Урок на тему "Множення та ділення раціональних чисел"

Про матеріал
Урок-гра (детективне розслідування) для узагальнення та систематизації знань учнів з теми "Множення та ділення раціональних чисел"
Перегляд файлу

Тема:  Узагальнення та систематизія знань, умінь та навичок  учнів з теми   

            “Множення та ділення раціональних чисел”

 Мета:

  • узагальнити та систематизувати знання учнів з даної теми;
  • розвивати навички застосування основних властивостей множення до розв’язування конкретних задач, розвивати навички розрахунків, самостійної роботи, логічного мислення; інтерес до математики;
  • виховувати увагу, сконцентрованість, працьовитість, почуття гумору, інтерес до вивчення математики.

    Тип уроку: повторювально-узагальнюючий.

    Форма урока: урок – гра.

    Обладнання: ПК, проектор, картки-завдання, класна дошка, конверт, письмові  

                              принадлежности, кольорові олівці.

 

Хід уроку.

 

Изображение выглядит как текст, книга, коробка, в помещении

Автоматически созданное описаниеІ. Организаційний момент. Мотивація.

(Слайд 1)  Діти, на протязі декількох уроків ми вивчали тему “ Раціональні числа ”,   

           вчились їх множити та  ділити. І сьогодні нас чекає відповідальне справа.

(Слайд 2)  До нас за допомогою звернувся  професор  Смекалкин.

Изображение выглядит как текст, книга, искусство, снимок экрана

Автоматически созданное описаниеВ деякому місті М пограбували  музей,  вкрали експонат, пов’язаний з історією раціональних чисел.

Професор дуже сподівається, що ви знайдете його, тому що  розкрити цей злочин зможуть тільки ті, хто добре знає цю тему.

Допожемо Смекалкину?

Отже, сьогодні ви побуваєте в ролі де­тективів.

 

П. Актуалізація опорних знань.

     Як будь-який криміналіст, детективи вміють відповідати на запитання преси, перевіримо ці вміння зараз на прес-конференції, стосовно нашої справи.

                             (Фронтальне опитування)

  • Як помножити два числа, які мають різні знаки?
  • Як поділити два числа, які мають різні знаки?
  • Як помножити два числа, які мають однакові знаки?
  • Як поділити два числа, які мають однакові знаки?
  • Що називають коефіцієнтом буквеного виразу?
  • Як розкриваються дужки, перед якими стоїть знак  «+»?
  • Як розкриваються дужки, перед якими стоїть знак « - » ?
  • Сформулюйте переставний закон множення.

Учитель: Добре, ви гарно відповідали на питання.

       Тепер розумієте, чому професор довірив це розслідування саме вам?

 

(Слайд 3)  Але для того, щоб розкрити цю крадіжку, ми повинні, як і  всі детективи, дізнатися історію справи, вивчити архівні матеріали, зібрати всі свідчення.

На щастя, був очевидець пограбування. Він не тільки запам'ятав вбрання злочинця, але й оцінив його вік, зріст, почув прізвисько, яке, очевидно, належало підозрілому чоловікові. Але свідок був надзвичайно весе­лою та кмітливою людиною, тому всі відомості він зашифрував.

 

Изображение выглядит как текст, рисунок, зарисовка, иллюстрация

Автоматически созданное описаниеІІІ. Узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок.

Учитель: Тепер ми знаємо всю передісторію справи і зможемо впевнено за неї взатися.

(Слайд 4-5) Кожному з вас видана справа з фотороботом злочинця.  (ДОДАТОК 1)

 Ваше за­вдання : визначити колір кепки, костюма та взуття злочинця; розфарбувати

                             фоторобот за  допомогою  кольорових олівців;          

                             вам необхідно до­повнити даними про грабіжника: вста­новити

                             приблизний вік незна­йомця, його зріст та прізвисько.

Изображение выглядит как текст

Автоматически созданное описание(Слайд 6)   Завдання 1  Визначення кольору кепки.

Чи правильна пропорція (так - 1, ні - 0) ?

   -2,5 * 20 = -50;             (111)

-     0 * (- 1,1) = 0

   - 12 * (- 0,2) = 2,4

 

Изображение выглядит как текст, одежда, снимок экрана, человек

Автоматически созданное описание(Слайд 7)  Завдання 2   Визначення кольору костюма.

Чи правильна пропорція (так - 1, ні - 0)?

- 7,5 : 1,5 = - 5                      (110)

- 56 : (- 8 ) = 7

   0 : (- 500 ) = - 500

 

(Слайд 8)  Завдання 3   Визначення кольору взуття.

Изображение выглядит как текст, обувь, башмак

Автоматически созданное описаниеЧи правильна пропорція (так - 1, ні -0)?

8/15 *  5/16 = ½                   (010)

(- 3/8) : (-3/4 ) = ½

- 1½ : 6½ = - 2/13

 

(Слайд 9)   Розшифровка:  (ДОДАТОК 2)

Изображение выглядит как текст, снимок экрана, Печать, Шрифт

Автоматически созданное описание000 — білий;

001 — коричневий;

010 — жовтий;

011 — оранжевий;

100 — чорний;

101 — зелений;

110 — червоний;

Изображение выглядит как текст, снимок экрана, дизайн

Автоматически созданное описание111 — синій.

 

(Слайд 10)  Завдання 4    Визначення росту злочинця.

Щоб визначити зріст злочинця, необхідно знайти суму чисел, які є коренями рівняння:

  1. + ( х – 72 ) = 86                               х + у = 74  + 100 = 174 см

     ( у  + 40 ) : ( - 7 ) = - 20

 

(Слайд 11)  Фізкультхвилинка.

Перевірте нерівність і поставте поряд «+» або «-»

Изображение выглядит как текст, человек, Человеческое лицо, одежда

Автоматически созданное описание4,7 > 1,2;                    +
1,2 < 0,5;                    -
1,52 > -1,74;               +
0,3 < 1;                       +

0 < -2,3;                      -
3,5 + 2,1 < 3,7;           +

-2,5 > -2                      -

Будь-який детектив повинен завжди бути у відмінній фізичній формі.  Фізкультхвилинка допоможе нам в цьому. Встаємо. Якщо нерівність вірна, то робимо хлопок над головою, якщо ні - робимо нахили вправо і вліво.

 

(Слайд 12)   Пошук доказів                                                                

Изображение выглядит как текст, иллюстрация, графическая вставка, Мультфильм

Автоматически созданное описание         Поки ми займалися фізкультурою, у нас з'явилося нове свідчення, але свідок  такий наляканий, що боїться сказати про це відкрито. Підказку він сховав у класі на одній з парт. Щоб дізнатися, на якій саме, ми повинні вирішити два рівняння.

  • Значення x буде номером ряду                 Х * 4,8 = 9,6                               х = 2
  • Значення y буде номером парти               ( Y +1 ) : ( - 0,5) = - 8              

у = 3

 

(Слайд 13)   Завдання 5  Визначення віку злочинця.

Ми знайшли листа, в якому є для нас свідчення:                                   (ДОДАТОК 3)

«Людина, яка пограбувала музей має вік приблизно рівний до  коефіцієнта виразу : 

                                            (-10,2 х у + 20,2 х у ) * 3х »

     Щоб знайти вік злочинця, треба коефіцієнт буквеного виразу, який є результатом  арифметичних дій, округлити до цілих.       30,2           (вік - 30 років)               

 

(Слайд 14)   Пошук доказів.

         Слідчо-оперативна група приступила до розслідування крадіжки. Експерт-криміналіст під час візуального дослідження території ділянки виявив у квітнику  біля пошкодженого вікна слід взуття від чобота.

 

Изображение выглядит как текст, снимок экрана, Шрифт

Автоматически созданное описание(Слайд 15)   Завдання 6.

Щоб визначити номер відбитку сліду  нашого злочинця, треба знайти значення виразу

зручним способом:  

 - 5 0 * (- 8) * (- 2) : (- 802 - (-2))                      ( №1)

(Інформація для допитливих:  Вивчення виду виявлених слідів, їх розмірів, сукупності, а також виготовлених гіпсових зліпків дозволяє:

1.Визначити число осіб, які були присутні на місці події.

2. Визначити напрямок руху злочинця після скоєння злочину.

3.Скласти можливе судження: про статеву приналежність злочинця на підставі розмірів і форми слідів; про зріст злочинця;про манеру ходьби;

про звичку до швидкій ходьбі. )

 

(Слайд 16) Визначення розміру взуття.

   Свідки бачили схожу людину біля озера, але там так багато різних слідів.

Як гарно, що ми знаємо як виглядає слід  від взуття нашого грабіжника.

   Ми зможемо дізнатись куди він побіг і  як результат – дізнаємось розмір його обувки.       

 50 : (-2)+22 * (-20)-(-20)+(-200)*0,3-6     

а у відповідь записати модуль цього числа.                              Розмір: 42.

 

(Слайд 17)  Визначення ім'я злочинця.

    Відповіді до задач указують номер букви імені в алфавіті

АБВГҐДЕЄЖЗИ І Ї ЙКЛ М НОПРСТУФХЦЧШЩЮ ЯЬ

1. В середу привезли на склад 44,8 т. зерна, а в четвер в 2 рази менше, в п’ятницю на 0,4  менше. Скільки тон зерна привезли в п’ятницю? 

  44,8 : 2 - 0,4 = 22        (22 – С)

 

2. Перше число  - 35. Друге число складає 80% першого, а третє в 4 рази менше. Знайти модуль третього числа. 

   - 35 * 0,8 : 4 = 7          (7 – е )

 

3. Марійка дала Сергію в борг 79 грн, а через деякий час Сергій дав Марійці 100 грн. Хто кому і яку суму заборгував?

  -79  + 100 =  21           ( 21- р)

 

4. У мами було 250 грн. Вона купила 0,8 кг цукерок о 155 грн за 1кг і 1,5 кг печива по 78 грн за 1кг. Чи вистачить мамі грошей на покупку, якщо так, то скільки грн в неї залишиться?

   250 – ( 0,8 * 155 + 1,5 * 78)      ( 9- ж)                                             

V.  Підбиття підсумків уроку.

(Слайд 18)  Розслідування завершено.

       Ми вирахували, де зараз може бути Злочинець. Пошлемо туди групу захоплення. Наше розслідування завершилося. На наступному уроці ми з вами напишемо звіт про виконане завдання - перевірочну роботу.

А зараз подивимось, хто з вас заслужив солідний гонорар, а кому ще треба попрацювати.

 

Изображение выглядит как текст, книга, снимок экрана, человек

Автоматически созданное описание(Слайд 19)  Відповідь.

Колір кепки — синій,

Колір костюма — червоний,

Колір черевиків — жовтий.

Зріст 174 см

Вік — 30 років.

Розмір взуття  - 42

Прізвисько — Серж.

Изображение выглядит как текст, мультфильм, снимок экрана, млекопитающее

Автоматически созданное описание

 Для кмітливих детективів, які швидко впорались з фотороботом підозрюваного пропонується розв'язати кросворд з домашнього завдання.

 

 

IV.  Домашнє завдання.

http://school-matem.at.ua/prezentacii/5-11/73/02.png(Слайд 20-22)

http://school-matem.at.ua/prezentacii/5-11/73/13.png

 

                                           Надрукований кросворд.

https://childdevelop.com.ua/html/temp/484807/CR279E14C5A.pdf

 

                         

 

http://school-matem.at.ua/prezentacii/5-11/73/03.png                                      Відповіді до домашнього завдання.                       

  1. Зе к мля                                               2. Шерлок Холмс

 

 

 

 

Изображение выглядит как текст, снимок экрана, Шрифт, белый

Автоматически созданное описаниеИзображение выглядит как зарисовка, текст, рисунок, человек

Автоматически созданное описаниеДОДАТОК 1

 

 

 

 

 

 

ДОДАТОК 2

Изображение выглядит как текст, снимок экрана, Шрифт, число

Автоматически созданное описание

 

 

 

ДОДАТОК 3

 

Изображение выглядит как текст, Шрифт, белый, каллиграфия

Автоматически созданное описание

 

 

Изображение выглядит как текст, снимок экрана, Шрифт, линия

Автоматически созданное описаниеДОДАТОК 4

 

docx
Додано
30 червня 2023
Переглядів
434
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку