План уроку української мови в 7 класі на тему «Не і ні з прислівниками»
Мета: предметні компетентності: учень / учениця знає правопис не і ні з прислівниками, а також правила вживання не і ні з прислівниками на письмі; ключові компетентності: учень ⁄ учениця записує правильно прислівники з не і ні, пояснює їх написання правилами, усвідомлює потребу читання художніх творів для підвищення рівня володіння мовою, естетичної насолоди та рефлексії над прочитаним.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, поетичні розробки, відзнаки-зірочки, емблеми.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вікторина «Прислівникознавець» (Учні відповідають на запропоновані запитання. За кожну відповідь учень одержує відзнаку-зірочку. Відповідно до кількості та якості відзнак виставляється оцінка). Запитання вікторини:
1) Що таке прислівник?
2) Яким членом речення може бути прислівник і коли?
3) Наведіть три приклади речень із присудком-прислівником.
4) Назвіть розряди прислівників та запитання, за якими ми визначаємо належність прислівника до певного розряду.
5) Що можуть означати прислівники?
6) Назвіть способи творення прислівників і наведіть приклади до кожного.
7) Наведіть приклади двох речень, в одному з яких є написання іменника з прийменником окремо, а в іншому – утвореного від них прислівника разом.
8) Які ступені порівняння прислівників вам відомі і як творяться їх форми?
9) До якого розряду належать прислівники вищого і найвищого ступенів порівняння прислівників?
10) Коли у прислівниках пишуть -н-, а коли − -нн-?
ІІІ. Основний зміст уроку.
1. Слово вчителя.
Сьогодні на уроці, дорогі діти, ми з вами ознайомимось із написанням із прислівниками часточок не та ні. А також розглянемо основні правила правопису прислівника з цими частками. Як не дивно це прозвучить, але на наш урок часточки Не і Ні завітали особисто. Тож давайте з ними познайомимось (Заходять учениці, які підготовлені завчасно).
2. Учнівські виступи.
Частка Не. Є прислівники білі-білі,
Як конвалії квітки,
Лагідні, як усміх ранку,
Ніжносяйні, як зірки.
Частка Ні. Є прислівники пекучі
І отруйні, наче чад…
В чарівне якесь намисто
Ти нанизуєш їх в ряд.
Частка Не. Я ж бо – часточка чудова,
Що приєднуюсь до слова.
До прислівника додать –
І його вже не впізнать.
Тож якщо без мене слово
Не вживається у мові
Або звично і доречно
Доберем синонім ґречно,
Чи, як на запрошення,
Маєм наголошення
Суфіксів відомих
-Енн-, -анн-, -янн- знайомих,
То вживаюся разом
З будь-яким прислівником.
А коли у реченні
Маєм заперечення
Чи прислівник-присудок,
То такий ось висновок:
Мене пишуть з ним окремо
І, до речі, не даремно.
Ну, а з недо- префіксом
Пишемось завжди разом.
Частка Ні. Люблю прислівник дуже я!
Ми з ним неначебто сім’я.
Разом із ним завжди пишуся
Й ніде, й ніколи не гублюся.
Ніяк, нітрохи і нізащо
Не буду я самотня і пропаща.
В словах із запереченням
Пишусь окремо в реченні,
А також у фраземах
Пишусь іще окремо.
Ще дещо хочемо додати
І вам загадки загадати.
Частка Не. Із двох складів я даю іменник
(в твоїй правиці розгадки нитка):
склад перший – частка, другий – прийменник,
А разом буде рибальська сітка.
Який це іменник? (Невід).
Частка Ні. А хто порадує мене –
Скажіть мені, будь ласка,
В якому слові частка не
Підсилювальна частка? (Нехай).
Тепер ви знань своїх заради
Прийміть від нас такі поради.
Частка Не. Просим учнів, до зубріння звичних:
Ви не бійтесь правил граматичних!
Є у кожного до мови хист, −
Не зубріть, а розумійте зміст.
Частка Ні. Як зумієм правила ми з вами
Виражати власними словами,
Знань одразу збільшиться запас, −
Вчитель просто не впізнає вас!
3. Слово вчителя.
Дякуємо нашим часточкам за те, що завітали до нас і розповіли про правила вживання не і ні з прислівником. Отже, можемо сміливо взятися до практичного закріплення цих правил.
ІV. Закріплення знань на практиці.
1. Виконання вправ за номерами 442, 443 і 451.
V. Підсумок уроку.
1. Оцінювання учнів за наявністю відзнак-зірочок.
VI. Домашнє завдання.