Урок на тему: "Подорож. Туристичні місця які варто відвідати"

Про матеріал
Тема уроку: Подорож. Туристичні місця які варто відвідати. Мета уроку: активізація вивчених лексичних одиниць, створення умов для застосування знань, умінь, навичок у знайомих і нових навчальних ситуаціях; сприяти формуванню навичок сприйняття інформації на слух (аудіювання); удосконалювати навички монологічного мовлення з опорою на наочність; практикувати у використанні лексики; вчити висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; сприяти розширенню обсягу знань.
Перегляд файлу

План-конспект уроку з іноземної мови

Тема уроку: Подорож. Туристичні місця які варто відвідати.

Мета уроку:

Освітня: активізація вивчених лексичних одиниць, створення умов для застосування знань, умінь, навичок у знайомих і нових навчальних ситуаціях; сприяти формуванню навичок сприйняття інформації на слух (аудіювання); удосконалювати навички монологічного мовлення з опорою на наочність; практикувати у використанні лексики; вчити висловлювати свою думку та обґрунтовувати її; сприяти розширенню обсягу знань.

Розвиваюча: розвивати навчально-інформаційні та комунікативні вміння і навички, розвивати пам'ять, спостережливість, логічне мислення.

Виховна: формувати інтерес до культури, історії і традицій країн світу, що вивчаються, виховувати толерантність до іншомовної культури.

Практичні завдання уроку: розвивати вміння монологічного та діалогічного мовлення; розвивати навички читання; розвивати навички аудіювання, розвивати лексико-граматичні навички.

Тип уроку: урок формування вмінь та навичок

Форма уроку: комбінований урок

Обладнання, що використовується:  комп'ютер, мультимедійний проектор.

Обладнання: презентації, відеофрагменти, картки – завдання.

                                                           

 

 

Хід уроку:

І.  Підготовка до сприймання іншомовного мовлення.  Організаційний момент.

1. Привітання.Greeting.

Good morning, dear students! I am glad to see you. I hope you are in a good mood today and you are ready for the lesson, aren’t you? How do you feel today? What is making you feel that way?

2. Повідомлення теми і мети уроку.

Today we continue learning the topic “Travelling” and we’re going to talk about places, which are “Worth a visit”. In this lesson we’ll discuss your perfect holiday and you can describe visitor attractions.  I hope that our co-operation will be successful. I want to ask you to be attentive and active.  Speak and express your opinion. So, let’s start our communication.

3. Уведення в іншомовну атмосферу.

  • Лексична гра «Name the visitor attractions». Listen and guess.
  • Where can you see fish? (aquarium)
  • Where do you see lots of plants? (botanical gardens)
  • Which large building protected people from their enemies in the past? (castle)
  • This is an important church. What is it? (cathedral)
  • Water comes out of this and it looks pretty. What is it? (fountain)
  • Where can you see wild animals? (national park)

 

  • What other visitor attractions do you know? (palace, mosque, museum, water park, tower, harbour, ruins, temple, theme park, statue, market)

4. Перевірка домашнього завдання.

  • Dear students, your home task was to describe your perfect holiday, so let’s check it.

(здобувачі освіти розказують про їхні ідеальні канікули)

ІІ. Основна частина уроку.

  1. Speaking.
  • Who likes going sightseeing? Why / Why not?

(здобувачі освіти відповідають на запитання)

 

  • And now let’s go sightseeing to the most famous places in the world and study the culture notes.

(здобувачі освіти переглядають відео про найвідоміші місця в світі)

 

Ex 1, p. 62.

  • Look at the photos of visitor attractions (A-G). Do you recognize them? Do you know which countries they are in? Match them with the countries on the map (1-7).

 

Орієнтовні відповіді здобувачів освіти:

  • Photo A is the Eiffel Tower in France. It’s number 4 on the map.
  • Photo B is the Blue Mosque in Turkey. It’s number 5 on the map.
  • Photo C is the Statue of Liberty in the USA. It’s number 1 on the map.
  • Photo D is Machu Picchu in Peru. It’s number 2 on the map.
  • Photo E is Hong Kong harbour in China. It’s number 7 on the map.
  • Photo F is the Maasai Mara National Reserve, a national park in Kenya. It’s number 6 on the map.
  • Photo G is Buckingham Palace, in England. It’s number 3 on the map.

 

  • Track 2.15. Listen to the words and check your answers to exercise 1.

 

  1. Vocabulary. Now let’s revise the adjectives, which describe visitor attractions, ex 4. Then look at the photos in exercise 1 again. Can you match any of the adjectives to the photos?

Орієнтовні відповіді здобувачів освіти:

I think the Statue of Liberty is impressive because it is so big.

 

  1. Ex. 5. Describe three places in your own or another country using adjectives from exercise 4.

The old market in … is quite cheap.

I think … is a very peaceful place.

In my opinion … is touristy and expensive.

  1. Listening.

Since we are going sightseeing today, I want you to visit one old, historic and very touristy place, it’s San Francisco.

 

  • Before you watch
  1. Speaking. Answer the questions.
  1. What visitor attractions are popular in your country?
  2. Can you describe them?
  3. Why do people visit them?

 

  • Comprehension check
  1. Watch the video. Tick the things that you see.

 

  1. old houses
  2. a spectacular bridge
  3. a cathedral
  4. a harbour
  5. an island
  6. a busy street
  7. a steep hill
  8. a crowded market
  9. a historic cable car

 

  1. Watch again. Complete the sentences with the words below.

 

16 million neighborhood population prison  seafood steep tourist

 

  1. San Francisco has a _________ of under 900000.
  2. It is very popular with _______ and over ______ visitors come here.
  3. Lombard Street is famous because it is very ________________.
  4. Alcatraz Island is famous because of its large _____________.
  5. Fisherman’s Wharf is a ___________ on the waterfront.
  6. There are many restaurants serving __________.

 

  • Round up
  1. Work in group. Answer the questions.

 

Would you like to visit San Francisco? Why? / Why not?

 

 

 

III.  Заключна частина уроку.

  1. Підведення підсумків  уроку. Thank you for your hard work at the lesson. I should say you worked well and were very active. Tell me please. Who was the most active today?
  2.  Домашнє завдання. Homework.

Your home task is to describe visitor attractions from in San Francisco. 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Kvietkina Vitalina
До підручника
Англійська мова (9-й рік навчання) 9 клас (Морська Л.І.)
Додано
15 березня 2023
Переглядів
453
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку