Тема уроку. Право: поняття, принципи, ідеї. Засади правової держави.
Значення правосвідомості і правової культури.
4. Сутність та ознаки правової держави
Із точки зору юридичної науки право розглядають як загальносоціальне явище і як волевиявлення держави. Право поділяють на суб’єктивне (закріплена правовими нормами можливість особи реалізовувати свої потреби, діяти певним чином) та об’єктивне. Об’єктивне право є особливим видом соціальних норм. Право об’єктивне – система загальнообов’язкових, формально визначених норм, правил поведінки, що встановлюються і підтримуються державою та регулюють важливі суспільні відносини. Саме у визначенні містяться такі основні ознаки права:
Отже, право – це система загальнообов’язкових норм (правил поведінки), які виражають загальні та індивідуальні інтереси (волю) населення країни, є регулятором суспільних відносин, визнаються та охороняються державою і забезпечуються всіма заходами державного впливу, у тому числі заходами примусу.
Принципи права – це закріплені у праві вихідні нормативно-настановчі положення, що характеризують його зміст, основи, зазначені в ньому закономірності суспільного життя.
Принципи права поділяють на загальнолюдські, типологічні, конкретно-історичні, галузеві, міжгалузеві та принципи інститутів права.
Загальнолюдські принципи права характеризують як юридичні засади, ідеали, що зумовлені певним рівнем всесвітнього розвитку цивілізації, втілюють у собі найкращі, прогресивні здобутки правової історії людства, визнані міжнародними нормами права.
Види загальнолюдських принципів:
Типологічні принципи визначаються як настановні засади, ідеї, що властиві всім правовим системам певного історичного типу, відображають його соціальну сутність. Наприклад, рабовласницькому типу права притаманні такі принципи: тісний взаємозв’язок норм права з родоплемінними звичаями, вплив релігії на формування права, невизнання рабів суб’єктами права, яскраво виражений класовий характер цього права, охорона приватної власності й тяжкі покарання за замах на рабовласницьку власність, відсутність чіткого формулювання складів злочинів і широке свавілля судді.
Феодальний тип права ґрунтувався на таких принципах: право привілеїв, відкрите право застосування сили (кулачне право), наявність канонічного (церковного) права, що мало юридичну силу, жорстокість і широка можливість судової розправи.
Конкретно-історичні принципи права визначають як основні засади, що відображають специфіку права певної держави в реальних соціальних умовах. До них належать, наприклад: принципи демократизму, законності, гуманізму, рівності всіх перед законом, принцип взаємної відповідальності держави та особи.
Галузеві й міжгалузеві принципи права характеризуються тим, що охоплюють лише одну чи кілька галузей права певної держави. До них належать принципи гласності судочинства і повної матеріальної відповідальності.
Принципи інститутів права – це основні ідеї, що лежать в основі побудови певного інституту права, наприклад, принцип несприйняття подвійного громадянства або принцип охорони й захисту всіх форм власності.
2. Поняття і структура правосвідомості
Правосвідомість – одна з форм суспільної свідомості, яка виражає ставлення до права. Свідомість людини є регулятором поведінки людини. Свідомість як система включає різні форми відображення суспільних відносин: політичні, правові, етичні, релігійні. Кожна особа володіє правосвідомістю незалежно від того, усвідомлює вона це чи ні.
Кожна людина, яка живе в суспільстві, отримує інформацію про певну сторону правового життя. Отримавши цю інформацію, людина починає її аналізувати. На підставі цього в неї виробляється певна оцінка того чи іншого правового явища. Залежно від оцінки правових явищ з*являється певний мотив поведінки, людина вирішує, як їй діяти в тих чи інших умовах. Таким чином, у кожної людини формується правосвідомість.
Із наведеного опису механізму формування правосвідомості можна зробити висновок, що це явище складається з трьох елементів: правових знань (їх особа отримує, ознайомившись із правовою нормою), правових оцінок (зіставлення норми права зі своїми власними цінностями), правових установок (вольова спрямованість поведінки, готовність до певних дій).
Правосвідомість – це система ідей, уявлень, емоцій і почуттів, які виражають ставлення індивіда, групи, суспільства до чинного, минулого та бажаного права, а також до діяльності, пов’язаної із правом.
У структурі правосвідомості суспільства виділяють такі елементи, як правова психологія та правова ідеологія.
Правова психологія – це сукупність почуттів і емоцій, що виражають ставлення індивіда, групи, суспільства до права, правових явищ. Це неусвідомлене ставлення до права, що і є правосвідомістю, яка походить із повсякденної практики в процесі зіткнення з конкретними юридичними ситуаціями, а тому формується стихійно. У ній провідним елементом є емоції. Наприклад, у дореволюційній Росії робітники, виражаючи своє негативне ставлення до фабрично-заводського законодавства, ламали машини, знищували заводське майно. Вони емоційно реагували на правові явища, у даному разі – на законодавство.
Правова ідеологія – це система правових принципів, ідей, теорій, концепцій, що відображають теоретичне (наукове) осмислення правової дійсності, усвідомлене проникнення в сутність правових явищ.
За суб’єктами (носіями) правосвідомості розрізняють такі форми правосвідомості:
3. Правова культура
Правова культура – це різновид загальної культури, який становить систему цінностей, що досягнуті людством у галузі права, і стосується правової
реальності даного суспільства.
Система цінностей – це активність суб’єктів права у правовій сфері, добровільність виконання вимог правових норм, реальність прав і свобод громадян, якісні закони, досконала законодавча техніка, розвинута правова наука, юридична освіта, стабільний правопорядок.. систему цінностей в галузі права, що існують в суспільстві, називають правовою реальністю, яка збігається з поняттям «правова система».
Поняття «правова культура» можна розглянути в таких аспектах: як правова культура суспільства, правова культура особи та групова правова культура.
Структура правової культури суспільства містить:
Правова культура особи – це обумовлені правовою культурою суспільства ступінь і характер прогресивно-правового розвитку особи, які забезпечують її правомірну поведінку.
Правова культура особи містить:
Правова активність – одна з характеристик особи. Формами прояву правової активності є сумлінна службова діяльність, предметне обговорення законопроектів, участь у передвиборній боротьбі як довіреної особи кандидата в депутати тощо.
Групова правова культура – це правова культура певної групи людей. Наприклад, професійна правова культура колективу юристів.
4. Сутність та ознаки правової держави
Поняття та ознаки держави
Дати визначення держави, яке б відображало всі грані цього складного суспільного явища, намагалося багато видатних філософів, політиків, юристів. Так, давньогрецький філософ Аристотель вважав, що держава є втіленням мудрості, справедливості, краси та загального блага. Римський філософ Цицерон розглядав державу як союз людей, об’єднаних загальною користю і справедливістю. Що ж таке держава?
Держава – це здійснюваний за допомогою офіційних органів політико-територіальний спосіб організації публічної влади, покликаний керувати суспільними процесами шляхом надання своїм вимогам загальнообов’язкового характеру та можливістю реалізації цих вимог за допомогою сили примусу.
Ознаки держави:
Правова держава – це держава, в якій панують норми права, забезпечуються права і свободи людини, влада підпорядкована волі народу.
До основних ознак правової держави належать:
Контрольні запитання
1. Що таке держава?
2. Які ознаки держави?
3. Як поділяють принципи права?
4. Що таке правова держава та які її основні ознаки?
5. Назвати форми правосвідомості.