Урок на тему : "Перетворення води."

Про матеріал
Ознайомити учнів з умовами перетворенням води з одного стану в інший; формувати вміння виконувати досліди для перевірки передбачуваних властивостей або умов;розвивати спостережливість, пам’ять, мислення, наукове світорозуміння,виховувати прагнення висловлювати власну думку і доводити її.
Перегляд файлу

Тема. Перетворення води.

Мета. Ознайомити учнів з умовами перетворенням води з одного стану в інший;       формувати вміння виконувати досліди для перевірки передбачуваних властивостей або умов;

     розвивати спостережливість, пам’ять, мислення, наукове світорозуміння,

     виховувати прагнення висловлювати власну думку і доводити її.

Обладнання:демонстраційний мультимедійний матеріал; обладнання для демонстрації   дослідів.

 

Хід уроку:

 

І.  Організація класу.

   Всі почули ви дзвінок,

   Він покликав на урок.

   Кожен з вас приготувався,

   На перерві постарався.

   Зараз сядуть лиш дівчата,

   А за ними і хлоп'ята.

 

- До якого уроку приготувалися?

- Як завжди урок починає черговий синоптик.

 

 ІІ. Хвилинка спостережень.

Учень – синоптик. Вітаю усіх, кого цікавить, якою буде погода сьогодні 15 листопада. В центральних, західних, східних областях – хмарно, в  на півдні та південному сході переважатимуть хороший настрій та присутність усмішок.

     При цьому:

температура повітря  - вранці_______, вдень_________.

Хмарно;

опади – не передбачаються (у вигляді дощу),

а у нашому класі - опади переважно у вигляді гарних оцінок.

З вами був синоптик _________.

Вчитель. За прогнозами синоптика у класі очікуються опади у вигляді гарних оцінок. Перше завдання, яке дає змогу отримати бажану оцінку – перевірка д/з.

ІІІ. Перевірка д/з.

  1. Тести.
  • У кожного на партах лежать листочки. Взяли їх і ручки. До кожного слайду, який буде на екрані,  треба написати правильну відповідь.
  • Увага на екран.
  • Спочатку записуємо  (слайд №2)про яку властивість води свідчать наступні слайди.
  • 1. (слайд №3-рибка в акваріумі)                                  1. вода прозора
  • 2.(слайд №4- декілька різних склянок з водою)         2. не має власної форми
  • 3.(слайд №5-склянки з водою, молоком,олією)          3.безбарвна
  • 4.(слайд №6-вода тече з крана)                                  4.текуча
  • 5.(слайд №7- вода і парфуми)                                      5. без запаху
  • 6 завдання: (слайд №8) Випишіть назви речовин, що розчиняються у воді.

Пісок, цукор, олія, сіль, кисень, нафта, глина, питна сода, крейда, спирт, крохмаль.

  • У наступних завданнях треба записати (слайд №9) : В яких станах перебуває вода на малюнках?
  • 7. (слайд 10-хмари)                                                     7. в газоподібному
  • 8. (слайд №11-водопад)                                                  8. в рідкому
  • 9. (слайд № 12-айсберг)                                               9. в твердому
  • 10 завдання. (слайд №13) Вказати травильне твердження.

Найближче молекули розташовані у воді,яка перебуває :

а) у газоподібному стані;   б) у рідкому стані;    в) у твердому стані.

- 11 завдання.(слайд №14) Істинне чи хибне буде твердження? Вода у морі – це розчин солі.

2) Перевірка.

     - Взаємоперевірка. Кожна правильна відповідь – 1 бал.

- Зачитує…….

- Підрахуйте бали. Оцініть сусіда.

- Хто отримав 11 балів, підніміть руки. Молодці.

- Хто отримав 10 балів, підніміть руки і т. д.

- Перші опади у вигляді гарних оцінок у нашому класі пройшли. Це свідчить про те, що ви добре зрозуміли попередню тему.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

  • А які природні опади є восени.
  • Звичайно у природи немає поганої погоди, але іноді після таких опадів з’являються неприємності на нашому подвір’ї  у вигляді калюж. (слайд №15- калюжі)
  • А що з ними відбувається далі? (вони зникають)
  • У природі нічого не зникає безслідно. Але їх не стає, ми їх не бачимо.
  • То що відбутися з водою в калюжі? (вона може висохнути, тобто випаруватися)
  • А хто знає, що таке випаровування?
  • А ще що може відбутися з калюжею, наприклад, взимку? (замерзнути)
  • Тоді в якому стані буде вода? (в твердому)

V. Повідомлення теми і мети уроку.

- Сьогодні на уроці ми повинні з’ясувати що таке випаровування, замерзання,  за яких умов відбуваються ці процеси.

- Для цього проведемо досліди. (слайд №16)

VІ . Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

  1. Проведення дослідів.

Дослід 1

- Набираємо з нашої калюжі води у пробірку.

- У якому стані знаходиться вода у пробірці? (у рідкому)

- Нагріємо воду.

- А що у природі нагріває воду? (сонячні промені)

- А ми будемо нагрівати воду полум’ям, яке утворимо за допомогою сухого спирту. Уважно спостерігайте і потім дасте відповідь на питання: що буде відбуватися з водою при нагріванні.

- Нагріваємо пробірку з водою. Що відбувається? (вода кипить)

- Хто знає, при якій температурі закипає вода? (100 градусів)

- Спостерігаємо далі. Що зявляється над пробіркою? (пара)

- Пара – це який стан? (газоподібний)

- А в якому стані була вода в пробірці?

- При довгому нагріванні вся вода може випаруватися.

- Так що таке випаровування, хто може сказати?

- Так за яких умов вода з рідкого стану перетворюється в газоподібний? (при нагрівання)

- Увага на екран. Перевіримо, чи правильно ми зробили висновки? (слайд № 17-випаровування-це…)

- Ми у класі прискорили цей процес,підігрівши воду до температури 100 градусів .А у природі цей процес випаровування відбувається повільніше при нагріванні сонячними променями .

Дослід 2

  • А чи може водяна пара знову стати рідиною?
  • Спостерігаємо далі.
  • Потримаємо холодне скельце над парою. Що бачимо на скельці? (краплинки води)
  • Звідки, на вашу думку, вони взялися?
  • Піднявшись вгору, водяна пара чого торкнулася? (скельця)
  • Яке було скельце? (холодне)
  • У що перетворилася водяна пара? (у рідину)
  • За яких умов відбувся цей процес? (при охолодженні)
  1. Фізхвилинка

Добре те, що сонце світить! (руки вгору)

Добре те, що віє вітер! (коливання від вітру)

Добре те, що цей ось ліс (присід)

Разом з нами ріс і ріс! (повільно піднімаються)

Добре те, що в нашій річці (руки в сторони)

Синя, небрудна вода! (рух руками)

І мене матуся рідна (крокують)

Після школи зустріча! (плескають в долоні)

Добре гратися на дворі! (стрибають)

Добре вчитися у школі! (сидять за партами)

Добре плавати в ставу! (плавання)

Добре те, що я живу!(на себе і вгору)

 

3)Відтворення набутих знань.

-    Спробуємо записати перші два досліди як справжні науковці.

  •         Як хіміки позначають воду? (Н2О)
  • Встановимо формулу, яка відповідає нашому досліду.
  • В якому стані була вода в пробірці? (в рідкому)
  • Знайдіть відповідну картку на дошці.
  • Що робили далі з водою-рідиною? (нагрівали)
  • Знайдіть відповідну картку.
  • Що відбулося з рідиною при нагріванні? Знайдіть відповідну картку.

Н2О(рідк.)                        Н2О(газопод.)

  •          
  •         Пригадайте, як називається перетворення води з рідкого стану в газоподібний? (випаровування)
  •         А за яких умов водяна пара знову перетворилися на рідину? (при охолодженні)
  •         Знайдіть відповідну картку.

  

 Н2О(рідк.)                              Н2О(газопод.)

 

  • Перевіримо, чи правильно ми записали формулу? Увага на екран. (слайд № 18)

 

  1. Робота з підручником. (с.95)
  •         Тепер знайдіть у книжці речення, які підтверджують нашу формулу.
  1. Демонстрація досліду.

Дослід 3

  •         Проведемо наступний дослід. Я заздалегідь поклала воду-рідину в холодильник. Ось вона . Що ви бачите? (Лід. Вона замерзла)
  •         В якому стані знаходиться зараз вода? (в твердому)
  •         За яких умов вода замерзла? (при охолодженні, при t нижче 0)
  •         Знайдіть відповідну картку і поставте у нашу формулу.
  •         Так що таке замерзання?
  •         Чи правильно ми відповіли? Увага на екран. (слайд № 19-замерзання-це…)
  •         Як ви думаєте, вода з твердого стану може перетворитися в рідкий? Як це зробити? (нагріти)
  •         Хто зараз може це довести?
  •         За допомогою чого ми можемо нагріти? (за допомогою полумя, долонь  рук)
  1. Робота з підручником. (с. 95)
  •         Знайдіть в книжці речення, які підтверджують другу частину нашої формули.

VІ І. Узагальнення та систематизація знань.

  •         Давайте повернемося до нашої проблеми, яка виникла на початку уроку. Ми не знали куди поділася вода. Тепер ми можемо на це відповісти? (випарується або замерзне)
  •         За яких умов випаровується вода? Замерзає вода?
  •         Щодня ми спостерігаємо ці процеси.
  •         Наведіть приклади випаровування води в нашому житті.(висихає мокра білизна, мокра підлога, мокра дошка)
  •         Ось, протягом уроку ми з вами створили презентацію. Переглянемо її. (слайди 15-20)
  •         Що не вистачає? (назви)
  •         Яку назву має наша презентація? (Перетворення води) (слайд № 21)

VІІІ. Рефлексія.

  • Чи сподобався вам урок? Чим?
  • Кому сподобалася власна праця на уроці?
  • Кому сподобалася праця товариша? Кого?
  • Сьогодні добре працювали……(оцінювання учнів)

ІХ. Домашнє завдання. (слайд №22)

  1. Опрацювати статтю підручника “Перетворення  води” (с.94-95)
  2. Допоможіть Барвінкові дати правильні відповіді на запитання у кінці статті.

 

 

 

 

docx
Додано
17 січня 2020
Переглядів
1554
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку