Урок на тему :"Літосфера"

Про матеріал
Матеріал для проведення уроку з теми "Літосфера" - повторення, узагальнення та систематизація знання з вивченої теми; перевірка рівня засвоєння навчального матеріалу.
Перегляд файлу

Тема уроку: Літосфера 

Мета: формування предметних компетентностей: дати уявлення про географічну оболонку й усі оболонки Землі як про єдине ціле та їхній взаємозвязок; сформувати загальне поняття про внутрішню будову Землі й літосфери, поняття «земна кора»; формувати систему знань про внутрішню будову Землі та літосферні плити

Ключові компетентності

Уміння вчитися:

  •                   учень організовує своє робоче місце
  •                   доводить роботу до кінця
  •                   орієнтується в часі й доцільно його використовує
  •                   планує свої дії

Загальнокультурна:

  •                   уміє будувати стосунки на толерантній основі
  •                   оволодіває нормами мовленнєвого етикету
  •                   зв’язко висловлюється в контексті уроку

Громадянська:

  •                   усвідомлює свою приналежність до різних елементів природного середовища
  •                   здатний екологічно мислити, бережно ставиться до природи

Здоров’язбережувальні:

  •                   розуміє взаємозв’язок організму людини з природним оточенням

Соціальна:

  •                   продуктивно співпрацює з однокласниками в групі
  •                   проявляє повагу до думок інших та ініціативу

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань

Обладнання: роздавально-дидактичні картки з теми, яйце, яблуко, апельсин, атласи, глобус «Будова Землі»,  підручник,  схеми, таблиця «Внутрішня будова Землі», проектор, презентація уроку з даної теми.

Основні поняття: літосфера, земна кора, мантія, астеносфера, ядро.

Наскрізні змістові лінії:

  •                 здоров’я і безпека;
  •                 громадянська відповідальність;
  •                 підприємливість і фінансова грамотність.

 

Епіграф до уроку

Хребтами горбились породи,

Ламався панцир кам’яний,

Мільйони літ сама природа

Ліпила вигляд свій земний.

 

Хід уроку.

 I.    Організаційний    момент.

Доброго дня! Подивіться  один на одного, посміхніться  і  подумки побажайте успіхів один одному на уроці..

Визначення готовності дітей до уроку та поставити завдання перед учнями щодо роботи на уроці:

  •                   Активно працювати
  •                   Уважно слухати
  •                   Сумлінно виконувати завдання
  •                   Чути один одного

Покажіть свій настрій за допомогою «Валіз настрою»

C:\Users\521F~1\AppData\Local\Temp\Rar$DIa0.893\стриманий, або коли дитина не може визначити.jpgC:\Users\521F~1\AppData\Local\Temp\Rar$DIa0.086\сумний.jpgC:\Users\521F~1\AppData\Local\Temp\Rar$DIa0.957\гарний, веселий.jpg         

II.    Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

Що ж означає термін «Літосфера»? Щоб з’ясувати це питання, звернемося до кодограми.

Пропоную  розв’язати  приклади та підставити відповідну літеру з кодограми.  А щоб прискорити виконання завдання, кожен ряд відгадує певну частину визначення.

 

 13

  32

50

 8

 5

 39

54

 33

45

21

88

 75

100

 7

  л

  с

  м

  к

  і

  е

  б

  о

  р

я

  а

  т

  н

  ф

 

                I  ряд

                 II  ряд

                III  ряд

1) 15 – 2 =

1) 32 :  4 =

 1) 11× 3 =

2) 25 : 5 =

2) 44 + 44 =

 2) 18 × 3 =

3) 100 - 25 =

3) 25 × 2 =

 3) 66 - 33 =

4) 99 : 3 =

4) 2 + 19 =

 4) 6 + 7 =

5) 16 × 2 =

5) 25× 4 =

 5) 17 + 16 =

6) 21: 3  =

6) 32 + 56 =

 6) 50 + 50 =

7) 18 + 21 =

 

 7) 16 -  8 =

8) 19 + 26 =

 

 8) 11 × 8 =

9) 44 × 2  =

 

 

Літосфера    кам яна    оболонка

Отримують літери.

Так, сьогодні на уроці ми з вами закінчуємо вивчати дуже цікаву тему «Літосферу». І зараз ми здійснюємо захоплюючу подорож просторами Землі.

Прийом «Асоціація»

У мене на столі знаходяться: яйце, яблуко, апельсин.

З яким із перерахованих на столі продуктів ви асоціюєте внутрішню будову Землі? Наведіть три-чотири докази.

Складіть визначення поняття за запропонованими словами:

оболонка, мантії, літосфера, і, Землі, тверда, верхню, це, що охоплює, кору, частину, земну.

ІІІ. Узагальнення і систематизація знань

« Відкрий слово»

Л   ----- давній материк  ( Лавразія )

І    ----- низовина, утворена наносами річок  ( Індо – Ганська )

Т   ----- відвали пустої породи біля шахт  ( терикони )

О  ------ один із типів земної кори ( океанічна )

С ------- рухома ділянка земної кори ( сейсмічний пояс )

Ф  ------ вулкан на Японських островах  ( Фудзіяма )

Е  ------- місце над гіпоцентром на земній поверхні, де сила землетрусу найбільша  ( епіцентр )

Р  ------ лінійно витягнуті тектонічні структури  ( рифти )

А ------- розріджена й пластична верхня частина мантії  ( астеносфера )

 

Прийом ,,Географічний крос,,

1. Верхній в’язкий шар мантії……… астеносфера

2. Є два типи земної кори………..  материкова та океанічна

3. Океанічна земна кора містить такі шари……….. осадовий та базальтовий

4. Верхній шар мантії та земна кора утворюють…………літосферу

5. Материкова земна кора містить такі шари………осадовий,гранітовий, базальтовий

6. Який шар Землі має температуру 5000◦С……… ядро

7. Наука яка вивчає будову та розвиток Землі……..геологія

8. Центральна частина земної кулі…………ядро

9. Наймасивніша частина Землі…………..мантія

 

Прийом «Слова - перевертні»:

РАТОЛІСФЕ – ЛІТОСФЕРА;

ОДРЯ – ЯДРО;

ЯНАМТІ – МАНТІЯ;

ФЕЙДР – ДРЕЙФ.

 

Робота в групах

Роздаємо кольорові картки для формування груп

Група 1

Прийом «Географічний практикум»

Підпишіть на схемі «Внутрішня будова Землі» оболонки, з яких складається земна куля. 

Файл:Jordens inre med siffror.jpg

  1.               Зовнішнє ядро
  2.               Внутрішнє ядро
  3.               Мантія
  4.               Астеносфера
  5.               Материкова земна кора
  6.               Океанічна земна кора

 

 

 

 

 (Діти підписують на схемі оболонки з яких складається земна куля, потім обмінюються схемами і перевіряють).

Група 2

Знайдіть відповідність між поняттям і визначенням

  1. Гідросфера

А. Центральна частина Землі

  1. Земна кора

Б.Внутрішня частина землі

  1. Мантія

В. Повітряна оболонка землі

  1. Ядро

Г. Частково розплавлена частина мантії

  1. Атмосфера

Д.Водна оболонка Землі

 

Є. Верхня тверда частина Землі

Відповідь: 1  - Д ; 2 – Є; 3 – Б ; 4 – А ; 5 – В.

 

Група 3

Прийом «Мозкова атака»

Назвіть із вказаних гірських порід магматичні, осадові, метаморфічні. Розподіліть їх по відповідних колонках: вугілля, гнейс, графіт, граніт, базальт, пемза, кам’яна сіль, торф, мармур, нафта, крейда.

Магматичні                   Осадові               Метаморфічні

Граніт                              вугілля                  гнейс

Базальт                            торф                      мармур

Пемза                               нафта                    графіт

                            кам’яна сіль

                            крейда   

Група 4

Прийом «Розподіли об’єкти»

З переліку географічної номенклатури вибрати форми рельєфу і заповнити таблицю відповідними цифрами: 1)Гімалаї, 2)Кракатау,  3)Декан, 4)Анди, 5)Аравійське, 6)Памір,  7)Амазонська, 8)Ключевська Сопка,  9)Індо – Гангська, 10)Урал, 11)Придніпровська, 12)Везувій, 13)Карпати, 14)Гекла,  15)Середньосибірське, 16)Кордильєри, 17)Середньоросійська, 18)Причорноморська, 19)Скандинавські,  20)Кіліманджаро, 21)Крим,  22)Кавказ, 23)Аппалачі, 24)Альпи, 25)Прикаспійська, 26)Месопотамська, 27)Бразильське.

Очікувані результати:

Низовини

Височини

Плоскогір’я

Гори

Вулкани

7, 9,18,25,26

11,17,

3,5,15,27,

1,4,6,10,13,16,19,

2,8,12,14,20,

 

 

 

21,22,23,24,

 

Прийом «Цікава інформація»

  •                 У ХХ ст. в зоні Вранча сталося 30 землетрусів силою 5 балів.
  •                 Україна перебуває в 4-6-бальній ділянці впливу зони Вранча.
  •                 Починаючи з 1960 року кожного 1 вересня в Японії відзначається День попередження стихійних і нагадування важливості підготовки до сезону тайфунів, який припадає на вересень і жовтень.

 

Прийом «Географічний крос»

Ваше завдання швидко і вірно даєте відповіді на питання:

  1.               Сукупність нерівностей земної поверхні (рельєф).
  2.               Магма, що вилилася на поверхню і втратила гази (лава).
  3.               Осередок землетрусу (гіпоцентр).
  4.               За своєю активністю вулкани бувають (діючі і згаслі).
  5.               Найважча внутрішня частина Землі (ядро).
  6.               Джерела, які періодично викидають гарячу воду і пар (гейзери).
  7.               Рівнини з висотами від 0 до 200 м (низовини).
  8.               Прилад, що фіксує коливання земної кори (сейсмограф).
  9.               Шар мантії, розміщений на глибині 150 км від поверхні землі (астеносфера).
  10.          Рівнина з висотами понад 500м (плоскогір’я).
  11.          Верхній твердий шар Землі (земна кора).
  12.          Прилад для вимірювання океанічних глибин (ехолот).
  13.          Найглибший на Землі жолоб (Маріанський).
  14.          Гори з висотою від 1000 до 2000м (середні).
  15.          Найвища вершина світу (Еверест).
  16.          Гори за віком бувають (старі і молоді).
  17.          Найбільшою печерою у світі є (Мамонтова).
  18.          Найвищий вулкан Європи (Етна).
  19.          Відносно стійкі ділянки земної кори (платформи).
  20.          Материкова обмілина з глибиною від 0 до 200м (шельф).

 

Ми з вами вже пройшли половину шляху, тому пропоную трішки відпочити та виконати фізхвилинку

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

За щасливий день вчорашній.

І до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться.

Північ, південь, захід, схід.

Флюгером покрутіться.

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

Відпочили? З новими силами ми можемо мандрувати далі.

 

« Відгадай явище»

1) О 5 годині 20 хвилин земля здригнулася; її перша судорога тривала майже 10 секунд. Тріск і скрипіння віконних рам, дзенькання скла, гуркіт падаючих сходів розбудив людей. Довкола них гойдалися стіни, падали полиці, посуд, картини, дзеркала, коробилася підлога, хиталися меблі 

( землетрус )

2) Почулося одноманітне шипіння і клекотання підземної води. Так тривало декілька хвилин, а потім клекотання стало гучнішати. Нараз сильний удар струсанув скелі, величезний стовп води вилетів у повітря ( гейзер )

3) Земля стала тріскатися, почалися вибухи, вгору полетіли камені і попіл, потекла лава. На місці, яке ще недавно було рівним виросла гора ( вулкан )

4) Вітер, гуляючи пустелею, переміщує великі пагорби піску зі швидкістю від декількох десятків сантиметрів до кількох сотень метрів  ( бархани )

5) Це дійсно наукова лабораторія під відкритим небом, яка займає всю земну поверхню. Керує нею найдосвідченіший учений – хімік. Він постійно проводить досліди з перетворенням одних речовин на інші, за допомогою води, кисню, карбону. Як у справжній хімічній лабораторії у цього вченого завжди під рукою: солі, кислоти, луги, але йому не потрібні пробірки, колби. Особливо полюбляє наш учений проводити дослідження в теплих і вологих умовах ( хімічне вивітрювання)

6) Вони розчленовують земну поверхню на дрібні ділянки. Водні потоки нарізають землю подібно до ножа, що розрізає торт. Це явище завдає великих збитків сільському господарству  ( яри )

 7) Її утворили підземні річки і струмки, розчинивши гіпс, вапняк, кам’яну сіль. Здавна її використовували наші предки як житло і тимчасовий притулок ( печера )

8) Вони зароджуються в океанічних глибинах, а спричиняють їх підводні землетруси. Крутолобі, високі, з пінявими гребенями, вони зненацька і з великою силою несуться на сушу , завдаючи величезних руйнувань  ( цунамі )

9) Він нагадує повільну льодову річку, що тече вниз долиною. Переносить тонни каміння, піску, , глини на великі відстані й руйнує все  на своєму шляху     ( льодовик )       

10) Вони утворюються внаслідок того, що краплинка води, яка зависла на скелі, або впала на підлогу, висихає, а розчинена в ній речовина, залишається. Іноді вони зливаються і утворюють колони ( сталактити і сталагніти )

11) Насичені нафтою і водою, пластичні породи, що перебувають під тиском, мають здатність пересуватися. Коли з якихось причин у глибинах Землі змінюється тиск, ця маса піднімається по тріщинах та розломах угору й виливається на поверхню землі, формуючи грязьові потоки ( грязьові вулкани )            

 

«Знаю Літосферу як свої п'ять пальців»

Якщо відповідь правильна то зелена картка, якщо не правильна то червона

У кожного з вас є картки двох кольорів, якщо відповідь на зачитане питання ТАК (піднімаєте картку зеленого кольору), якщо НІ (червоного).

1.Найважча внутрішня частина Землі –ядро.(так)

2. Рівнини з висотами від 0 до 200 м -плоскогіря.(ні)

3. Найглибше місце в Світовому океані Маріанський жолоб 11022метрів(так.)

4. Сейсмограф це прилад, що фіксує коливання земної кори (так)

5. Платформи це відносно стійкі ділянки земної кори (так)

6. Найбільшою печерою у світі є Мамонтова.(так)

7.Матерікова земна кора складається з двох шарів –гранітний та базальтовий(ні).

8. Рівнини з висотами понад 500 метрів це низовини(ні)

Молодці ви дуже добре знаєте тему Літосфера .

 

Робота в парах «Географічна вікторина»                                       

1) Сукупність нерівностей земної поверхні  ( рельєф )

 

 

 

 

 

 

 

2) прилад для визначення різниці висот двох точок на земній поверхні ( нівелір )

 

 

 

 

 

 

 

 

3) найбільш об’ємна частина Землі   ( мантія )

 

 

 

 

 

 

4) химерні, закручені в тісну спіраль, скам’янілі раковини морських молюсків ( амоніти )

 

 

 

 

 

 

 

 

5) рівнина, висотою від 200 до 500 метрів ( височина )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6) вивітрювання, яке відбувається під впливом зміни температури повітря протягом доби ( фізичне )

 

 

 

 

 

 

 

 

7) підземні поштовхи і коливання земної поверхні  ( землетрус )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8) чашоподібне заглиблення, з якого виливається магма   ( кратер )

 

 

 

 

 

 

 

9) прилад для реєстрації сейсмічних хвиль  ( сейсмограф )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10) місце виходу магми на земну поверхню у вигляді конусоподібної гори  ( вулкан )

 

 

 

 

 

 

 

Прийом «Цікава інформація»

  •                 Музей екології гір створений у Українських Карпатах у 1995 році на базі Карпатського біосферного заповідника;
  •                 Міжнародний день гір відмічається 11 грудня, починаючи з 2003 року, проголошений Генеральною Асамблеею ООН, з метою залучення уваги до проблем розвитку гірських районів та надання їм допомоги;
  •                 У Карпатах знаходиться сейсмоактивна зона Вранча, розташована на ділянці стикання Південних (Румунія) та Східних (Українських) Карпат.

 

« Географічна плутанина»

( переставити літери так, щоб утворилися слова, пояснити, що вони означають )

1) АНАДВНОГ ( Гондвана )

2) СТАРК   ( карст )

3) ЛІТАНОГОЗРИ ( горизонталі )

4) АРЕЧЕП  ( печера )

5) ТИПАРАК  ( Карпати )

6) ОРЛЕЖ   ( жерло )

7) НАЛКУВ  ( вулкан )

8) ЯТІНАМ  ( мантія )

 

« Допоможи Незнайці»  

( відгадати речення, на картці )

1) найгарячіша і найщільніша частина Землі, речовина якої перебуває у твердому стані ( ядро )     

2) великі частини літосфери, що обмежені глибинними розломами й перебувають у постійному русі ( літосферні плити )

3) рухома ділянка земної кори, що виникає на межі літосферних плит, де проходять глибинні розломи ( сейсмічний пояс )

4) розплавлена гаряча маса гірських порід і мінералів, насичена газами ( магма )

5) лінії на плані або карті, що з’єднують точки земної поверхні з однаковою абсолютною висотою  

( горизонталі )

6) високо підняті над рівнинами дуже розчленовані ділянки земної поверхні ( гори )

7) місце на  глибині, де відбуваються зміщення й розриви  ( гіпоцентр )

8) великі, відносно рівні ділянки земної поверхні, з невеликими коливаннями висот ( рівнини )

9) вони є найглибшими частинами океанічного дна й можуть сягати кілька тисяч метрів у глибину і 200 км у ширину  ( глибоководні жолоби )

10) цей навігаційний прилад використовують для вимірювання часу пробігу звукових променів до об’єкта і назад ( ехолот )

11) перевищення точки земної поверхні над рівнем моря (абсолютна висота )

12) перевищення точки земної поверхні над іншою ( відносна висота )

 

ІV. Підведення підсумків. Виставлення прокоментованих оцінок.

Гра «Ерудит»

Розкажіть про літосфері якомога більше, але дозволяється говорити тільки по одному реченню, починаючи зі слів: «Я знаю, що ...». Не можна повторюватися і робити паузу між відповідями суперників більше 5 сек.

• Я знаю, що літосфера - це оболонка Землі.

• Я знаю, що літосфера складається з земної кори і верхньої частини мантії.

• Я знаю, що літосфера - об'єднує внутрішні і зовнішні оболонки Землі.

• Я знаю, що літосфера - кам'яна оболонка Землі ( «Літос» - камінь, «сфера» - куля).

• Я знаю, що земна кора ділиться на материкову і океанічна

 

Підсумок  уроку

Рефлексія: Учням пропонується залишити на парті квадрат відповідного кольору в залежності від засвоєння знань з даної  теми.

 

Домашнє завдання

 

 

docx
Пов’язані теми
Географія, Розробки уроків
Додано
27 грудня 2021
Переглядів
1656
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку