Урок на тему "Порушення питань моралі, дружби, сили слова у казці-притчі. Образи твору"

Про матеріал
Тема. Порушення питань моралі, дружби, сили слова у казці-притчі. Образи твору. Тип уроку: урок формування компетентностей. Методи та прийоми роботи: бесіда, «Мозковий штурм», випереджувальне завдання, демонстраційний, репродуктивний, практично-пошуковий, інтерактивний метод «Мікрофон», «Асоціативна гроно», інтерактивна гра «Кахут», гра «Сачок», лист «Самооцінювання. Упродовж уроку було забезпечено в класі високу активність і працездатність учнів за рахунок поєднання різноманітних методів та прийомів навчання. На уроці учні показали вміння мобілізувати себе на сприйняття та розуміння інформації, узагальнювати та виділяти головне, робити висновки.
Перегляд файлу

Тема. Порушення питань моралі, дружби, сили слова у казці-притчі. Образи твору.

Мета: закріпити знання про цікаві сторінки з життя та творчості Емми Андієвської, поглибити знання за змістом казки-притчі, навчитися визначати основні риси характеру головних героїв, самостійно оцінювати вчинки і поведінку дійових осіб;

розвивати здібності аналізувати поведінку головних героїв твору, вміння виокремлювати окремі епізоди і вміти аналізувати поведінку героїв у них, дискутувати щодо проблем таланту та неординарності, удосконалювати вміння виразного читання, розвивати здібності: увагу, пам’ять, аналітично-творчі вміння, критичне й асоціативне мислення, прищеплювати інтерес до літератури;

сприяти вихованню доброти, толерантного ставлення до інших, чуйності, потреби керувати своїми емоціями.

  формування  компетентностей: 

  • комунікативної (мовну та мовленнєву – навички спілкування та письма);
  • інформаційно-пізнавальної – розвиток пізнавальних інтересів;
  • самоосвіти та саморозвитку – пошукова діяльність(робота з матеріалом підручника);
  • соціальної та громадянської – толерантного відстоювання власної позиції.

Очікувані результати: учень розтлумачує алегоричність образу говорющої риби; визначає та осмислює проблеми, порушені у творі; охарактеризовує персонажів притчі; усвідомлєє поняття "дружби", "приязні", "взаєморозуміння";   розкриває мораль притчі.

Тип уроку: урок формування компетентностей

Методи та прийоми роботи: бесіда, «Мозковий штурм», випереджувальне завдання,  демонстраційний, репродуктивний, практично-пошуковий, інтерактивний  метод «Мікрофон», «Асоціативна гроно», інтерактивна гра «Кахут», гра «Сачок», лист «Самооцінювання.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку. (слайд 1)

     Учитель: Доброго дня усім! Сьогодні у нас незвичайний урок, бо і день незвичайний: у нас на уроці присутні гості. І всі ми хвилюємося (правда?), і я теж. Тому пропоную розпочати наш урок з усмішок. Давайте подаруємо один одному посмішку, з нею легше йти по життю. (Діти обмінюються посмішками). Діти, кожен із нас неповторність, бо всесвіт потребує нас саме такими, якими Ви є. Кожен із Вас – це втілення чогось особливого, неповторного.

2. Спостереження над літературним матеріалом

Перегляд відео https://youtu.be/Po0-6YvUN7E

 

ІІ. Цілевизначення та планування.

Слово вчителя.

- Чому так сталося і хто в цьому винен,  ми дамо відповідь уже в кінці нашого уроку.

Діти, як Ви думаєте: що нового ми дізнаємося сьогодні на уроці? Так, молодці. Наші завдання:

 - розтлумачити алегоричність образу говорющої риби;

-  визначити і осмислити проблеми, порушені у творі;

-  охарактеризувати персонажів притчі;

- усвідомити поняття "дружби", "приязні", "взаєморозуміння";

-  розкрити мораль притчі (слайд № 2)

III. Вивчення нового матеріалу на основі використання компетентісно орієнтованих завдань

Сьогодні всі працюємо активно та відповідально, бо кожна деталь буде важливою. Давайте згадаємо зміст твору

3.1. Бесіда за змістом твору: (слайд 3)

- Назвіть героїв казки.

- Де відбуваються події на початку твору?

- Де народилась риба?

- Як рідні ставились до її балакучості? Чи розуміли її у власній родині?

- В якому суспільстві жила говорюча риба? Чи приймали її інші риби?

- Хто судив рибу за її вміння говорити? Яким чином вирішили цей конфлікт?

 

3.2. «Мозковий штурм» (слайд 4-5)

- Охарактеризуйте, яким має бути справжній друг.

- Чи можна вважати стосунки риби й рибалки справжньою дружбою? Свою думку доведіть.

- Чи розмовляють риби? Чому людина не чує риб’ячу мову?

- Чи справді риба була не такою, як інші риби?

- Чи було в сім’ї рибалки взаєморозуміння?

- Чи знайшлося рибі місце у світі людей? Відповідь аргументуйте.

- Яке ваше ставлення до людей, які не схожі на більшість?

- Чим закінчилася для риби ця дружба?

 

3.3. Гра «Кахут» (слайд 6)

 

3.4. Письмова робота - Літературний паспорт твору (слайд 7)

Тема твору: зображення середовища, у якому всі поводяться однаково та демонстрація (показ) того, що відбувається з «бунтівниками».

Ідея твору: засудження «стадного» способу життя та репресій для тих, хто хоче відрізнятись від інших.

Уславлення дружби, доброти та права на індивідуальність.

 

3.5. Випереджувальне завдання - Характеристика образів твору (слайд 8-11)

 

1 - Балакуча риба (Саша Ніколаєнко)

народилася «серед табунів мовчазної риби»

«крім балакучості й доброго серця, була ще дуже молодою»

«яка розкіш вимовити слово»

«я не вилов, ...я приятель вашого чоловіка»

«допомагала рибалці вибирати добрі місця для ловитви»

без голосу «вона стала такою, як і решта її братів й сестер»

 

2 - Батьки балакучої риби (Світличний Давид)

«шановані риб’ячою громадою»

«сподівалися, що з віком... балакучість мине»

 

3 - Рибалчиної дружини (Кічігіна Ксюша)

«з ранку до вечора не стуляла щелепів, так багато говорила сама»

 гримнула на дітей, щоб не галасували, бо їй «ніколи вгору глянути»

вважає, що в неї «недолугий чоловік»

 «від власної балаканини не почула риб’ячих слів»

дорікає чоловікові, що він «навіть вилову не здатен донести до хати»

 

4 - Рибалка (Калініченко Єлизавета)

«відбився від гурту і лагодив човен, нарікаючи на долю»

 «я не говіркий»

 «ділився з рибою турботами»

 «ліпшого приятеля, ніж риба, в нього нема й ніколи не буде»

 «приятель, якого ще не носила земля»

 чоловік «ніколи не гуторив зі своєю дружиною так, як із рибою»

 

ІV. Рефлексивно - оцінювальний етап.

1. Гра «Сачок» (слайд 12)

 Із запропонованих слів «виловіть» ті, що відповідають вашим уявленням щодо того, яким повинен бути справжній друг.

Скромність, доброзичливість, злість, наполегливість, товариськість, чуйність, заздрість, безкорисливість, егоїзм, байдужість, хвастощі, вірність, надійність, щирість, готовність прийти на допомогу будь-якої миті.

- Які якості ви вибрали? Вибір аргументуйте.

- Чому «не виловили» карток зі словами злість, хвастощі, байдужість, заздрість, егоїзм?

 2. Бесіда (слайд 13)

- З чиєю думкою, шакала чи бляшанки, погоджуєтеся ви?

- Чия провина у трагедії найбільша? Відповідь аргументуйте.

- Чому найбільше шкода жінки, яка  не почула голосу риби?

- Чому  рибалчине горе більше ніж смерть говорющої риби?

 - Як ви розумієте слова про те, що вмирати, не почувши за все життя голосу риби, це справді найгірше?

- Чи були у вашому  житті випадки, коли вас не чули?

3. Асоціативне гроно (слайд 14)

«Чого вчить казка Емми Андієвської «Говорюща риба»

Толерантності, взаємопорузуміння, віри в дива, чуйності, щирості, уміння бути справжнім другом

 

 

3. Оцінювання (САМООЦІНЮВАННЯ) (слайд 15)

 

Ім’я, прізвище_______________________________________

Критерії оцінки: 0 - потребує вдосконалення; 1- задовільно; 2 - прекрасно.

Гра «Кахут» - внести свій бал (від одного до 6)

1.

Я можу назвати автора та героїв казки-притчі "Говорюща риба".

 

2.

Я визначаю та осмислюю проблеми, що порушені в творі. Усвідомлюю поняття «дружби», «взаємопорозуміння», «приязні»

 

3.

Я можу охарактеризувати основних персонажів казки-притчі "Говорюща риба": говорющу рибу, рибалку, жінку рибалки.

 

4.

Гра «Кахут»

 

 

4. Ознайомлення з домашнім завданням. (слайд 16)

Творче завдання: створити пам’ятку справжньої дружби.

docx
Додано
21 лютого 2023
Переглядів
217
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку