 5.    I`m OK.

Teacher

     Today, the topic of our lesson is” Time for leisure”.

      We’ll be listening, reading, speaking and writing about friends and hobbies.

2. Phonetic charging


  • reading
  • gardening
  • drawing
  • painting
  • going
  • travelling
  • cooking
  • playing
  • collecting
  • birthday
  • outdoor
  • pyjamas
  • fancy dress
  • imaginative
  • bully

3. Warming-up.

 Method «Microphone»

Answer my questions:

  1. Do you have a friend?
  2. Do you watch films or cartoons on TV?
  3. Do you listen to music in your free time?
  4. Do you play any musical instruments?
  5. Do you go to music school?
  6. Do you read books?
  7. Can you draw?
  8. Can you dance?
  9. Can you ride a bike?
  10. Can you play computer games?
  11. What is your hobby?
  12. What is your friend`s hobby?
  13. What do you collect?
  14. Do you like parties?

II. Основна частина

1. Vocabulary Practice

Method «Brainstorm»

And now, we’ll make out of these petals with words flower.

 

 

                            

 

                                                                                    

     

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

2. Find accordance

Teacher

         Who doesn`t like parties?

          Do you like to visit parties?

Pupil 1.  Yes, I do.

Teacher

           What parties do you like?

Pupil 2.  I like birthday parties.

Teacher

    You must find accordance.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     3. Reading

Teacher

        Listen and read about an English girl called Emily.

Emily and Her Friend.

Hi, I am Emily. I`m ten and a half.

 I`ve got curly brown hair and brown eyes. I`m not very tall.

I am good at Music and Gymnastics. I`m bad at Maths because I don`t like doing sums.

 I like listening to music and playing the piano.

My best friend is Lolly.

She`s got long fair hair. Lolly is polite and helpful.

 She`s good at Maths and History. She is a computer wizard.

Lolly has two interesting hobbies - reading books and writing poems.

 She is my true friend and I can trust her all my secrets.

Teacher

       Read the sentences bellow and tick if the statements are true or false (T/F).

  • Emily is ten and a half (T).
  • She is tall (F).
  • Emily is good at Maths (F).
  • She likes music and gymnastics (T).
  • Her best friend is Lolly (T).
  • Lolly is boring (F).
  • Emily is a computer wizard (F).
  • Lolly is a true friend (T).

Teacher

          Now, let`s check your answers.

4. Relaxation

Teacher

         Listen to the rap song, sing and dance.

             LUKA`S RAP

      Tock, tock, tock, troo, loo, loo,

      I`m Luka.

      Who are you?

      I`ve got a lot of friends,

      And they all are cool.

      Every day we go

      Together to school.

      Tock, tock, tock, troo, loo, loo,

      I am lazy,

      What about you?

5. Writing

Teacher

       The English children asked you to write down them an e-mail about your friends and your hobbies.

       So, you`ve got the form of e-mails on your sheets but some words are missing.

       Take your pens and complete them with necessary information about yourselves and your  friends.

 

  •  

Message    Edit    Search    Utilities    Spell    Checker     Privacy    View      Options

From

 

To

 

Subject

My friend and our hobbies

 

Hello ………..,

My name is ……………….

I am……….

I am good at ……………  My hobby is …………………………..

My best friend is……………….

My friends hobby is………………………………

Teacher

        Let`s read and listen to your e-mails.

Pupil 1.   Hello Nastia,

                 My name is …

Pupil 2.    Hello Sasha,

                  My name is …

Pupil 3.   Hello Kate,

                 My name is …

6. Project work

Teacher

   At home you had made posters about your hobby.

    Go to the blackboard, show us your project work and tell your classmate about your hobby.   

      To fill a table:

Name

knitting

listening to music

playing computer games

singing

collecting cool girls

drawing

taking photos

learning foreign languages

playing football

Kolia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Illia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Max M.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Max P.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Davyd

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nastia N.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Albina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daryna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cristina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nastia S.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Angelina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taira

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Заключна частина

  1. Homework:

Teacher

        Read the story about Winnie-the-Pooh (ex.1p.86) and do exercises 2 and 3 on page 87.

  1. Summarizing: 

 Teacher

        Today we have learned a lot about your friends and hobbies.

          I hope you had a good practice in reading, listening, writing and speaking

          about your friends and hobbies.

          You were very active at the lesson.

 

docx
Додав(-ла)
Швед Виктория
Додано
25 листопада 2021
Переглядів
534
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку