Тема. Рід іменників.
Мета: ознайомити учнів з поняттями «рід іменників»,
«чоловічий рід», «жіночий рід», «середній рід»;
вчити учнів визначати рід іменників,
розвивати мислення, пам'ять, увагу, мовлення учнів, збагачувати
словниковий запас,
виховувати інтерес до вивчення української мови.
Обладнання. Абетка, підручник, сигнальні картки, таблиця
«Рід іменників», ілюстрація «Сім’я», індивідуальні
картки, фігурки тварин.
Тип уроку: урок формування нових знань, умінь, навичок.
Хід уроку.
Продзвенів дзвінок.
Всіх він скликав на урок!
Привітання.
Доброго ранку! Мовим за звичаєм.
Доброго ранку! Всім вам ми зичимо.
Щастя й здоров’я вам кожної днини,
Миру і злагоди кожній родині.
Потріть очка, щоб краще бачили,
вушка – щоб добре чули,
щічки – щоб порожевіли.
Візьміться за руки, всміхніться одне одному, поділіться добрим настроєм.
Перевірили, чи є все необхідне для уроку?
Гра «Слово із чисел»
Користуючись абеткою, відгадайте, яке слово зашифроване.
Сьогодні у нас урок української мови. Будьте уважні, старанні, бажаю вам успіху.
Чистомовка.
(Повторюємо віршовану чистомовку)
Батько, ненька і дитина,
Ти і я – одна родина.
Батьківщина в нас єдина –
барвінкова Україна.
Вправа «Продовж речення»
Гра «Високо-низько»
Я називатиму іменники. Якщо вони належать до власних назв – встаєте, до загальних – сидите на місці.
Дівчинка, Київ, місто, Марія, Сергій Іванович, озеро, Мурка, Карпати, річка, вулиця, Хрещатик, Дружок, Леся Українка, Оріль, Петриківка.
Сьогодні на уроці дізнаємося ще про одну
властивість іменника.
(Відкрийте, будь ласка, зошити, записали число, тему уроку).
Гра «Відгадай загадку»
Відгадайте, про кого йде мова у загадці.
Біля нього ми щасливі.
Знає, вміє він багато.
Гордимось, бо це наш … (тато)
Розуміє, дуже любить.
Я до неї пригорнуся,
Бо вона моя … (матуся)
Як правильно сказати?
Тато – він, мій, вона, моя, воно, моє?
Матуся – він, мій, вона, моя, воно, моє?
Дитя – він, мій, вона, моя, воно, моє?
Щоб правильно говорити, необхідно навчитися визначати рід іменника.
Щоб визначити рід іменника треба до нього додати слова: він мій, вона моя, воно моє.
Віршоване правило.
Дітям пам’ятати слід,
Що іменник має рід.
Чоловічий – значить «він»:
Учень, хвіст, портфель, пінгвін.
А жіночій рід – «вона»:
Дружба, ластівка, весна.
Є й середній рід – «воно»:
Вухо, яблуко, вікно.
Визначити рід іменників.
Ч.р. ж .р. с.р.
Він, мій, вона, моя воно, моє.
Тато мама дитя
Дідусь сестра сонце
Брат бабуся серце
Дядько тітонька ім’я
«Кіт та Мишка» - це народна гра,
тож пограємо, бо відпочить пора.
Діти:
Ой до нори,
Мишко, до нори,
Та до золотої комори.
Чорний котику, не дрімай,
мишку сіреньку наздоганяй.
Вчитель:
Досить, досить, діти грати.
Час підручник відкривати.
Правило, стор.131
Визначити рід іменника (усно)
До поданих слів ч.р. дібрати спільнокореневі іменники ж.р., с.р.
Записати за зразком.
Ведмідь – ведмедиця, ведмежатко.
Підсумок. Які слова допомагають визначити рід іменника?
Як ми визначаємо рід іменника?
Продовж речення.
Гра «Визнач рід іменника»
(сигнальні картки: ч.р, ж.р., с.р.) (червоний, жовтий, зелений)
Школа, село, вітер, сімя, дошка, трактор, курча, дім, сонце, держава, край, зерно.
Я вважаю, що ви добре засвоїли матеріал на уроці і легко впораєтесь з домашнім завданням.
Правило, стор.131
Впр. 353, стор. 133
(по 4 іменники в стовпчики)
Рефлексія (про осінь)
Фізхвилинка
Ми по вулиці ідем,
Гарно всі себе ведем.
А ось «зебра», зупинись!
Вліво, вправо подивись.
Вільно скрізь машин нема
Йду по зебрі сміло я.