УРОК З ХІМІЇ ДЛЯ 8 КЛАСУ
ТЕМА: Оксиди, їх склад, назви, визначення. Оксиди в природі.
МЕТА: Ознайомити зі складом і фізичними властивостями оксидів. Навчити складати формули бінарних сполук, з’ясувати як утворюються назви оксидів за сучасною номенклатурою. Розглянути поширення оксидів у природі. Розвивати вміння аналізувати, робити висновки.
Виховувати вміння працювати зосереджено.
ОБЛАДНАННЯ І МАТЕРІАЛИ: Зразки оксидів. Роздатковий матеріал.
ТИП УРОКУ: Урок вивчення нового матеріалу.
МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ УРОКУ: Словесні, інтерактивні.
ХІД УРОКУ:
І ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ:
В темі “Хімічні властивості кисню” ми ознайомилися з оксидами. Давайте пригадаємо з якими речовинами вступає в реакцію кисень?
Повторення відбувається у вигляді “Хімічної естафети” (учні, змінюючи один одного, записують рівняння реакції біля дошки за схемами, які передають один одному).
Na C Ba
В C C P Cr N2
Mg О2 K B O2 H2 P O2 Au
Fe S Fe CI2 S AI
Zn Si Cu
Кислотні, основні,
Амфотерні та інші.
У них і бажання різні:
То душа їх лежить до води,
То з кислотами дружать вони,
А інші спішать до основ,
Розчинних і дуже бажаних.
Учи! Провір!
Ми докладно розглянемо особливості будови оксидів, їх склад, назви.
IV ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
ОКСИДИ – сполуки утворені двома елементами, один з яких Оксиген.
В чому відмінність між N2O5 та N2O?
Розглянемо класифікацію оксидів:
Несолетворні (N20, NO, CO)
основні кислотні амфотерні
оксиди відповідають оксиди відповідають (ZnO, AI2O3, Cr2O3, Fe2O3)
основам кислотам
(Na2O, CaO, MgO) (SO2, SO3, N2O5)
lДавайте пригадаємо назви оксидів.
(На дошці записані формули оксидів і разом називають їх)
Li2O
ЛІТІЙ ОКСИД
Fe2O3
ФЕРУМ (ІІІ) ОКСИД
ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ
З даного переліку виписати оксиди, розділити їх в дві колонки: кислотні і основні оксиди ( біля дошки працюють двоє учнів).
H2SO4, MgO, Mg(OH)2, CO2, H2CO3, CI2O7, ALCI3, Na2O, SO3, P2O5, NaCI,
SO2, Li2O, H3PO4, BaO, Au2O,
(інші два учні біля дошки називають оксиди, всі інші працюють в зошитах).
Записати оксиди: (учні працюють самостійно, а в кінці роботи декілька учнів дають назви)
Ми розглянули різні оксиди, а як вони поширені в природі?
SiO2 – силіцій (IV) оксид- входить до складу річкового піску.
CO2 – карбон (IV) оксид- входить до складу повітря.
AL2O3 – алюміній оксид – входить до складу глини, гірських порід, рубіну.
Fe2O3 – ферум (ІІІ) оксид- входить до складу руди.
H2O – вода.
ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ОКСИДІВ
Розглянути на сторінці gslhexybrf і порівняти властивості різних речовин.
В чому відмінність в властивостях оксидів?
V ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
(Учні отримують карточки і працюють в парах)
Гра “Хрестики - нулики” потрібно закреслити лінію в якій знаходяться оксиди і назвати їх, робота виконується в зошитах.
ZnO MgO O2 H2O H2SO3 ZnCO3 Zn K P2O5
Zn SO3 HCI CO2 K2CO3 H3PO4 H2S MgO N2O5
KOH H2SO4 CO2 SO2 Na2O NaOH KCI Ca(OH) CI2O7
VI ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати параграф підручника та виконати завдання.